Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Peter Lassen er berørt over, at Per Frandsen stopper som cheftræner i Hvidovre IF efter otte år.



Efter otte år med Per Frandsen i spidsen skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner, da den tidligere landsholdsspiller Per Frandsen i et interview med Bold har meddelt, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson.

Og afskeden med Per Frandsen er i den grad noget, som Peter Lassen er mærket af. Det fortæller Hvidovres sportschef, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, mens han sidder i spillerbussen til Fredericia, hvor Hvidovre spiller i aften.

– Det er et kæmpe tab. Det påvirker også mit humør rigtigt meget. Vi har været sammen stort hver dag i næsten 10 år, og i AB var vi også sammen i næsten to år. Så det berører mig rigtigt meget. Men jeg var godt klar over, at den dag ville komme på et eller andet tidspunkt, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Per Frandsen blev ansat i Hvidovre i 2017, da klubben lå i 2. division, og førte herefter Hvidovre op i både 1. division og senere Superligaen, hvor det dog blev til nedrykning efter én sæson sidste sommer.

– Det har været en kæmpe optur med Per ved roret, synes jeg. Vi havde jo aldrig nogensinde opnået de ting, vi har opnået, hvis det ikke havde været for ham. Specielt det spillesystem, han spiller, med højt pres. Det har vores modstandere meget sjældent kunne finde ud af. Så jeg giver ham hele æren for det, siger Peter Lassen.

Sportschefen har fuld forståelse for, at 55-årige Per Frandsen nu gerne vil prøve noget andet.

– Ja, det var Pers eget valg jo. Så jeg håber bare på, at han snart kommer til at finde noget andet. For den næste klub, der får ham, de bliver rigtigt glade for ham, lyder det fra Peter Lassen.

Er du kommet på overarbejde med at skulle finde Frandsens afløser?

– Nej, så langt er vi ikke endnu. Vi har jo stadig Per som træner i de næste tre kampe, og vi har en turnering, der stadig er i gang. Man begynder da at sondere terrænet, men det er ikke noget, jeg er fuldt inde i endnu.

Tidligere på ugen gav Hvidovre-direktør Bo Tue Knudsen et interview til Viaplay Sport News, hvor han pegede på, at der kan være en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.

Ifølge Bold er Martin Retov i favoritfeltet til at blive Hvidovres næste cheftræner.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Køb, køb, køb!