Pacific Media Group og Esbjerg fB har ikke været noget godt match.
Rødglødende fans i EfB har over de seneste tre år skreget efter forandring. Nærmere betegnet, de har skreget efter at klubben bliver drevet af lokalt ejerskab.
Klistermærker med "PMG OUT" præger lygtepælene overalt i bybilledet, og på Blue Water Arena har fansene vist deres store utilfredshed med de amerikanske ejere weekend efter weekend.
Nu virker deres bønner endelig til at blive hørt. Fremtrædende lokale erhversfolk i byen har siden i sommer arbejdet på at de udenlandske ejere skal ud af EfB, så klubben kommer tilbage på lokale hænder.
Esbjerg fB's eksistens har i den seneste stykke tid været usikker, og derfor vil formand i Hoffmann Esbjerg Holding A/S, Henry Heiberg, indkalde til en generalforsamling, hvor en plan vil blive fremlagt.
– Dette handler om EfB’s overlevelse, og det første skridt er at få indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling, hvor vores plan om at tilføre klubben 50 mio. kr. over tre år vil blive forelagt, lyder det fra Henry Heiberg.
Henry Heiberg ved da godt, at der ikke er nogen garanti for at amerikanerne vil acceptere denne plan. I dette tilfælde vil styregruppen indstille til EfB Elites bestyrelse, at man lader selskabet gå til rekonstruktion i skifteretten, lyder i en pressemeddelse udstedt fra journalist Frede Madsen på vegne af lokale investorer.
Ifølge Henry Heiberg selv har bekendtskabet med amerikanerne da heller ikke været nogen udpræget succes, og derfor skal der nu andre kræfter til.
– Jeg tror, erfaringen med det amerikanske ejerskab og den amerikanske ledelse holder stærke lokale kræfter tilbage med hensyn til at støtte EfB, herunder store virksomheder og formueselskaber, så det forhold må ændres.
Esbjerg fB fører i øjeblikket 2.division med 11 point ned til nærmeste forfølger fra FC Roskilde.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE