Wolfsburg med millionbud på danske tvillinger

Ifølge Tipsbladets oplysninger har dansk klub modtaget et millionbud fra Wolfsburg på to af deres talenter.



I februar oplyste AC Horsens, at man sendte tvillingerne Oscar og Anton Mandrup på et ugelangt prøveophold i Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor de trænede med både U17- og U19-holdet.

Det ophold gik så godt, at Wolfsburg har set sig varme på dem begge. Interessen er faktisk så stor, at Wolfsburg har afgivet et bud på brødrene.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Som vi forstår det, ligger buddet på omkring 175.000 euro svarende til 1,3 millioner kroner plus bonusser, der kan få prisen til at stige yderligere. AC Horsens er dog hårde at forhandle med, da man med ambitiøse amerikanske ejere i ryggen og øget fokus på talentudvikling meget nødigt vil slippe dem.

Tipsbladet har været i kontakt med administrerende direktør i AC Horsens, Kristian Nielsen, som ikke har meget at sige om et muligt skifte til Tyskland.

– Vi har ikke nogen kommentarer til konkret interesse og bud på vores spillere. Men jeg vil gerne sige, at vi er rigtigt glade for Anton og Oscar, som blandt mange er nogle af vores dygtige akademispillere her i AC Horsens.

I øjeblikket er AC Horsens unge drenge faktisk også i Tyskland, hvor man blandt andet vandt med 2-1 over Hertha Berlins U19-hold, der topper rækken i Tyskland. Den lejlighed har Wolfsburg benyttet til igen at syne Oscar og Anton Mandrup.

Tvillingerne underskrev på deres 15 års fødselsdag treårige aftaler med AC Horsens. Et år efter er de som første års U17-spillere en del af klubbens U19-hold.

Her gør Oscar Mandrup sig i angrebet, mens brormand spiller i forsvaret. Daværende Head of Coaching og nu fungerende cheftræner, Claus Troelsen, har tidligere sat ord på brødrenes talent.

– Hvis vi starter med Oscar, så er han en rigtig stærk topangriber med god fysik, god fart og en fantastisk afslutningsfod. Han scorer mange mål og har næse for chancer i og omkring feltet, hvilket gør ham svær at læse for modstanderen, siger han og tilføjer om hans bror:

– Anton kan både spille stopper og back, og han dækker begge positioner på et højt niveau. Han er meget duelstærk i forrum, hvor han er god til at time duellerne mod en rygvendt angriber, og han er også dygtig til at bryde bolde, så han ikke behøver gå i duel. Han har en fin fart og en høj spilintelligens, der gør, at han ikke kommer i vanskeligheder på de dybe stikninger, og så fordeler han spillet godt med en rigtig fin venstre fod.

Ender det med, at AC Horsens og Wolfsburg når til enighed om en aftale, vil Oscar og Anton Mandrup ikke være de første danskere på tyskernes akademi. Sidste sommer hentede man Nilas Yacobi i Brøndby, mens man også råder over Christian Østergaard.

Jonas Wind og Joakim Mæhle spiller som bekendt på klubbens førstehold, som indtager 14. pladsen i Bundesligaen.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Brøndby afvist

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Neestrup erkender FCM-misundelse

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Sergio Ramos i chokskifte?

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Køber sig ind i dansk klub

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!