Ejerne i Vendsyssel FF skød i sidste måned knap fem millioner kroner ind i det underskudsramte selskab bag klubben, og de er klar til at lægge flere penge, slår næstformand og direktør Jacob Andersen fast over for Nordjyske.
Det seneste regnskab viser 6,1 millioner kroner i minus. Det kommer på bagkant af en årrække med underskud, og samlet set har klubben mistet over 17 millioner kroner i de fem seneste regnskaber.
Læs også:Vendsyssel fik tiltrængt point mod FC Fredericia
Forklaringen på det seneste underskud er ifølge Andersen dels manglende indtægter på grund af coronapandemien, dels en dårligere sportslig placering end budgetteret. Vendsyssel havde planlagt med at slutte i top 3 i 1. division, men endte på syvendepladsen.
For at dække underskuddet har ejerkredsen tilført 4,7 millioner kroner til klubkassen. Jacob Andersen og co. er dog klar til at lægge flere penge, hvis holdet igen i denne sæson misser den sportslige målsætning.
Læs også:Aarhus Fremad bankede Vendsyssel FF i pokalen
– Hvis det ikke lykkes at komme i top 6, må vi jo skrive en check igen. Nu er sæsonen ikke slut endnu, men vi må bare sige, at det har været svært at være trænere med de forudsætninger, vi har haft. Vi har været hårdt ramt af skader hos vigtige spillere, så det har ikke været nemme forudsætninger for Lasse og David, siger Andersen til Nordjyske.
Lasse og David er cheftræner og assistenttræner Stensgaard og Olsen. De har dog et stykke arbejde foran sig, hvis holdet skal nå målsætningen om top 6. Vendsyssel har nemlig fået en dårlig start på sæsonen og har aktuelt syv point op.
Jacob Andersen overdrog i september aktiemajoriteten i Vendsyssel FF ApS til schweiziske Core Sports Capital. Han er dog stadig medejer, næstformand i bestyrelsen og midlertidig administrerende direktør.
Læs også:Officielt: Vendsyssel henter to kantspillere
Læs også:Officielt: Vendsyssel henter tårnhøj canadier
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
