AC Horsens har sikret det 17-årige stortalent Jashar Beluli, der kommer til klubben, efter han har fået ophævet sin aftale med Vejle Boldklub.
Det bekræfter AC Horsens i en pressemeddelelse fredag.
Her skriver klubben, at man har været i tæt dialog med stortalentet, der også havde interesse fra en række andre danske klubber samt udlandet.
Sports- og talentchef i AC Horsens Niels Erik Søndergård fortæller, at han er yderst tilfreds med at kunne tilføje Beluli til klubben.
– Når vi henter spillere ind udefra i den alder, så er det afstemt med den sportslige sektor, og Jashar Beluli er allerede dygtig nu, men vi har også købt ind på hans potentiale. Jens Berthel Askou har set en del video med ham og også deltaget i de samtaler, vi har haft med familien, og der er ingen tvivl om, at vi ser Beluli som en potentiel førsteholdsspiller. Det er ingen hemmelighed, at der har været massiv interesse for Jashar Beluli fra danske topklubber og udlandet, men vi har hele tiden haft en tæt dialog med familien, og vi er glade for, at Jashar Beluli finder vores projekt så spændende, at han vil være en del af vores akademi, siger han.
Samtidig sætter også klubbens Head of Coaching Claus Troelsen et par ord på, hvad det er for en spiller, man har hentet i Jasher Beluli.
– Jashar Beluli er et kæmpe talent, der primært spiller 9’er-positionen, og vi ser det som en kæmpe scoop, at han skifter til AC Horsens. Han har en fysisk god statur, et teknisk godt niveau og et fremragende venstreben. Han er en målscorertype, der er i boksen, opsnuser chancer og sparker dem i kassen. 19 mål i U17 Ligaen og tre mål i U19 Ligaen taler sit tydelige sprog om, at han ved, hvor målet står. Men vi skal sammen med Jashar Beluli arbejde på at gøre ham endnu bedre, og det skal blandt andet ske ved, at han træder ind i vores transitionsgruppe og skal træne kontinuerligt med førsteholdstruppen og spille reserveligakampe, siger han.
Som Niels Erik Søndergård fortæller, var der heftig kamp om Belulis underskrift. Det fortæller hovedpersonen også selv, og samtidig forklarer han, hvorfor valget faldte på Horsens.
– Efter min ophævelse af kontrakten med Vejle Boldklub fik jeg hurtigt masser af tilbud fra topklubberne i Danmark, og der har også været udenlandsk interesse. Mens jeg var i dialog med andre klubber og så deres setup, så snakkede vi også med Jens Berthel Askou, Niels Erik Søndergård og Claus Troelsen i AC Horsens, og det lød spændende. De har et godt setup og arbejder godt med drengene på og uden for banen, og som ung spiller har jeg en drøm om at nå hele vejen til førsteholdet. AC Horsens har et setup og et trænerteam, hvor min drøm kan gå i opfyldelse, og jeg vil anbefale AC Horsens til alle unge talenter, som spiller rundt om i Danmark. Min lillebror Jetmir er U17-spiller i AC Horsens, og han kommer altid glad hjem og fortæller positive ting om AC Horsens. Jeg glæder mig vildt meget til at blive en del af AC Horsens og træne med førsteholdet, og familien og jeg er meget glad for den beslutning, vi har truffet med en fremtid i AC Horsens, siger han.
Jashar Beluli har skrevet kontrakt med AC Horsens frem til sommeren 2024.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz