Esbjerg fB er tilbage i 1. division.
Det blev en kendsgerning fredag aften, hvor holdet ude slog Middelfart med 2-0 og matematisk sikrede sig den oprykning, der har været længe undervejs.
Steven Simpson og Tobias Stagaard sikrede sejren med hver sit hovedstødsmål i anden halvleg foran blandt andre 1000 begejstrede og højlydte medrejsende Esbjerg-fans.
Med oprykningen slutter fem års nedtur for Esbjerg, der har vundet fem danske mesterskaber og i alt har taget medaljer 11 gange.
I 2019 kom det seneste sæt medaljer, da det blev til bronze med hollandske John Lammers som cheftræner.
I den følgende sæson rykkede vestjyderne ud af Superligaen, og sæsonen efter kiksede en hurtig tilbagevenden.
I sommeren 2022 toppede nedturen med en nedrykning til 2. division, og sidste sommer kiksede så oprykningen fra landets tredjebedste række.
I denne sæson har kursen mod 1. division været klar det meste af sæsonen, men økonomiske udfordringer og tvivl om klubbens ejerskab har skabt usikkerhed.
Aktuelt er klubben overtaget af en lokal styregruppe efter en rekonstruktion i starten af maj. Den tidligere amerikanske ejergruppe med Paul Conway i spidsen har kæret skifterettens afgørelse, og der er derfor stadig ikke 100 procent afklaring på ejerskabet.
Problemerne uden for banen har kostet en straf på tre point, men selv uden dem er Esbjerg altså nu sikret oprykning, da Roskilde på tredjepladsen ikke længere kan hente vestjyderne.
Med Esbjerg op kommer formentligt Aarhus Fremad. Fredag slog aarhusianerne Nykøbing FC 4-1 efter fire kasser af angriberen Frederik Høgh og konsoliderede med tre spillerunder igen sin andenplads.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’