– Den kommentar er taktløs ud over alle grænser

Den colombianske rapper Blessd og andre investorer fra blandt andet USA og Latinamerika er på vej ind i Vendsyssel FF's ejerkreds. Blessd har store ambitioner for den nordjyske klub, men colombianerens reference til et computerspil vækker hovedrysten fra formanden for Danske Fodboldfans.



Udenlandske ejerskaber i dansk fodbold har bestemt ikke altid været en succes i dansk fodbold, og derfor vækkede det selvfølgelig også opsigt, da den colombianske rapper Blessd tidligere på ugen annoncerede, at han har købt sig ind i Vendsyssel FF.

Den nordjyske NordicBet Liga-klub har tidligere haft problemer med en udenlandsk ejergruppe, der løb med kassen, som Nordjyske beskrev tilbage i 2021. 

Hos Danske Fodboldfans har man en sund skepsis for udenlandske ejere i danske klubber, på grund af problematiske forløb i flere danske klubber i de seneste år. Formand Christian Rothmann peger på, at det først og fremmest skal sikres, at investorerne fra USA og Latinamerika bliver undersøgt og godkendt. 

– Der er jo altid det element, at man ønsker, at de folk, der kommer ind og overtager det formelle ejerskab i klubberne, er nogle personer med en vis fodboldfaglighed, siger Christian Rothmann til Tipsbladet og fortsætter:

– Derfor har man fra Divisionsforeningens side forsøgt at sætte nogle guards op, for at tilsikre det, for det er jo i alles interesse, at dem, der driver vores klubber her i landet, gør det med et langsigtet mål for øje, og at det er at udvikle sporten.

Det kan jo godt være en gave sendt fra himlen. Det kan det jo godt være.

Jeppe Lauritzen
Mangeårig Vendsyssel FF-fan

På Instagram har Blessd skrevet, at han glæder sig til at spille career mode i virkeligheden med Vendsyssel, med reference til computerspillet EA Sports FC, tidligere kendt som FIFA.

– Den kommentar er i hvert fald taktløs ud over alle grænser, lyder det fra Christian Rothmann. 

– Fodbolden er jo en lokal institution rigtigt mange steder, og det der med, at der kommer folk, der tror, at det er et computerspil, det er jo i hvert fald potentielt skadende. Vi har også set eksempler på andre, der et eller andet sted troede det samme og greb opgaven meget naivt an. Og det kan jo få store konsekvenser, i det her tilfælde i Vendsyssel.

Christian Rothmann understreger dog i samme ombæring, at der 'måske er en lille hemmelighed i, at de værste ejere altid er de næste ejere', fordi man som fan gerne vil tro på, at de ejere, man allerede har, er gode. 

– Men det er jo en iboende frygt, der er, også med historikken in mente. Vi har jo set rigtigt mange eksempler i Danmark på dårlige ejerskaber, som ikke har forstået fodboldforretning og ikke har forstået, hvordan det er at drive en dansk fodboldklub, lyder det afslutningsvist fra Christian Rothmann. 

2WWHB7T_1

Blessd drømmer om at se Vendsyssel FF i Champions League. Foto: Alamy

'Det kan være en gave sendt fra himlen'
For Jeppe Lauritzen, der er mangeårig Vendsyssel FF-fan og ser langt størstedelen af klubbens kampe, er udsigten til at få Blessd ind i ejerkredsen ikke nødvendigvis en dårlig ting, selvom rapperen med det blå hår ser sit indtog i den danske klub som at spille career mode i virkeligheden. 

– Jeg synes jo egentligt, at det er fint, for har man passionen, så er det jo lige godt. Men igen, man skal bare lige huske, at man skal holde fast i de værdier, vi har skabt. At vi er en dansk fodboldklub, at vi vil have danske spillere, og at vi ikke går ud og køber Gud og hvermand fra Sydamerika, siger Jeppe Lauritzen til Tipsbladet og fortsætter:

– Husker man, at vi er en dansk klub med danske værdier, så synes jeg ikke, at der er noget problem i det. Igen, nu har vi jo dårlige erfaringer med tidligere udenlandske ejere, så det har man jo lidt i baghovedet. Men altså, man skal jo ikke sælge skindet, før bjørnen er skudt. Det kan jo godt være en gave sendt fra himlen. Det kan det jo godt være.

Det der med, at der kommer folk, der tror, at det er et computerspil, det er jo i hvert fald potentielt skadende. Vi har også set eksempler på andre, der et eller andet sted troede det samme og greb opgaven meget naivt an.

Christian Rothmann
Formand, Danske Fodboldfans

Så du er forsigtigt optimistisk med en vis fornuftig skepsis?

– Det er for tidligt at sige, om det bliver godt eller skidt. Man kan jo kun bede til Gud og håbe på, at det bliver en god ting, lyder det afslutningsvist fra Jeppe Lauritzen. 

Stor tiltro
For Vendsyssel FF-ejer Jacob Andersen er der ingen bekymringer ved at få Blessd og andre investorer fra blandt andet USA, Mexico og Spanien ind i klubben. 

Overfor TV 2 Nord peger Jacob Andersen på, at investorerne er 'forhåndsgodkendte af Divisionsforeningen og DBU'.

– Jeg har meget, meget stor tiltro til dem. Meget, meget stor tiltro til dem. Mange af dem, der kommer med, har et fantastisk cv. De har været også i fodboldindustrien og har været i andre industrier. Og er nogle meget dygtige og professionelle folk. Så jeg har meget, meget stor tiltro til dem, siger Jacob Andersen til TV 2 Nord. 

Det er ikke kun udenlandske investorer, der er på vej ind i Vendsyssel FF. 

Overfor Campo har Hjørring Kommunes borgmester Søren Smalbro bekræftet, at landsholdsstjernen Joachim Andersen, der er søn af Jacob Andersen, også indtræder i ejerkredsen.  

Vendsyssel FF ligger i skrivende stund nummer 10 i Danmarks næstbedste række, men på Instagram har Bless meldt ud, at han drømmer om at se den nordjyske klub spille Champions League-fodbold engang i fremtiden. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Philip Billing tabte kæben

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brøndby-handel er kollapset

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helt på røven over Victor Froholdt

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Av, FCK! Her er de værst af alle

– Det er Neestrups tre største fejl

Nu flytter anfører til Danmark

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma