Der huserer kaos i FC Helsingør.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har spillerne ikke fået udbetalt løn i dag, tirsdag. Helsingør Dagblad var først med historien.
Spillerne har intet hørt fra ledelsen, der altså ikke har kunne fortælle, om lønnen skulle være på vej.
Klubben har dog nogle timer at løbe på, for lønnen skal senest være udbetalt tirsdag aften, hvis ikke Spillerforeningen skal blive involveret.
Er lønnen ikke udbetalt i løbet af tirsdagen, vil Spillerforeningen sende et påkrav til klubben, der derefter har tre dage til at udbetale løn. Hvis det heller ikke sker, kan det få kæmpemæssige konsekvenser for FC Helsingør.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FC Helsingør-ejer Bo Bay Hougaard, der dog ikke er vendt tilbage på vores henvendelser. Tipsbladet har også henvendt sig til Spillerforeningen, der ikke har nogen kommentarer.
Spaniere på vej ind
Som Tipsbladet tidligere har afdækket, så har Bo Bay Haugaard længe søgt investorer til at overtage FC Helsingør, da kassen er ved at være tom i den trængte NordicBet Liga-klub.
Her har man længe forhandlet med Never Say Never, der har Andrés Iniesta i ejerkredsen. Forhandlingerne pågår ifølge Tipsbladets oplysninger stadig, hvor bestyrelsen har givet grønt lys til en fordeling, der hedder 85 procent til Never Say Never og 15 procent til Bo Bay Haugaard, der også skal fortsætte som direktør.
Overtagelsen er som bekendt ikke sket, og Never Say Never har også fortalt Tipsbladet, at de vil starte i en konsulentrolle med henblik på et køb senere hen.
Never Say Never driver blandt andet en agentvirksomhed, hvilket kan være en af årsagerne til, at man på nuværende tidspunkt ikke er nået længere med et køb af FC Helsingør.
Ifølge gældende regler på området, må man ikke både eje en fodboldklub og drive agentarbejde ved siden af. Derfor kan det sagtens komme til at tage noget tid, før en endelig overtagelse af FC Helsingør kommer i stand.
Indtil da mangler klubben økonomiske midler, hvilket den forsinkede lønudbetaling kan være et bevis på.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Magiske Messi slår til igen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
OPTAKT
Randers FC – OB
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT