Mikkel Thygesen færdig i FC Roskilde

Mikkel Thygesen har sagt sin stilling op som cheftræner for FC Roskilde, der er sidst i den næstbedste række.



Bundproppen i den næstbedste fodboldrække, FC Roskilde, skal på jagt efter et nyt trænerteam.

Efter klubbens fyring af assistenttræner Azad Corlu tidligere på ugen har cheftræner Mikkel Thygesen nu valgt at følge efter ud af døren.

FC Roskilde skriver på sin hjemmeside, at Thygesen ikke længere ser sig selv som en del af projektet og har sagt sin stilling op.

– Det er på ingen måde et drømmescenarie for os. Jeg er rigtig ked af, at Mikkel er kommet frem til denne konklusion, og det var bestemt ikke det udfald vi ønskede.

– Med afskedigelsen af Azad tidligere på ugen var målet for os at styrke setuppet omkring Mikkel og igangsætte en proces, hvor vi ville finde den rette assistent til ham på den lange bane, siger FC Roskildes administrerende direktør, René Christiansen.

Den mangeårige superligaprofil blev ansat som cheftræner for lidt over et år siden og førte i foråret lidt overraskende FC Roskilde til oprykning fra 2. division.

Holdet har dog haft det svært på næstøverste niveau og har kun hentet 4 point i de første 12 kampe.

– FC Roskilde er et specielt sted, en sammentømret familie, uagtet om man er her som spiller eller træner. Men det har været en svær tid de seneste måneder og der er sket mange ting på kort tid, siger Mikkel Thygesen.

– Jeg er efter grundige overvejelser kommet frem til, at jeg ikke er den rigtige mand til setuppet og til at føre holdet videre herfra i den konstellation, der er blevet lavet. Klubben trænger til ny energi og den kommer ikke fra mig i det nye setup, lyder forklaringen.

Sportschef Anders Theil overtager trænerposten frem til vinterpausen, mens klubben søger en ny trænerstab.

/ritzau/






Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Dansker scorer mod Barcelona



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF

Christian Nørgaard tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater