Wolfsburg med millionbud på danske tvillinger

Ifølge Tipsbladets oplysninger har dansk klub modtaget et millionbud fra Wolfsburg på to af deres talenter.



I februar oplyste AC Horsens, at man sendte tvillingerne Oscar og Anton Mandrup på et ugelangt prøveophold i Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor de trænede med både U17- og U19-holdet.

Det ophold gik så godt, at Wolfsburg har set sig varme på dem begge. Interessen er faktisk så stor, at Wolfsburg har afgivet et bud på brødrene.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Som vi forstår det, ligger buddet på omkring 175.000 euro svarende til 1,3 millioner kroner plus bonusser, der kan få prisen til at stige yderligere. AC Horsens er dog hårde at forhandle med, da man med ambitiøse amerikanske ejere i ryggen og øget fokus på talentudvikling meget nødigt vil slippe dem.

Tipsbladet har været i kontakt med administrerende direktør i AC Horsens, Kristian Nielsen, som ikke har meget at sige om et muligt skifte til Tyskland.

– Vi har ikke nogen kommentarer til konkret interesse og bud på vores spillere. Men jeg vil gerne sige, at vi er rigtigt glade for Anton og Oscar, som blandt mange er nogle af vores dygtige akademispillere her i AC Horsens.

I øjeblikket er AC Horsens unge drenge faktisk også i Tyskland, hvor man blandt andet vandt med 2-1 over Hertha Berlins U19-hold, der topper rækken i Tyskland. Den lejlighed har Wolfsburg benyttet til igen at syne Oscar og Anton Mandrup.

Tvillingerne underskrev på deres 15 års fødselsdag treårige aftaler med AC Horsens. Et år efter er de som første års U17-spillere en del af klubbens U19-hold.

Her gør Oscar Mandrup sig i angrebet, mens brormand spiller i forsvaret. Daværende Head of Coaching og nu fungerende cheftræner, Claus Troelsen, har tidligere sat ord på brødrenes talent.

– Hvis vi starter med Oscar, så er han en rigtig stærk topangriber med god fysik, god fart og en fantastisk afslutningsfod. Han scorer mange mål og har næse for chancer i og omkring feltet, hvilket gør ham svær at læse for modstanderen, siger han og tilføjer om hans bror:

– Anton kan både spille stopper og back, og han dækker begge positioner på et højt niveau. Han er meget duelstærk i forrum, hvor han er god til at time duellerne mod en rygvendt angriber, og han er også dygtig til at bryde bolde, så han ikke behøver gå i duel. Han har en fin fart og en høj spilintelligens, der gør, at han ikke kommer i vanskeligheder på de dybe stikninger, og så fordeler han spillet godt med en rigtig fin venstre fod.

Ender det med, at AC Horsens og Wolfsburg når til enighed om en aftale, vil Oscar og Anton Mandrup ikke være de første danskere på tyskernes akademi. Sidste sommer hentede man Nilas Yacobi i Brøndby, mens man også råder over Christian Østergaard.

Jonas Wind og Joakim Mæhle spiller som bekendt på klubbens førstehold, som indtager 14. pladsen i Bundesligaen.



Voldsom Franculino-spådom

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Spanske medier i ekstase

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

– De skal skille sig af med ham!

FC København – Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

AGF kriger sejren hjem

Randers FC – AGF

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er alle VM-puljerne

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tullberg skifter fire mand

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama