Ejere har skudt penge i Vendsyssel: Hvis top 6 glipper, må vi skrive en ny check

Endnu et underskud i Vendsyssel FF betød, at ejerkredsen måtte skyde nye penge i selskabet. Det er de klar til at gøre igen, hvis klubben ikke når sin målsætning for sæsonen.



Ejerne i Vendsyssel FF skød i sidste måned knap fem millioner kroner ind i det underskudsramte selskab bag klubben, og de er klar til at lægge flere penge, slår næstformand og direktør Jacob Andersen fast over for Nordjyske.

Det seneste regnskab viser 6,1 millioner kroner i minus. Det kommer på bagkant af en årrække med underskud, og samlet set har klubben mistet over 17 millioner kroner i de fem seneste regnskaber.

Læs også:Vendsyssel fik tiltrængt point mod FC Fredericia

Forklaringen på det seneste underskud er ifølge Andersen dels manglende indtægter på grund af coronapandemien, dels en dårligere sportslig placering end budgetteret. Vendsyssel havde planlagt med at slutte i top 3 i 1. division, men endte på syvendepladsen.

For at dække underskuddet har ejerkredsen tilført 4,7 millioner kroner til klubkassen. Jacob Andersen og co. er dog klar til at lægge flere penge, hvis holdet igen i denne sæson misser den sportslige målsætning.

Læs også:Aarhus Fremad bankede Vendsyssel FF i pokalen

– Hvis det ikke lykkes at komme i top 6, må vi jo skrive en check igen. Nu er sæsonen ikke slut endnu, men vi må bare sige, at det har været svært at være trænere med de forudsætninger, vi har haft. Vi har været hårdt ramt af skader hos vigtige spillere, så det har ikke været nemme forudsætninger for Lasse og David, siger Andersen til Nordjyske.

Lasse og David er cheftræner og assistenttræner Stensgaard og Olsen. De har dog et stykke arbejde foran sig, hvis holdet skal nå målsætningen om top 6. Vendsyssel har nemlig fået en dårlig start på sæsonen og har aktuelt syv point op.

Jacob Andersen overdrog i september aktiemajoriteten i Vendsyssel FF ApS til schweiziske Core Sports Capital. Han er dog stadig medejer, næstformand i bestyrelsen og midlertidig administrerende direktør. 

Læs også:Officielt: Vendsyssel henter to kantspillere
Læs også:Officielt: Vendsyssel henter tårnhøj canadier




Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’




LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig

Et markant problem for Silkeborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Miraklernes tid er ikke forbi

Det ser sort ud for B.93

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent