Chok i dansk klub: Ingen løn til spillerne

Spillerne i FC Helsingør har ikke fået løn tirsdag morgen, men klubben har resten af tirsdagen til at udbetale løn.



Der huserer kaos i FC Helsingør.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har spillerne ikke fået udbetalt løn i dag, tirsdag. Helsingør Dagblad var først med historien.

Spillerne har intet hørt fra ledelsen, der altså ikke har kunne fortælle, om lønnen skulle være på vej.

Klubben har dog nogle timer at løbe på, for lønnen skal senest være udbetalt tirsdag aften, hvis ikke Spillerforeningen skal blive involveret.

Er lønnen ikke udbetalt i løbet af tirsdagen, vil Spillerforeningen sende et påkrav til klubben, der derefter har tre dage til at udbetale løn. Hvis det heller ikke sker, kan det få kæmpemæssige konsekvenser for FC Helsingør. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FC Helsingør-ejer Bo Bay Hougaard, der dog ikke er vendt tilbage på vores henvendelser. Tipsbladet har også henvendt sig til Spillerforeningen, der ikke har nogen kommentarer. 

Spaniere på vej ind
Som Tipsbladet tidligere har afdækket, så har Bo Bay Haugaard længe søgt investorer til at overtage FC Helsingør, da kassen er ved at være tom i den trængte NordicBet Liga-klub.

Her har man længe forhandlet med Never Say Never, der har Andrés Iniesta i ejerkredsen. Forhandlingerne pågår ifølge Tipsbladets oplysninger stadig, hvor bestyrelsen har givet grønt lys til en fordeling, der hedder 85 procent til Never Say Never og 15 procent til Bo Bay Haugaard, der også skal fortsætte som direktør.

Overtagelsen er som bekendt ikke sket, og Never Say Never har også fortalt Tipsbladet, at de vil starte i en konsulentrolle med henblik på et køb senere hen.

Never Say Never driver blandt andet en agentvirksomhed, hvilket kan være en af årsagerne til, at man på nuværende tidspunkt ikke er nået længere med et køb af FC Helsingør.

Ifølge gældende regler på området, må man ikke både eje en fodboldklub og drive agentarbejde ved siden af. Derfor kan det sagtens komme til at tage noget tid, før en endelig overtagelse af FC Helsingør kommer i stand.

Indtil da mangler klubben økonomiske midler, hvilket den forsinkede lønudbetaling kan være et bevis på. 





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Klar tale: Han bør fyres nu

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kæmpe nyhed i udlandet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Nu flytter anfører til Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Victor Froholdt undviger FC København-misere



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dansker drillet af Mourinho

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

I chok over Steve Cooper-historie

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt