Normalt er det dyrt at rykke ud af Superligaen, men i Hobro IK er det på sin vis den omvendte verden. Klubben forventer nemlig “et stort overskud” for det regnskabsår, der dækker denne sæson, hvor holdet spiller i 1. division.
Det kan Hobro takke de såkaldte faldskærmspenge for. Klubber, der rykker ud af Superligaen, modtager således en pose millioner for at afbøde effekterne af nedrykningen.
Afgående formand Lars Kühnel forventer, at det polstrer klubbens økonomi, men slår også fast, at Hobro skal finde ud af at tjene flere penge på transfermarkedet fremover.
Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud
– Når vi ser ind i regnskabsåret 01-07-20 – 30-06-2021, ser vi på et stort overskud. Som nedrykker fra 3F Superligaen er der en stor sum faldskærmspenge på et større millionbeløb, som udbetales som et engangsbeløb. Faldskærmspengene bliver brugt til at få indfriet den kortfristede gæld i Hobro IK A/S.
– Fremadrettet skal Hobro IK være bedre til at sælge vores bedste spillere for beløb, der kan rykke noget for klubben, og som kan medvirke til, at vi kan bibeholde vores position som en del af top 18 i Danmark, siger Kühnel i en pressemeddelelse.
Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark
Udmeldingen kommer på bagkant af klubbens regnskab for 2019/20, der viste 2,5 millioner kroner i minus. Det skyldes især coronapandemien, der har medført faldende indtægter fra kampdage, og det faktum, at sæsonen sluttede senere end normalt, hvorfor en portion tv-penge først blev udbetalt efter regnskabsperioden.
– 2020 er året, hvor COVID-19 har sat sine kraftige spor i Hobro IK A/S. Kampe uden tilskuere medførte manglende kampdagsindtægter på både entré og salg i boderne. Hertil blev sæsonen ikke afsluttet i indeværende regnskabsår, hvorfor dele af TV-pengene er overført til næste års regnskab, så set i dette lys, er underskuddet til at leve med, siger Lars Kühnel.
Han er som nævnt afgående bestyrelsesformand og fratrådte formelt sin post på torsdagens generalforsamling.
Læs også:Hobro og Viborg delte 1. Division-premiere
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:Hobro om Cappis-ballade: Lang historie
LIVE
VM-LIVE: Messi-familien melder ud
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
VM-spids må alligevel rejse til Canada
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
