Dansk klub dropper ny sponsor efter et døgn

B.93 præsenterede tirsdag et nyt samarbejde med et bettingfirma - onsdag har klubben trukket sig igen.



NordicBet Liga-oprykkerne fra B.93 kunne tirsdag præsentere et samarbejde med det britiske sportsbetting brand SpreadEx.

Det samarbejde varede et døgn.

Onsdag meddeler Østerbro-klubben således, at man har valgt at trække sig ud af aftalen med SpreadEx, og det sker på baggrund af, at B.93 høstede en del kritik for indholdet af den samarbejdsaftale, der blev indgået med briterne.

Aftalen indeholdt blandt andet, at fans af B.93 kunne få kampbilletter, øl og pølser ved at spille for minimum 50 kroner hos SpreadEx, og det blev mødt af benhård kritik fra folk, som mener, man aldrig bør blande tinge sammen på den måde. 

Nu har B.93 lagt sig fladt ned.

– Det er en meget vanskelig afvejning. Det at drive en fodboldklub er en forretning, hvor der efterhånden er behov for ganske store indtægter. Vi konkurrerer pt. med et af de absolut mindste budgetter i 1. division samtidig med, at vi støtter klubbens ungdomshold, akademiet og pige- og kvindesiden. Heroverfor står, at investeringen fra alle investorer i B.93 er forankret solidt i vores værdisæt om kærlighed, enkelhed og udfordrende indsats. Værdierne skal reflekteres og forankres solidt i både vores sportslige og kommercielle beslutninger.

– Vi har ved beslutningen valgt at tage særligt hensyn hertil. Samtidig må vi så udfordre os selv på at skaffe samarbejder med virksomheder, som ønsker at støtte klubben grundet vores værdisæt og ageren og ikke på grund af en beregnet kommerciel værdi. Det bliver en spændende udfordring, men vi vælger at stole på, at der er mange virksomheder med gode CSR-programmer og kærlighed til sporten, som vil støtte den måde, vi griber tingene an på. Hvis ikke så må vi lægge budgettet herefter, siger formand Lars Lüthjohan.

Klubben oplyser desuden, at sagen har været vendt i spillertruppen, og at der er opbakning til beslutningen om at droppe bettingsamarbejdet. 

B.93 har vundet en enkelt af de første fire kampe i NordicBet Ligaen i denne sæson – det var en storsejr på 7-1 over HB Køge i seneste runde. 







LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

AGF – Brøndby IF

FC København – FC Fredericia

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Protesterer efter dansk drømmekamp

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viborg FF – FC Midtjylland

Topchef får nyt job i FCK



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afslører vild transfer-historie

Benhård Brian Riemer-melding

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

I svime over Pelle Mattsson

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Barcelona tager smal sejr

Flot comeback af Dortmund mod HSV

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Modtager stor ros fra Højbjerg

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske