Der er mange forskelle på den amerikanske fodboldliga og den danske.
Det kan fodboldtræneren Morten Karlsen skrive under på. Én ting er økonomien. For der er mange penge i den bedste amerikanske række.
Men der er også andre parametre, der er stærke forskelle på ovre på den anden side af Atlanterhavet.
Det fortæller den tidligere Lyngby-træner, der også har været træner i amerikanske Orange County SC, i podcasten Transferguru, der bliver lavet af Podimo og Tipsbladet.
– MLS, USA generelt er jo længder foran på hardware i forhold til Europa. Det må jeg bare sige. Hvis AGF bygger et flot stadion, jeg virkelig glæder mig til at se, for en milliard… i den næstbedste amerikanske liga er der fire hold, der bygger stadions til en milliard. Fire hold. I den næstbedste.
– Træningsfaciliteter, baner…der er de outstanding. Der er vi lidt mere kommunalt ansatte herhjemme. Kommunen gider ikke klippe græsset i dag, I kan gå i PureGym, hvis I skal træne ikke… Det ser du ikke i USA, siger Morten Karlsen.
Herefter bliver han spurgt til ulemperne. For der er begrænset plads i MLS, hvilket betyder, at holdene hverken rykker op eller ned. Der er ét hold, der bliver mester – og dét er ligesom dét.
Det betyder også, at man skal være drevet af ambitioner individuelt. Det gælder både spillere og trænere, forklarer Morten Karlsen. For man kan stå i en situation, hvor man “kun” er 20 kampe inde i sæsonen og ikke kan nå at vinde ligaen.
Samtidig er der ikke et system med, at vinderen for eksempel kommer i anden stor turnering – hvor der i Europa derimod er flere store europæiske turneringer at spille for.
Og her lyder svaret ‘både og’, da Morten Karlsen bliver spurgt til, om han savnede den del. Også her mærkede han nogle kulturforskelle.
– Rejserne var både en fordel og ulempe. Du tilbringer så meget tid med spillerne i lufthavne. Jeg skulle også vænne mig til, at når vi rejste… som dansk træner er du meget med kost og sådan. Så havde vi måske layover i Dallas, så var der et aflyst fly, og så var vi der måske i seks timer. Jeg ser en spiller, der kommer med en pose chips og M&M’s. Jeg siger: ‘Hvad laver du?’. Udvalget af mad i lufthavnen…du kan jo ikke få andet end junk i USA. Jeg måtte også lidt gå på kompromis med min optimale forberedelse med spillerne, siger Morten Karlsen.
Han understreger dog, at han fik enormt meget ud af opholdet i det amerikanske. Et ophold der foruden fodboldeventyr bød på flyture, busser der brød sammen og rejser i vildt uvejr. Oplevelser, der også gjorde, at han og spillerne kom tæt på hinanden.
– Det var fede oplevelser, og det var også noget, der smeltede os sammen, siger han.
Efter opholdet i USA vendte han hjem til Danmark, hvor han fik job i Lyngby Boldklub. Morten Karlsen blev dog fyret i september 2025, og den dag kan du læse mere om her.

LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham