I denne sæson har Mileta Rajovic har bombet løs i den næstbedste danske række for Næstved, og det er tilsyneladende noget, som virkelig er blevet bemærket.
Det forlyder nu, at både klubber i Superligaen og den bedste svenske række er ude efter ham. Det skriver bold.dk.
I det svenske skulle det særligt være traditionsklubben IFK Göteborg, der har følehornene ude efter Rajovic, som endda skulle have været oppe og se nærmere på klubben.
Næstveds sportschef Peter Dinesen har ikke ville kommentere noget konkret på historien overfor førnævnte medie. Det bliver dog understreget, at udvikling af unge spillere med salg for øje er en del af strategien i klubben.
– Vores strategi er at give unge spillere chancen til at vise sig positivt frem, og hvis vi kan sælge dem videre til en fordelagtig pris, vil det naturligvis være en blåstempling af det arbejde, vi laver, lyder det fra Næstved-sportschefen.
I sidste sæson blev det til 18 mål i 27 kampe for Rajovic i 2. division, som var særdeles medvirkende til at sende Næstved op i 1. division.
Tidligere i karrieren har han spillet for Roskilde, ligesom han også har været forbi klubber som Brøndby og Randers på ungdomsniveau.
Ét af Mileta Rajovic' mål i denne sæson kom mod Superliga-nedrykkerne fra Sønderjyske, som kan ses i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Sprudler i MLS
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT