Wolfsburg med millionbud på danske tvillinger

Ifølge Tipsbladets oplysninger har dansk klub modtaget et millionbud fra Wolfsburg på to af deres talenter.



I februar oplyste AC Horsens, at man sendte tvillingerne Oscar og Anton Mandrup på et ugelangt prøveophold i Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor de trænede med både U17- og U19-holdet.

Det ophold gik så godt, at Wolfsburg har set sig varme på dem begge. Interessen er faktisk så stor, at Wolfsburg har afgivet et bud på brødrene.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Som vi forstår det, ligger buddet på omkring 175.000 euro svarende til 1,3 millioner kroner plus bonusser, der kan få prisen til at stige yderligere. AC Horsens er dog hårde at forhandle med, da man med ambitiøse amerikanske ejere i ryggen og øget fokus på talentudvikling meget nødigt vil slippe dem.

Tipsbladet har været i kontakt med administrerende direktør i AC Horsens, Kristian Nielsen, som ikke har meget at sige om et muligt skifte til Tyskland.

– Vi har ikke nogen kommentarer til konkret interesse og bud på vores spillere. Men jeg vil gerne sige, at vi er rigtigt glade for Anton og Oscar, som blandt mange er nogle af vores dygtige akademispillere her i AC Horsens.

I øjeblikket er AC Horsens unge drenge faktisk også i Tyskland, hvor man blandt andet vandt med 2-1 over Hertha Berlins U19-hold, der topper rækken i Tyskland. Den lejlighed har Wolfsburg benyttet til igen at syne Oscar og Anton Mandrup.

Tvillingerne underskrev på deres 15 års fødselsdag treårige aftaler med AC Horsens. Et år efter er de som første års U17-spillere en del af klubbens U19-hold.

Her gør Oscar Mandrup sig i angrebet, mens brormand spiller i forsvaret. Daværende Head of Coaching og nu fungerende cheftræner, Claus Troelsen, har tidligere sat ord på brødrenes talent.

– Hvis vi starter med Oscar, så er han en rigtig stærk topangriber med god fysik, god fart og en fantastisk afslutningsfod. Han scorer mange mål og har næse for chancer i og omkring feltet, hvilket gør ham svær at læse for modstanderen, siger han og tilføjer om hans bror:

– Anton kan både spille stopper og back, og han dækker begge positioner på et højt niveau. Han er meget duelstærk i forrum, hvor han er god til at time duellerne mod en rygvendt angriber, og han er også dygtig til at bryde bolde, så han ikke behøver gå i duel. Han har en fin fart og en høj spilintelligens, der gør, at han ikke kommer i vanskeligheder på de dybe stikninger, og så fordeler han spillet godt med en rigtig fin venstre fod.

Ender det med, at AC Horsens og Wolfsburg når til enighed om en aftale, vil Oscar og Anton Mandrup ikke være de første danskere på tyskernes akademi. Sidste sommer hentede man Nilas Yacobi i Brøndby, mens man også råder over Christian Østergaard.

Jonas Wind og Joakim Mæhle spiller som bekendt på klubbens førstehold, som indtager 14. pladsen i Bundesligaen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’