Efter otte år med Per Frandsen i spidsen skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner, da den tidligere landsholdsspiller Per Frandsen i et interview med Bold har meddelt, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson.
Og afskeden med Per Frandsen er i den grad noget, som Peter Lassen er mærket af. Det fortæller Hvidovres sportschef, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, mens han sidder i spillerbussen til Fredericia, hvor Hvidovre spiller i aften.
– Det er et kæmpe tab. Det påvirker også mit humør rigtigt meget. Vi har været sammen stort hver dag i næsten 10 år, og i AB var vi også sammen i næsten to år. Så det berører mig rigtigt meget. Men jeg var godt klar over, at den dag ville komme på et eller andet tidspunkt, siger Peter Lassen til Tipsbladet.
Per Frandsen blev ansat i Hvidovre i 2017, da klubben lå i 2. division, og førte herefter Hvidovre op i både 1. division og senere Superligaen, hvor det dog blev til nedrykning efter én sæson sidste sommer.
– Det har været en kæmpe optur med Per ved roret, synes jeg. Vi havde jo aldrig nogensinde opnået de ting, vi har opnået, hvis det ikke havde været for ham. Specielt det spillesystem, han spiller, med højt pres. Det har vores modstandere meget sjældent kunne finde ud af. Så jeg giver ham hele æren for det, siger Peter Lassen.
Sportschefen har fuld forståelse for, at 55-årige Per Frandsen nu gerne vil prøve noget andet.
– Ja, det var Pers eget valg jo. Så jeg håber bare på, at han snart kommer til at finde noget andet. For den næste klub, der får ham, de bliver rigtigt glade for ham, lyder det fra Peter Lassen.
Er du kommet på overarbejde med at skulle finde Frandsens afløser?
– Nej, så langt er vi ikke endnu. Vi har jo stadig Per som træner i de næste tre kampe, og vi har en turnering, der stadig er i gang. Man begynder da at sondere terrænet, men det er ikke noget, jeg er fuldt inde i endnu.
Tidligere på ugen gav Hvidovre-direktør Bo Tue Knudsen et interview til Viaplay Sport News, hvor han pegede på, at der kan være en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.
Ifølge Bold er Martin Retov i favoritfeltet til at blive Hvidovres næste cheftræner.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE