Corona koster dyrt: Superliga-nedrykker præsenterer underskud

Hobro IK kom ud af seneste regnskabsår med et underskud på 2,5 millioner. Det skyldes især coronapandemien. Til gengæld forventer klubben et stort overskud for denne sæson.



Normalt er det dyrt at rykke ud af Superligaen, men i Hobro IK er det på sin vis den omvendte verden. Klubben forventer nemlig “et stort overskud” for det regnskabsår, der dækker denne sæson, hvor holdet spiller i 1. division.

Det kan Hobro takke de såkaldte faldskærmspenge for. Klubber, der rykker ud af Superligaen, modtager således en pose millioner for at afbøde effekterne af nedrykningen.

Afgående formand Lars Kühnel forventer, at det polstrer klubbens økonomi, men slår også fast, at Hobro skal finde ud af at tjene flere penge på transfermarkedet fremover.

Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud

– Når vi ser ind i regnskabsåret 01-07-20 – 30-06-2021, ser vi på et stort overskud. Som nedrykker fra 3F Superligaen er der en stor sum faldskærmspenge på et større millionbeløb, som udbetales som et engangsbeløb. Faldskærmspengene bliver brugt til at få indfriet den kortfristede gæld i Hobro IK A/S.

– Fremadrettet skal Hobro IK være bedre til at sælge vores bedste spillere for beløb, der kan rykke noget for klubben, og som kan medvirke til, at vi kan bibeholde vores position som en del af top 18 i Danmark, siger Kühnel i en pressemeddelelse.

Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark

Udmeldingen kommer på bagkant af klubbens regnskab for 2019/20, der viste 2,5 millioner kroner i minus. Det skyldes især coronapandemien, der har medført faldende indtægter fra kampdage, og det faktum, at sæsonen sluttede senere end normalt, hvorfor en portion tv-penge først blev udbetalt efter regnskabsperioden.

– 2020 er året, hvor COVID-19 har sat sine kraftige spor i Hobro IK A/S. Kampe uden tilskuere medførte manglende kampdagsindtægter på både entré og salg i boderne. Hertil blev sæsonen ikke afsluttet i indeværende regnskabsår, hvorfor dele af TV-pengene er overført til næste års regnskab, så set i dette lys, er underskuddet til at leve med, siger Lars Kühnel.

Han er som nævnt afgående bestyrelsesformand og fratrådte formelt sin post på torsdagens generalforsamling.

Læs også:Hobro og Viborg delte 1. Division-premiere
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:Hobro om Cappis-ballade: Lang historie






LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Argentina – Egypten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

AGF-spiller idømt karantæne

Portugal – Spanien

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Don Ø: Mange rystede på hovedet