Skærmtrolden Melvin Kakooza kan efterhånden skriver mange titler på cv’et og i fremtiden kan ejer af en fodboldklub blive en af dem.
I et interview med Viaplay lørdag slog den folkekære tv-vært fast, at det vil være en drøm at blive en del af ejerkredsen i 1. divisionsklubben FC Fredericia.
– For mig vil det være en drøm at få lov til at være en del af klubben og meget naturligt også. Men man køber sig ikke bare ind i Fredericia. Der er noget formelt og noget bestyrelse, der skal gå op, så det skal selvfølgelig også passe, lød det fra ham.

Tipsbladet har siden rakt ud til FC Fredericias formand, Morten Rahbek, for at høre, hvad han siger til Melvin Kakooza som mulig investor, og hvad der rent formelt skal til, før det kan ske.
I et skriftligt svar lyder det således.
– Jeg hverken kan eller vil udtale mig om den fremtidige ejerkreds i FC Fredericia af den simple årsag, at jeg ikke kender den. Melvin er en mangeårig ven af FC Fredericia, Fredericia-dreng, der følger os tæt, og er en rigtig god ambassadør for klubben. Tiden må vise, om Melvin en dag bliver en del af ejerkredsen.
I første omgang er Melvin Kakooza mandag aften blevet en del af FC Fredericias bestyrelse, meddeler klubben i en pressemeddelelse.
33-årige Melvin Kakooza kom til Danmark fra Uganda i 1992, hvor familien bosatte sig i Fredericia. Tv-serien ‘Sunday’ med Melvin Kakooza i hovedrollen som fodboldspilleren med samme navn foregår også i FC Fredericia og på dets stadion Monjasa Park.
Tv-værten og standupkomikeren kunne lørdag overvære FC Fredericia vinde 1-0 over topholdet OB, hvilket cementerer jydernes andenplads i NordicBet Ligaen, som giver direkte oprykning.
I afspilleren ovenfor kan du se interviewet med Melvin Kakooza, hvor han afslører, at han gerne vil være medejer i NordicBet Liga-klubben.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT