Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Peter Lassen er berørt over, at Per Frandsen stopper som cheftræner i Hvidovre IF efter otte år.



Efter otte år med Per Frandsen i spidsen skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner, da den tidligere landsholdsspiller Per Frandsen i et interview med Bold har meddelt, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson.

Og afskeden med Per Frandsen er i den grad noget, som Peter Lassen er mærket af. Det fortæller Hvidovres sportschef, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, mens han sidder i spillerbussen til Fredericia, hvor Hvidovre spiller i aften.

– Det er et kæmpe tab. Det påvirker også mit humør rigtigt meget. Vi har været sammen stort hver dag i næsten 10 år, og i AB var vi også sammen i næsten to år. Så det berører mig rigtigt meget. Men jeg var godt klar over, at den dag ville komme på et eller andet tidspunkt, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Per Frandsen blev ansat i Hvidovre i 2017, da klubben lå i 2. division, og førte herefter Hvidovre op i både 1. division og senere Superligaen, hvor det dog blev til nedrykning efter én sæson sidste sommer.

– Det har været en kæmpe optur med Per ved roret, synes jeg. Vi havde jo aldrig nogensinde opnået de ting, vi har opnået, hvis det ikke havde været for ham. Specielt det spillesystem, han spiller, med højt pres. Det har vores modstandere meget sjældent kunne finde ud af. Så jeg giver ham hele æren for det, siger Peter Lassen.

Sportschefen har fuld forståelse for, at 55-årige Per Frandsen nu gerne vil prøve noget andet.

– Ja, det var Pers eget valg jo. Så jeg håber bare på, at han snart kommer til at finde noget andet. For den næste klub, der får ham, de bliver rigtigt glade for ham, lyder det fra Peter Lassen.

Er du kommet på overarbejde med at skulle finde Frandsens afløser?

– Nej, så langt er vi ikke endnu. Vi har jo stadig Per som træner i de næste tre kampe, og vi har en turnering, der stadig er i gang. Man begynder da at sondere terrænet, men det er ikke noget, jeg er fuldt inde i endnu.

Tidligere på ugen gav Hvidovre-direktør Bo Tue Knudsen et interview til Viaplay Sport News, hvor han pegede på, at der kan være en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.

Ifølge Bold er Martin Retov i favoritfeltet til at blive Hvidovres næste cheftræner.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

FC Fredericia – FC København

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chok i Wolfsburg

Randers FC – Vejle Boldklub

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Det ser sort ud for B.93

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass