Mikkel Thygesen færdig i FC Roskilde

Mikkel Thygesen har sagt sin stilling op som cheftræner for FC Roskilde, der er sidst i den næstbedste række.



Bundproppen i den næstbedste fodboldrække, FC Roskilde, skal på jagt efter et nyt trænerteam.

Efter klubbens fyring af assistenttræner Azad Corlu tidligere på ugen har cheftræner Mikkel Thygesen nu valgt at følge efter ud af døren.

FC Roskilde skriver på sin hjemmeside, at Thygesen ikke længere ser sig selv som en del af projektet og har sagt sin stilling op.

– Det er på ingen måde et drømmescenarie for os. Jeg er rigtig ked af, at Mikkel er kommet frem til denne konklusion, og det var bestemt ikke det udfald vi ønskede.

– Med afskedigelsen af Azad tidligere på ugen var målet for os at styrke setuppet omkring Mikkel og igangsætte en proces, hvor vi ville finde den rette assistent til ham på den lange bane, siger FC Roskildes administrerende direktør, René Christiansen.

Den mangeårige superligaprofil blev ansat som cheftræner for lidt over et år siden og førte i foråret lidt overraskende FC Roskilde til oprykning fra 2. division.

Holdet har dog haft det svært på næstøverste niveau og har kun hentet 4 point i de første 12 kampe.

– FC Roskilde er et specielt sted, en sammentømret familie, uagtet om man er her som spiller eller træner. Men det har været en svær tid de seneste måneder og der er sket mange ting på kort tid, siger Mikkel Thygesen.

– Jeg er efter grundige overvejelser kommet frem til, at jeg ikke er den rigtige mand til setuppet og til at føre holdet videre herfra i den konstellation, der er blevet lavet. Klubben trænger til ny energi og den kommer ikke fra mig i det nye setup, lyder forklaringen.

Sportschef Anders Theil overtager trænerposten frem til vinterpausen, mens klubben søger en ny trænerstab.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: FC København sælger Achouri

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Klar for FC København

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

“Det går over i historien”

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional