Corona koster dyrt: Superliga-nedrykker præsenterer underskud

Hobro IK kom ud af seneste regnskabsår med et underskud på 2,5 millioner. Det skyldes især coronapandemien. Til gengæld forventer klubben et stort overskud for denne sæson.



Normalt er det dyrt at rykke ud af Superligaen, men i Hobro IK er det på sin vis den omvendte verden. Klubben forventer nemlig “et stort overskud” for det regnskabsår, der dækker denne sæson, hvor holdet spiller i 1. division.

Det kan Hobro takke de såkaldte faldskærmspenge for. Klubber, der rykker ud af Superligaen, modtager således en pose millioner for at afbøde effekterne af nedrykningen.

Afgående formand Lars Kühnel forventer, at det polstrer klubbens økonomi, men slår også fast, at Hobro skal finde ud af at tjene flere penge på transfermarkedet fremover.

Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud

– Når vi ser ind i regnskabsåret 01-07-20 – 30-06-2021, ser vi på et stort overskud. Som nedrykker fra 3F Superligaen er der en stor sum faldskærmspenge på et større millionbeløb, som udbetales som et engangsbeløb. Faldskærmspengene bliver brugt til at få indfriet den kortfristede gæld i Hobro IK A/S.

– Fremadrettet skal Hobro IK være bedre til at sælge vores bedste spillere for beløb, der kan rykke noget for klubben, og som kan medvirke til, at vi kan bibeholde vores position som en del af top 18 i Danmark, siger Kühnel i en pressemeddelelse.

Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark

Udmeldingen kommer på bagkant af klubbens regnskab for 2019/20, der viste 2,5 millioner kroner i minus. Det skyldes især coronapandemien, der har medført faldende indtægter fra kampdage, og det faktum, at sæsonen sluttede senere end normalt, hvorfor en portion tv-penge først blev udbetalt efter regnskabsperioden.

– 2020 er året, hvor COVID-19 har sat sine kraftige spor i Hobro IK A/S. Kampe uden tilskuere medførte manglende kampdagsindtægter på både entré og salg i boderne. Hertil blev sæsonen ikke afsluttet i indeværende regnskabsår, hvorfor dele af TV-pengene er overført til næste års regnskab, så set i dette lys, er underskuddet til at leve med, siger Lars Kühnel.

Han er som nævnt afgående bestyrelsesformand og fratrådte formelt sin post på torsdagens generalforsamling.

Læs også:Hobro og Viborg delte 1. Division-premiere
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:Hobro om Cappis-ballade: Lang historie






LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Neymar er tilbage