Udenlandske ejerskaber i dansk fodbold har bestemt ikke altid været en succes i dansk fodbold, og derfor vækkede det selvfølgelig også opsigt, da den colombianske rapper Blessd tidligere på ugen annoncerede, at han har købt sig ind i Vendsyssel FF.
Den nordjyske NordicBet Liga-klub har tidligere haft problemer med en udenlandsk ejergruppe, der løb med kassen, som Nordjyske beskrev tilbage i 2021.
Hos Danske Fodboldfans har man en sund skepsis for udenlandske ejere i danske klubber, på grund af problematiske forløb i flere danske klubber i de seneste år. Formand Christian Rothmann peger på, at det først og fremmest skal sikres, at investorerne fra USA og Latinamerika bliver undersøgt og godkendt.
– Der er jo altid det element, at man ønsker, at de folk, der kommer ind og overtager det formelle ejerskab i klubberne, er nogle personer med en vis fodboldfaglighed, siger Christian Rothmann til Tipsbladet og fortsætter:
– Derfor har man fra Divisionsforeningens side forsøgt at sætte nogle guards op, for at tilsikre det, for det er jo i alles interesse, at dem, der driver vores klubber her i landet, gør det med et langsigtet mål for øje, og at det er at udvikle sporten.
Det kan jo godt være en gave sendt fra himlen. Det kan det jo godt være.
Jeppe LauritzenMangeårig Vendsyssel FF-fan
På Instagram har Blessd skrevet, at han glæder sig til at spille career mode i virkeligheden med Vendsyssel, med reference til computerspillet EA Sports FC, tidligere kendt som FIFA.
– Den kommentar er i hvert fald taktløs ud over alle grænser, lyder det fra Christian Rothmann.
– Fodbolden er jo en lokal institution rigtigt mange steder, og det der med, at der kommer folk, der tror, at det er et computerspil, det er jo i hvert fald potentielt skadende. Vi har også set eksempler på andre, der et eller andet sted troede det samme og greb opgaven meget naivt an. Og det kan jo få store konsekvenser, i det her tilfælde i Vendsyssel.
Christian Rothmann understreger dog i samme ombæring, at der 'måske er en lille hemmelighed i, at de værste ejere altid er de næste ejere', fordi man som fan gerne vil tro på, at de ejere, man allerede har, er gode.
– Men det er jo en iboende frygt, der er, også med historikken in mente. Vi har jo set rigtigt mange eksempler i Danmark på dårlige ejerskaber, som ikke har forstået fodboldforretning og ikke har forstået, hvordan det er at drive en dansk fodboldklub, lyder det afslutningsvist fra Christian Rothmann.

'Det kan være en gave sendt fra himlen'
For Jeppe Lauritzen, der er mangeårig Vendsyssel FF-fan og ser langt størstedelen af klubbens kampe, er udsigten til at få Blessd ind i ejerkredsen ikke nødvendigvis en dårlig ting, selvom rapperen med det blå hår ser sit indtog i den danske klub som at spille career mode i virkeligheden.
– Jeg synes jo egentligt, at det er fint, for har man passionen, så er det jo lige godt. Men igen, man skal bare lige huske, at man skal holde fast i de værdier, vi har skabt. At vi er en dansk fodboldklub, at vi vil have danske spillere, og at vi ikke går ud og køber Gud og hvermand fra Sydamerika, siger Jeppe Lauritzen til Tipsbladet og fortsætter:
– Husker man, at vi er en dansk klub med danske værdier, så synes jeg ikke, at der er noget problem i det. Igen, nu har vi jo dårlige erfaringer med tidligere udenlandske ejere, så det har man jo lidt i baghovedet. Men altså, man skal jo ikke sælge skindet, før bjørnen er skudt. Det kan jo godt være en gave sendt fra himlen. Det kan det jo godt være.
Det der med, at der kommer folk, der tror, at det er et computerspil, det er jo i hvert fald potentielt skadende. Vi har også set eksempler på andre, der et eller andet sted troede det samme og greb opgaven meget naivt an.
Christian RothmannFormand, Danske Fodboldfans
Så du er forsigtigt optimistisk med en vis fornuftig skepsis?
– Det er for tidligt at sige, om det bliver godt eller skidt. Man kan jo kun bede til Gud og håbe på, at det bliver en god ting, lyder det afslutningsvist fra Jeppe Lauritzen.
Stor tiltro
For Vendsyssel FF-ejer Jacob Andersen er der ingen bekymringer ved at få Blessd og andre investorer fra blandt andet USA, Mexico og Spanien ind i klubben.
Overfor TV 2 Nord peger Jacob Andersen på, at investorerne er 'forhåndsgodkendte af Divisionsforeningen og DBU'.
– Jeg har meget, meget stor tiltro til dem. Meget, meget stor tiltro til dem. Mange af dem, der kommer med, har et fantastisk cv. De har været også i fodboldindustrien og har været i andre industrier. Og er nogle meget dygtige og professionelle folk. Så jeg har meget, meget stor tiltro til dem, siger Jacob Andersen til TV 2 Nord.
Det er ikke kun udenlandske investorer, der er på vej ind i Vendsyssel FF.
Overfor Campo har Hjørring Kommunes borgmester Søren Smalbro bekræftet, at landsholdsstjernen Joachim Andersen, der er søn af Jacob Andersen, også indtræder i ejerkredsen.
Vendsyssel FF ligger i skrivende stund nummer 10 i Danmarks næstbedste række, men på Instagram har Bless meldt ud, at han drømmer om at se den nordjyske klub spille Champions League-fodbold engang i fremtiden.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER