Esbjerg fB er tilbage i 1. division.
Det blev en kendsgerning fredag aften, hvor holdet ude slog Middelfart med 2-0 og matematisk sikrede sig den oprykning, der har været længe undervejs.
Steven Simpson og Tobias Stagaard sikrede sejren med hver sit hovedstødsmål i anden halvleg foran blandt andre 1000 begejstrede og højlydte medrejsende Esbjerg-fans.
Med oprykningen slutter fem års nedtur for Esbjerg, der har vundet fem danske mesterskaber og i alt har taget medaljer 11 gange.
I 2019 kom det seneste sæt medaljer, da det blev til bronze med hollandske John Lammers som cheftræner.
I den følgende sæson rykkede vestjyderne ud af Superligaen, og sæsonen efter kiksede en hurtig tilbagevenden.
I sommeren 2022 toppede nedturen med en nedrykning til 2. division, og sidste sommer kiksede så oprykningen fra landets tredjebedste række.
I denne sæson har kursen mod 1. division været klar det meste af sæsonen, men økonomiske udfordringer og tvivl om klubbens ejerskab har skabt usikkerhed.
Aktuelt er klubben overtaget af en lokal styregruppe efter en rekonstruktion i starten af maj. Den tidligere amerikanske ejergruppe med Paul Conway i spidsen har kæret skifterettens afgørelse, og der er derfor stadig ikke 100 procent afklaring på ejerskabet.
Problemerne uden for banen har kostet en straf på tre point, men selv uden dem er Esbjerg altså nu sikret oprykning, da Roskilde på tredjepladsen ikke længere kan hente vestjyderne.
Med Esbjerg op kommer formentligt Aarhus Fremad. Fredag slog aarhusianerne Nykøbing FC 4-1 efter fire kasser af angriberen Frederik Høgh og konsoliderede med tre spillerunder igen sin andenplads.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER