Som Tipsbladet kunne afsløre for få dage siden, så skifter målmand Marcus Bundgaard nu fra Vendssysl til svenske Elfsborg.
Det oplyser begge klubber på hver deres hjemmeside, og i et interview på svenskernes side fortæller keeperen, at det føles fantastisk at have skrevet under med Elfsborg.
– Elfsborg har også en lang og flot historie med danske spillere, så jeg havde allerede hørt mange gode ting om klubben, før det blev aktuelt for mig at komme hertil. Derudover har Elfsborg også en fin historie med utroligt dygtige målmænd, så jeg håber også at kunne bidrage til det, siger Bundgaard.
Marcus Bundgaard kom til Vendsyssel tilbage i 2022, og han har i den nuværende sæson spillet 20 kampe, hvor otte af dem har været med et clean sheet for ham.
– Jeg har udviklet mig meget de sidste to år, og nu føler jeg mig meget klar til at tage dette skridt til en større liga og en betydeligt større klub som Elfsborg, fortæller Marcus Bundgaard, som ser sig selv som en alsidig målmand.
– .Min mentalitet om, at jeg er en enorm holdspiller, men samtidig har en stærk vindende attitude, vil jeg sige, er min største styrke. Jeg håber, at alle Elfsborg-fans tidligt vil se, at jeg vil gøre, hvad der kræves for at hjælpe holdet fremad, lyder det fra ham.
Kontrakten gælder frem til 2028, og ifølge Tipsbladets oplysninger er det til en pris på to millioner kroner samt en videresalgsklausul i lejet 15-20 procent.
Tidligere har Bundgaard også spillet for klubber som AaB og Jammerbugt.
I sidste sæson blev Elfsborg efter en dramatisk sæsonafslutning nummer to i den bedste svenske række, hvor de endte á point med mestrene fra Malmö FF.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED