Pacific Media Group og Esbjerg fB har ikke været noget godt match.
Rødglødende fans i EfB har over de seneste tre år skreget efter forandring. Nærmere betegnet, de har skreget efter at klubben bliver drevet af lokalt ejerskab.
Klistermærker med "PMG OUT" præger lygtepælene overalt i bybilledet, og på Blue Water Arena har fansene vist deres store utilfredshed med de amerikanske ejere weekend efter weekend.
Nu virker deres bønner endelig til at blive hørt. Fremtrædende lokale erhversfolk i byen har siden i sommer arbejdet på at de udenlandske ejere skal ud af EfB, så klubben kommer tilbage på lokale hænder.
Esbjerg fB's eksistens har i den seneste stykke tid været usikker, og derfor vil formand i Hoffmann Esbjerg Holding A/S, Henry Heiberg, indkalde til en generalforsamling, hvor en plan vil blive fremlagt.
– Dette handler om EfB’s overlevelse, og det første skridt er at få indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling, hvor vores plan om at tilføre klubben 50 mio. kr. over tre år vil blive forelagt, lyder det fra Henry Heiberg.
Henry Heiberg ved da godt, at der ikke er nogen garanti for at amerikanerne vil acceptere denne plan. I dette tilfælde vil styregruppen indstille til EfB Elites bestyrelse, at man lader selskabet gå til rekonstruktion i skifteretten, lyder i en pressemeddelse udstedt fra journalist Frede Madsen på vegne af lokale investorer.
Ifølge Henry Heiberg selv har bekendtskabet med amerikanerne da heller ikke været nogen udpræget succes, og derfor skal der nu andre kræfter til.
– Jeg tror, erfaringen med det amerikanske ejerskab og den amerikanske ledelse holder stærke lokale kræfter tilbage med hensyn til at støtte EfB, herunder store virksomheder og formueselskaber, så det forhold må ændres.
Esbjerg fB fører i øjeblikket 2.division med 11 point ned til nærmeste forfølger fra FC Roskilde.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL