Efter to år: EfB er tilbage i 1. division

Esbjerg er fem år efter sine bronzemedaljer tilbage i 1. division efter en 2-0-sejr i Middelfart.



Esbjerg fB er tilbage i 1. division.

Det blev en kendsgerning fredag aften, hvor holdet ude slog Middelfart med 2-0 og matematisk sikrede sig den oprykning, der har været længe undervejs.

Steven Simpson og Tobias Stagaard sikrede sejren med hver sit hovedstødsmål i anden halvleg foran blandt andre 1000 begejstrede og højlydte medrejsende Esbjerg-fans.

Med oprykningen slutter fem års nedtur for Esbjerg, der har vundet fem danske mesterskaber og i alt har taget medaljer 11 gange.

I 2019 kom det seneste sæt medaljer, da det blev til bronze med hollandske John Lammers som cheftræner.

I den følgende sæson rykkede vestjyderne ud af Superligaen, og sæsonen efter kiksede en hurtig tilbagevenden.

I sommeren 2022 toppede nedturen med en nedrykning til 2. division, og sidste sommer kiksede så oprykningen fra landets tredjebedste række.

I denne sæson har kursen mod 1. division været klar det meste af sæsonen, men økonomiske udfordringer og tvivl om klubbens ejerskab har skabt usikkerhed.

Aktuelt er klubben overtaget af en lokal styregruppe efter en rekonstruktion i starten af maj. Den tidligere amerikanske ejergruppe med Paul Conway i spidsen har kæret skifterettens afgørelse, og der er derfor stadig ikke 100 procent afklaring på ejerskabet.

Problemerne uden for banen har kostet en straf på tre point, men selv uden dem er Esbjerg altså nu sikret oprykning, da Roskilde på tredjepladsen ikke længere kan hente vestjyderne.

Med Esbjerg op kommer formentligt Aarhus Fremad. Fredag slog aarhusianerne Nykøbing FC 4-1 efter fire kasser af angriberen Frederik Høgh og konsoliderede med tre spillerunder igen sin andenplads.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansk stortalents værdi eksploderer

Chelsea – Tottenham

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

– Niels Frederiksen er en legende!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Roy Keane slagter dansk stjerne