Kjerrumgaard helt ustoppelig: Sikrer OB sejren

Hillerød var ikke i stand til at udnytte et rødt kort til OB, som vandt lørdagens kamp i 1. division med 1-0.



OB ser ud til at have rystet diverse komplekser af sig efter den forgangne sæson, der bød på nedrykning fra Superligaen og store problemer med at vinde på hjemmebane.

Nede i den næstbedste danske fodboldrække går det noget bedre for fynboerne, der vandt for fjerde gang ud af fire mulige.

Lørdag blev det tilmed til den anden hjemmebanesejr i træk, da Hillerød blev sendt hjem med et knebent 0-1-nederlag i bagagen.

Den enlige scoring blev næsten som en selvfølge sat ind af ligatopscorer Luca Kjerrumgaard i anden halvleg.

Men inden da var Hillerød godt med i kampen, og med lidt mere dygtighed og held kunne udeholdet til slut have udnyttet et rødt kort til OB.

I første halvleg var kampen ret jævnbyrdig, men det var OB, der havde de største chancer.

OB var tæt på at score efter lidt under et kvarter, da angriberen Markus Jensen hamrede bolden på overliggeren efter et hjørnespark.

Kort efter forsøgte OB-backen Leeroy Owusu sig med et langskud, men det havde Hillerød-keeper Adrian Kappenberger ingen problemer med at parere.

Hillerød havde også sporadiske muligheder, men der blev ikke scoret før pausen.

Den brandvarme OB-angriber Luca Kjerrumgaard sørgede for 1-0-målet efter 64 minutter.

Ligatopscoreren steg til vejrs ved forreste stolpe og headede bolden i nettet efter et hjørnespark. Det var Kjerrumgaards femte mål i de fire første ligakampe.

Godt et kvarter før tid gjorde OB det vanskeligere for sig selv, da hjemmeholdet blev reduceret til ti spillere.

OB-stopperen James Gomez tog et for langt træk med bolden og kom efterfølgende for sent i en tackling og modtog sit andet gule kort.

Det var lidt på samme måde, da Gomez modtog sit første gule kort i første halvleg. Her havde gambieren også en skidt boldberøring, hvor han efterfølgende hev en spiller i trøjen for at undgå et kontraangreb.

Udvisningen kom dog ikke til at betyde det helt store, da det endte med en smal sejr til OB.

Der blev lørdag spillet yderligere to kampe i den næstbedste række. Her vandt Hobro med 2-0 ude over FC Roskilde, mens Vendsyssel FF sejrede 2-1 hjemme over Kolding IF.

Vendsyssel er nummer to i rækken med ni point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FC København kan få Jens Stage-millioner

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Brighton – Manchester United

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit