Esbjerg fB er tilbage i 1. division.
Det blev en kendsgerning fredag aften, hvor holdet ude slog Middelfart med 2-0 og matematisk sikrede sig den oprykning, der har været længe undervejs.
Steven Simpson og Tobias Stagaard sikrede sejren med hver sit hovedstødsmål i anden halvleg foran blandt andre 1000 begejstrede og højlydte medrejsende Esbjerg-fans.
Med oprykningen slutter fem års nedtur for Esbjerg, der har vundet fem danske mesterskaber og i alt har taget medaljer 11 gange.
I 2019 kom det seneste sæt medaljer, da det blev til bronze med hollandske John Lammers som cheftræner.
I den følgende sæson rykkede vestjyderne ud af Superligaen, og sæsonen efter kiksede en hurtig tilbagevenden.
I sommeren 2022 toppede nedturen med en nedrykning til 2. division, og sidste sommer kiksede så oprykningen fra landets tredjebedste række.
I denne sæson har kursen mod 1. division været klar det meste af sæsonen, men økonomiske udfordringer og tvivl om klubbens ejerskab har skabt usikkerhed.
Aktuelt er klubben overtaget af en lokal styregruppe efter en rekonstruktion i starten af maj. Den tidligere amerikanske ejergruppe med Paul Conway i spidsen har kæret skifterettens afgørelse, og der er derfor stadig ikke 100 procent afklaring på ejerskabet.
Problemerne uden for banen har kostet en straf på tre point, men selv uden dem er Esbjerg altså nu sikret oprykning, da Roskilde på tredjepladsen ikke længere kan hente vestjyderne.
Med Esbjerg op kommer formentligt Aarhus Fremad. Fredag slog aarhusianerne Nykøbing FC 4-1 efter fire kasser af angriberen Frederik Høgh og konsoliderede med tre spillerunder igen sin andenplads.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker