Dansk klub skriver historie: Kæmpe betydning

Hillerød har solgt Adam Ahmad til Vendsyssel, og det er klubbens første salg nogensinde. Direktør Jackie Rasmussen siger til Tipsbladet, at det har stor betydning for klubben.



Hillerød har været på noget af en rejse.

Man skal ikke længere end ti år tilbage, før mandskabet var at finde i Sjællandsserien.

Klubben har dog i denne sæson leveret flot i NordicBet Ligaen, og nu kan klubben skrive endnu et kapitel i historiebøgerne.

Hillerød har nemlig solgt den 20-årige offensivspiller Adam Ahmad til Vendsyssel, og det er klubbens første salg nogensinde.

Tipsbladet har talt med direktør Jackie Rasmussen om det historiske salg.

– Vi hentede Adam for et år siden i HIK, og så solgte vi ham efter en sæson. Det er en kæmpe succes i forhold til, hvad vi gerne vil. Vi vil gerne være en klub, der sælger spillere, så det har selvfølgelig en kæmpe betydning for os, at vi nu kan sætte et salg på tavlen ud fra den udvikling, som vi er i.

– Vi har rykket os hurtigt på kort tid, men salg af spillere er også en væsentlig faktor i forhold til salg af spillere. Havde jeg gerne set, at det havde været til en anden klub end en konkurrent i NordicBet Ligaen? Ja, måske. Det tager vi stille og roligt, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet.

Direktøren fortæller, at klubben har lavet en okay handel, uden han vil gå i dybden med det præcise beløb.

Artiklen fortsætter under billedet.

HFE_Holdbillede-2-1024x559

Foto:Hillerød Fodbold Elite

Stor interesse
Flere Hillerød-spillere har nemlig leveret på et højt niveau. Klubben har blandt andre topscoreren i NordicBet Ligaen i form af Sebastian Pingel. Anfører Jonathan Witt er også en stor profil hos Hillerød, men han har lige sat sin signatur på en kontraktforlængelse til 2026.

Rasmussen kan godt mærke, at der er rift om flere spillere.

– Der er flere af vores spillere, som der er interesse for i øjeblikket. Jeg sidder hele tiden og vægter, om prisen er rigtig, men det giver nogle perspektiver i forhold til spillere, som vi bringer ind.

– De kan også se, at vi sælger spillere. Adam er en god case. Han spiller et år hos os, og så bliver han solgt videre derfra.

– Der kan meget vel komme flere salg i sommervinduet, men vi er også et sted, at vi kigger på kontinuitet og det næste step. Vi vil prøve at se, om vi kan spille os højere op i rækken.

– Vi sælger ikke bare ud for at få indtjening i hus. Vi er også et sted, hvor prisen skal være rigtig. Hvis der kommer et bud på en spiller, som vi vægter højt i vores system, så lader vi dem ikke gå for småpenge, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet.

Hillerød endte på en syvendeplads i NordicBet Ligaen i den seneste sæson.



Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Han er verdens bedste fodboldspiller

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Brendan Rodgers i chokskifte

Nu kommenterer han FC København-historie

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Lukas Lerager tæt på denne klub

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard

Hænger Chido Obi ud