Ejerne i Vendsyssel FF skød i sidste måned knap fem millioner kroner ind i det underskudsramte selskab bag klubben, og de er klar til at lægge flere penge, slår næstformand og direktør Jacob Andersen fast over for Nordjyske.
Det seneste regnskab viser 6,1 millioner kroner i minus. Det kommer på bagkant af en årrække med underskud, og samlet set har klubben mistet over 17 millioner kroner i de fem seneste regnskaber.
Læs også:Vendsyssel fik tiltrængt point mod FC Fredericia
Forklaringen på det seneste underskud er ifølge Andersen dels manglende indtægter på grund af coronapandemien, dels en dårligere sportslig placering end budgetteret. Vendsyssel havde planlagt med at slutte i top 3 i 1. division, men endte på syvendepladsen.
For at dække underskuddet har ejerkredsen tilført 4,7 millioner kroner til klubkassen. Jacob Andersen og co. er dog klar til at lægge flere penge, hvis holdet igen i denne sæson misser den sportslige målsætning.
Læs også:Aarhus Fremad bankede Vendsyssel FF i pokalen
– Hvis det ikke lykkes at komme i top 6, må vi jo skrive en check igen. Nu er sæsonen ikke slut endnu, men vi må bare sige, at det har været svært at være trænere med de forudsætninger, vi har haft. Vi har været hårdt ramt af skader hos vigtige spillere, så det har ikke været nemme forudsætninger for Lasse og David, siger Andersen til Nordjyske.
Lasse og David er cheftræner og assistenttræner Stensgaard og Olsen. De har dog et stykke arbejde foran sig, hvis holdet skal nå målsætningen om top 6. Vendsyssel har nemlig fået en dårlig start på sæsonen og har aktuelt syv point op.
Jacob Andersen overdrog i september aktiemajoriteten i Vendsyssel FF ApS til schweiziske Core Sports Capital. Han er dog stadig medejer, næstformand i bestyrelsen og midlertidig administrerende direktør.
Læs også:Officielt: Vendsyssel henter to kantspillere
Læs også:Officielt: Vendsyssel henter tårnhøj canadier
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
