Chok i dansk klub: Ingen løn til spillerne

Spillerne i FC Helsingør har ikke fået løn tirsdag morgen, men klubben har resten af tirsdagen til at udbetale løn.



Der huserer kaos i FC Helsingør.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har spillerne ikke fået udbetalt løn i dag, tirsdag. Helsingør Dagblad var først med historien.

Spillerne har intet hørt fra ledelsen, der altså ikke har kunne fortælle, om lønnen skulle være på vej.

Klubben har dog nogle timer at løbe på, for lønnen skal senest være udbetalt tirsdag aften, hvis ikke Spillerforeningen skal blive involveret.

Er lønnen ikke udbetalt i løbet af tirsdagen, vil Spillerforeningen sende et påkrav til klubben, der derefter har tre dage til at udbetale løn. Hvis det heller ikke sker, kan det få kæmpemæssige konsekvenser for FC Helsingør. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FC Helsingør-ejer Bo Bay Hougaard, der dog ikke er vendt tilbage på vores henvendelser. Tipsbladet har også henvendt sig til Spillerforeningen, der ikke har nogen kommentarer. 

Spaniere på vej ind
Som Tipsbladet tidligere har afdækket, så har Bo Bay Haugaard længe søgt investorer til at overtage FC Helsingør, da kassen er ved at være tom i den trængte NordicBet Liga-klub.

Her har man længe forhandlet med Never Say Never, der har Andrés Iniesta i ejerkredsen. Forhandlingerne pågår ifølge Tipsbladets oplysninger stadig, hvor bestyrelsen har givet grønt lys til en fordeling, der hedder 85 procent til Never Say Never og 15 procent til Bo Bay Haugaard, der også skal fortsætte som direktør.

Overtagelsen er som bekendt ikke sket, og Never Say Never har også fortalt Tipsbladet, at de vil starte i en konsulentrolle med henblik på et køb senere hen.

Never Say Never driver blandt andet en agentvirksomhed, hvilket kan være en af årsagerne til, at man på nuværende tidspunkt ikke er nået længere med et køb af FC Helsingør.

Ifølge gældende regler på området, må man ikke både eje en fodboldklub og drive agentarbejde ved siden af. Derfor kan det sagtens komme til at tage noget tid, før en endelig overtagelse af FC Helsingør kommer i stand.

Indtil da mangler klubben økonomiske midler, hvilket den forsinkede lønudbetaling kan være et bevis på. 





FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale




LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

UEFA med vild ændring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub