Efter otte år med Per Frandsen i spidsen skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner, da den tidligere landsholdsspiller Per Frandsen i et interview med Bold har meddelt, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson.
Og afskeden med Per Frandsen er i den grad noget, som Peter Lassen er mærket af. Det fortæller Hvidovres sportschef, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, mens han sidder i spillerbussen til Fredericia, hvor Hvidovre spiller i aften.
– Det er et kæmpe tab. Det påvirker også mit humør rigtigt meget. Vi har været sammen stort hver dag i næsten 10 år, og i AB var vi også sammen i næsten to år. Så det berører mig rigtigt meget. Men jeg var godt klar over, at den dag ville komme på et eller andet tidspunkt, siger Peter Lassen til Tipsbladet.
Per Frandsen blev ansat i Hvidovre i 2017, da klubben lå i 2. division, og førte herefter Hvidovre op i både 1. division og senere Superligaen, hvor det dog blev til nedrykning efter én sæson sidste sommer.
– Det har været en kæmpe optur med Per ved roret, synes jeg. Vi havde jo aldrig nogensinde opnået de ting, vi har opnået, hvis det ikke havde været for ham. Specielt det spillesystem, han spiller, med højt pres. Det har vores modstandere meget sjældent kunne finde ud af. Så jeg giver ham hele æren for det, siger Peter Lassen.
Sportschefen har fuld forståelse for, at 55-årige Per Frandsen nu gerne vil prøve noget andet.
– Ja, det var Pers eget valg jo. Så jeg håber bare på, at han snart kommer til at finde noget andet. For den næste klub, der får ham, de bliver rigtigt glade for ham, lyder det fra Peter Lassen.
Er du kommet på overarbejde med at skulle finde Frandsens afløser?
– Nej, så langt er vi ikke endnu. Vi har jo stadig Per som træner i de næste tre kampe, og vi har en turnering, der stadig er i gang. Man begynder da at sondere terrænet, men det er ikke noget, jeg er fuldt inde i endnu.
Tidligere på ugen gav Hvidovre-direktør Bo Tue Knudsen et interview til Viaplay Sport News, hvor han pegede på, at der kan være en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.
Ifølge Bold er Martin Retov i favoritfeltet til at blive Hvidovres næste cheftræner.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Afslører: FCK ringede aldrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW