Lyngby Boldklub har før haft succes med islandske spillere som Andri Gudjohnsen og Kolbeinn Finnsson, der begge var store profiler for De Kongeblå i sin tid.
Nu er en ny islandsk juvel på vej på Lundtoftevej.
Lyngby køber nemlig angriberen Jakob Gunnar Sigurdsson, som klubben i denne sæson har lejet i KR Reykjavik i Island. Det skrev fotbolti.net mandag, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Tipsbladet kan samtidig afsløre, at den 18-årige bomber får en lang kontrakt i Lyngby. Han skriver nemlig under på en aftale frem til sommeren 2030 hos Superliga-bejlerne.
Jakob Gunnar Sigurdsson har som nævnt været udlejet til Lyngby Boldklub i denne sæson, hvor han har gjort sig på U19-holdet. Og det med kæmpe succes. Indtil videre står den store og stærke islænding noteret for imponerende 11 kasser i U19 Ligaen efter 13 kampe. Det gør ham til nummer to på topscorerlisten i U19 Ligaen – kun overgået af FC Midtjyllands stortalent Malik Pimpong.
I opstarten har han også scoret for De Kongeblås førstehold i en testkamp.

Grundet de imponerende præstationer har Lyngby Boldklub også besluttet sig for allerede nu at købe stjernefrøet, selvom lejeaftalen egentlig løber til sommer.
I forbindelse med tilgangen af Jakob Gunnar Sigurdsson på en lejeaftale i sommer sagde akademichef Marcus Oxe følgende til Lyngby Boldklubs hjemmeside:
– Jakob har været hos os før, så vi kender ham rigtigt godt, og nu er tiden rigtig til, at vi skal se hinanden an, og vi glæder os over at få en hel anden type angriber ind, end dem vi råder over i forvejen.
– Han er en stor, stærk 9’er, der har gode afslutningsfærdigheder med både fødder og hovedet, og han har en god timing i sine indløb i feltet. Vi er sikre på, at han også får en positiv indvirkning på vores træningsmiljø, som han selv og holdkammeraterne kommer til at udvikle sig af.
Lyngby Boldklub har denne vinter været aktive på transfermarkedet og har blandt andet forstærket sig med tilgangene af angriber Asbjørn Bøndergaard fra Silkeborg, midtbanespiller Jens Jakob Thomasen fra Elfsborg, venstre back Renzo Tytens fra Club Brugge, stopper Mikkel Fischer fra Haugesund og flere.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT