Mikkel Thygesen færdig i FC Roskilde

Mikkel Thygesen har sagt sin stilling op som cheftræner for FC Roskilde, der er sidst i den næstbedste række.



Bundproppen i den næstbedste fodboldrække, FC Roskilde, skal på jagt efter et nyt trænerteam.

Efter klubbens fyring af assistenttræner Azad Corlu tidligere på ugen har cheftræner Mikkel Thygesen nu valgt at følge efter ud af døren.

FC Roskilde skriver på sin hjemmeside, at Thygesen ikke længere ser sig selv som en del af projektet og har sagt sin stilling op.

– Det er på ingen måde et drømmescenarie for os. Jeg er rigtig ked af, at Mikkel er kommet frem til denne konklusion, og det var bestemt ikke det udfald vi ønskede.

– Med afskedigelsen af Azad tidligere på ugen var målet for os at styrke setuppet omkring Mikkel og igangsætte en proces, hvor vi ville finde den rette assistent til ham på den lange bane, siger FC Roskildes administrerende direktør, René Christiansen.

Den mangeårige superligaprofil blev ansat som cheftræner for lidt over et år siden og førte i foråret lidt overraskende FC Roskilde til oprykning fra 2. division.

Holdet har dog haft det svært på næstøverste niveau og har kun hentet 4 point i de første 12 kampe.

– FC Roskilde er et specielt sted, en sammentømret familie, uagtet om man er her som spiller eller træner. Men det har været en svær tid de seneste måneder og der er sket mange ting på kort tid, siger Mikkel Thygesen.

– Jeg er efter grundige overvejelser kommet frem til, at jeg ikke er den rigtige mand til setuppet og til at føre holdet videre herfra i den konstellation, der er blevet lavet. Klubben trænger til ny energi og den kommer ikke fra mig i det nye setup, lyder forklaringen.

Sportschef Anders Theil overtager trænerposten frem til vinterpausen, mens klubben søger en ny trænerstab.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Klar melding fra Thomas Gravesen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe mystik: I dag sker det

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Danske klubber scorer millioner på VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De vil købe Munashe Garananga i FCK