Dansk klub skriver historie: Kæmpe betydning

Hillerød har solgt Adam Ahmad til Vendsyssel, og det er klubbens første salg nogensinde. Direktør Jackie Rasmussen siger til Tipsbladet, at det har stor betydning for klubben.



Hillerød har været på noget af en rejse.

Man skal ikke længere end ti år tilbage, før mandskabet var at finde i Sjællandsserien.

Klubben har dog i denne sæson leveret flot i NordicBet Ligaen, og nu kan klubben skrive endnu et kapitel i historiebøgerne.

Hillerød har nemlig solgt den 20-årige offensivspiller Adam Ahmad til Vendsyssel, og det er klubbens første salg nogensinde.

Tipsbladet har talt med direktør Jackie Rasmussen om det historiske salg.

– Vi hentede Adam for et år siden i HIK, og så solgte vi ham efter en sæson. Det er en kæmpe succes i forhold til, hvad vi gerne vil. Vi vil gerne være en klub, der sælger spillere, så det har selvfølgelig en kæmpe betydning for os, at vi nu kan sætte et salg på tavlen ud fra den udvikling, som vi er i.

– Vi har rykket os hurtigt på kort tid, men salg af spillere er også en væsentlig faktor i forhold til salg af spillere. Havde jeg gerne set, at det havde været til en anden klub end en konkurrent i NordicBet Ligaen? Ja, måske. Det tager vi stille og roligt, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet.

Direktøren fortæller, at klubben har lavet en okay handel, uden han vil gå i dybden med det præcise beløb.

Artiklen fortsætter under billedet.

HFE_Holdbillede-2-1024x559

Foto:Hillerød Fodbold Elite

Stor interesse
Flere Hillerød-spillere har nemlig leveret på et højt niveau. Klubben har blandt andre topscoreren i NordicBet Ligaen i form af Sebastian Pingel. Anfører Jonathan Witt er også en stor profil hos Hillerød, men han har lige sat sin signatur på en kontraktforlængelse til 2026.

Rasmussen kan godt mærke, at der er rift om flere spillere.

– Der er flere af vores spillere, som der er interesse for i øjeblikket. Jeg sidder hele tiden og vægter, om prisen er rigtig, men det giver nogle perspektiver i forhold til spillere, som vi bringer ind.

– De kan også se, at vi sælger spillere. Adam er en god case. Han spiller et år hos os, og så bliver han solgt videre derfra.

– Der kan meget vel komme flere salg i sommervinduet, men vi er også et sted, at vi kigger på kontinuitet og det næste step. Vi vil prøve at se, om vi kan spille os højere op i rækken.

– Vi sælger ikke bare ud for at få indtjening i hus. Vi er også et sted, hvor prisen skal være rigtig. Hvis der kommer et bud på en spiller, som vi vægter højt i vores system, så lader vi dem ikke gå for småpenge, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet.

Hillerød endte på en syvendeplads i NordicBet Ligaen i den seneste sæson.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Dansk profil overrasker: Han er så god



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Klar til at gå shopamok

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen