Avis: SønderjyskE vil hapse rivalens direktør

Igen er Henrik Tønder blevet sat i forbindelse med jobbet som direktør i SønderjyskE.



SønderjyskE har i denne sæson fået sig en ny virkelighed. Foruden at spille i 1. division, så har man også fået nye ejere, da Platek-familien er ude, og ind er kommet Povl Davidsen og Morten Kristoffer Larsen i spidsen.

Her blev der også hurtigt handlet på direktørposten, hvor Jonas Lygaard blev fyret for to uger siden, og der er endnu ikke kommet en erstatning ind. Det kan dog blive Vejle-direktør Henrik Tønder, skriver Ekstra Bladet.

Tidligere har Tønder været sat i forbindelse med rivalerne i det sydlige Jylland, men der bliver peget på, at dengang var han ikke så tændt på projektet under de tidligere ejere. Det gør han nu med de nye, lyder det.

Samtidig bor han også i området, ligesom der tilsyneladende skulle vente en lønpakke i SønderjyskE, som er noget større end den, som han kan få i Vejle Boldklub.

Selv fortæller Henrik Tønder i et interview med førnævnte avis, at foruden ikke at have nogen kommentarer til sagen, så er det ikke underligt, at han bliver sat i forbindelse med sønderjyderne, da han bor i området og har en fortid i klubben. Derfor er han vant til at høre på den slags.

– Men jeg vil gerne slå fast, at jeg har rigeligt håndgribeligt at forholde mig til med at få Vejle tilbage. Vi skal have udformet vores nye strategi og samtidig sørge for at vinde nogle fodboldkampe, fortæller VB-direktøren.

Vejle rykkede ligesom SønderjyskE ud af Superligaen i den seneste sæson, og i denne er det blevet til fire sejre i fire kampe i den næstbedste række.

SønderjyskE er også kommet godt fra land, men tirsdag kom de ned på jorden med et klart nederlag. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

FC København sælger Nathan Trott

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen