Dansk klub har købt målmager: Fik mange tilbud

Den nye AC Horsens-spiller Muhamet Hyseni fortæller til Tipsbladet, at han havde en del tilbud på hånden, men han valgte AC Horsens på grund af projektet og cheftræner Martin Retov.



AC Horsens har fået en målsluger til klubben. 

23-årige Muhamet Hyseni var nemlig særdeles målfarlig for KF Llapi i den seneste sæson. 

Han scorede nemlig hele 27 mål i 36 kampe for holdet fra Kosovo, og det fik AC Horsens til at åbne den store pengepung for at købe ham. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger betalte AC Horsens hele 4,5 millioner kroner for angriberen.

Tipsbladet har interviewet den nye Horsens-angriber om valget af den danske klub. 

Hyseni fortæller, at han var særdeles eftertragtet. 

– Ja, vi fik mange tilbud fra andre lande, men AC Horsens-projektet overbeviste mig virkelig, og jeg fortryder ikke, at jeg valgte dem. Derudover gav klubben mig en varm velkomst, der oversteg mine forventninger, udtaler Muhamet Hyseni til Tipsbladet.

Angriberen har store ambitioner for opholdet i AC Horsens. Han håber, at han kan være med til at sende Horsens op i Superligaen.

– Projektet hos AC Horsens overbeviste mig om at flytte hertil. Det er et ambitiøst initiativ, der ikke kun har til formål at sikre oprykning til Superligaen, men også snart at konkurrere i europæiske konkurrencer. De nye ejere har samlet et team af succesrige personer til at lede dette spændende og underholdende projekt.

– Jeg håber at kunne hjælpe holdet tilbage til Superligaen i denne sæson. Det bliver ikke nemt, men med de nyankomne og den nye træner vil vi yde vores bedste, især med støtte fra vores fans. Jeg sigter også efter at score mange mål, hvilket er en vigtig grund til, at jeg er her.

Artiklen fortsætter under billedet.

GRA1eDEXMAEyaxN

Foto: AC Horsens

Retov er en af de bedste
Et andet trækplaster i forhold til skiftet er cheftræner Martin Retov. Hyseni havde hørt mange gode ting om den tidligere Brøndby-assistent, og han nyder at blive trænet af Retov.

– Jeg fik at vide, at den nye træner er blandt de bedste, og det var jeg overbevist om fra dag ét. Han er ikke kun en fremragende træner, men også en stor personlighed. Han kræver, at vi viser vores sande karakter og arbejder hårdt. Han har bragt god harmoni og en stærk, modstandsdygtig tankegang til holdet.

– Med Martin håber vi at have en fantastisk sæson foran os, udtaler Muhamet Hyseni til Tipsbladet. 

Hysenis tidligere klub KF Llapi skal møde Brøndby på Brøndby Stadion torsdag aften, og han har tidligere fortalt om klubben fra Kosovo til Tipsbladet. Læs mere her. 

AC Horsens skal i aktion mod Hillerød fredag aften i NordicBet Ligaen. Horsens tabte den første kamp med 1-3 til FC Fredericia, og her fik Hyseni 29 minutter på banen. 

For Kosovos landshold har han scoret ét mål i to kampe.





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Midtjylland – Viborg FF

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’