Avis: SønderjyskE vil hapse rivalens direktør

Igen er Henrik Tønder blevet sat i forbindelse med jobbet som direktør i SønderjyskE.



SønderjyskE har i denne sæson fået sig en ny virkelighed. Foruden at spille i 1. division, så har man også fået nye ejere, da Platek-familien er ude, og ind er kommet Povl Davidsen og Morten Kristoffer Larsen i spidsen.

Her blev der også hurtigt handlet på direktørposten, hvor Jonas Lygaard blev fyret for to uger siden, og der er endnu ikke kommet en erstatning ind. Det kan dog blive Vejle-direktør Henrik Tønder, skriver Ekstra Bladet.

Tidligere har Tønder været sat i forbindelse med rivalerne i det sydlige Jylland, men der bliver peget på, at dengang var han ikke så tændt på projektet under de tidligere ejere. Det gør han nu med de nye, lyder det.

Samtidig bor han også i området, ligesom der tilsyneladende skulle vente en lønpakke i SønderjyskE, som er noget større end den, som han kan få i Vejle Boldklub.

Selv fortæller Henrik Tønder i et interview med førnævnte avis, at foruden ikke at have nogen kommentarer til sagen, så er det ikke underligt, at han bliver sat i forbindelse med sønderjyderne, da han bor i området og har en fortid i klubben. Derfor er han vant til at høre på den slags.

– Men jeg vil gerne slå fast, at jeg har rigeligt håndgribeligt at forholde mig til med at få Vejle tilbage. Vi skal have udformet vores nye strategi og samtidig sørge for at vinde nogle fodboldkampe, fortæller VB-direktøren.

Vejle rykkede ligesom SønderjyskE ud af Superligaen i den seneste sæson, og i denne er det blevet til fire sejre i fire kampe i den næstbedste række.

SønderjyskE er også kommet godt fra land, men tirsdag kom de ned på jorden med et klart nederlag. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De er færdige i 1. division

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Mæhle kan hentes for spotpris

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Arne Slot fyret af Liverpool

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer