Normalt er det dyrt at rykke ud af Superligaen, men i Hobro IK er det på sin vis den omvendte verden. Klubben forventer nemlig “et stort overskud” for det regnskabsår, der dækker denne sæson, hvor holdet spiller i 1. division.
Det kan Hobro takke de såkaldte faldskærmspenge for. Klubber, der rykker ud af Superligaen, modtager således en pose millioner for at afbøde effekterne af nedrykningen.
Afgående formand Lars Kühnel forventer, at det polstrer klubbens økonomi, men slår også fast, at Hobro skal finde ud af at tjene flere penge på transfermarkedet fremover.
Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud
– Når vi ser ind i regnskabsåret 01-07-20 – 30-06-2021, ser vi på et stort overskud. Som nedrykker fra 3F Superligaen er der en stor sum faldskærmspenge på et større millionbeløb, som udbetales som et engangsbeløb. Faldskærmspengene bliver brugt til at få indfriet den kortfristede gæld i Hobro IK A/S.
– Fremadrettet skal Hobro IK være bedre til at sælge vores bedste spillere for beløb, der kan rykke noget for klubben, og som kan medvirke til, at vi kan bibeholde vores position som en del af top 18 i Danmark, siger Kühnel i en pressemeddelelse.
Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark
Udmeldingen kommer på bagkant af klubbens regnskab for 2019/20, der viste 2,5 millioner kroner i minus. Det skyldes især coronapandemien, der har medført faldende indtægter fra kampdage, og det faktum, at sæsonen sluttede senere end normalt, hvorfor en portion tv-penge først blev udbetalt efter regnskabsperioden.
– 2020 er året, hvor COVID-19 har sat sine kraftige spor i Hobro IK A/S. Kampe uden tilskuere medførte manglende kampdagsindtægter på både entré og salg i boderne. Hertil blev sæsonen ikke afsluttet i indeværende regnskabsår, hvorfor dele af TV-pengene er overført til næste års regnskab, så set i dette lys, er underskuddet til at leve med, siger Lars Kühnel.
Han er som nævnt afgående bestyrelsesformand og fratrådte formelt sin post på torsdagens generalforsamling.
Læs også:Hobro og Viborg delte 1. Division-premiere
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:Hobro om Cappis-ballade: Lang historie
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
NYHEDER
