Efter otte år med Per Frandsen i spidsen skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner, da den tidligere landsholdsspiller Per Frandsen i et interview med Bold har meddelt, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson.
Og afskeden med Per Frandsen er i den grad noget, som Peter Lassen er mærket af. Det fortæller Hvidovres sportschef, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, mens han sidder i spillerbussen til Fredericia, hvor Hvidovre spiller i aften.
– Det er et kæmpe tab. Det påvirker også mit humør rigtigt meget. Vi har været sammen stort hver dag i næsten 10 år, og i AB var vi også sammen i næsten to år. Så det berører mig rigtigt meget. Men jeg var godt klar over, at den dag ville komme på et eller andet tidspunkt, siger Peter Lassen til Tipsbladet.
Per Frandsen blev ansat i Hvidovre i 2017, da klubben lå i 2. division, og førte herefter Hvidovre op i både 1. division og senere Superligaen, hvor det dog blev til nedrykning efter én sæson sidste sommer.
– Det har været en kæmpe optur med Per ved roret, synes jeg. Vi havde jo aldrig nogensinde opnået de ting, vi har opnået, hvis det ikke havde været for ham. Specielt det spillesystem, han spiller, med højt pres. Det har vores modstandere meget sjældent kunne finde ud af. Så jeg giver ham hele æren for det, siger Peter Lassen.
Sportschefen har fuld forståelse for, at 55-årige Per Frandsen nu gerne vil prøve noget andet.
– Ja, det var Pers eget valg jo. Så jeg håber bare på, at han snart kommer til at finde noget andet. For den næste klub, der får ham, de bliver rigtigt glade for ham, lyder det fra Peter Lassen.
Er du kommet på overarbejde med at skulle finde Frandsens afløser?
– Nej, så langt er vi ikke endnu. Vi har jo stadig Per som træner i de næste tre kampe, og vi har en turnering, der stadig er i gang. Man begynder da at sondere terrænet, men det er ikke noget, jeg er fuldt inde i endnu.
Tidligere på ugen gav Hvidovre-direktør Bo Tue Knudsen et interview til Viaplay Sport News, hvor han pegede på, at der kan være en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.
Ifølge Bold er Martin Retov i favoritfeltet til at blive Hvidovres næste cheftræner.
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
NYHEDER