Ejere har skudt penge i Vendsyssel: Hvis top 6 glipper, må vi skrive en ny check

Endnu et underskud i Vendsyssel FF betød, at ejerkredsen måtte skyde nye penge i selskabet. Det er de klar til at gøre igen, hvis klubben ikke når sin målsætning for sæsonen.



Ejerne i Vendsyssel FF skød i sidste måned knap fem millioner kroner ind i det underskudsramte selskab bag klubben, og de er klar til at lægge flere penge, slår næstformand og direktør Jacob Andersen fast over for Nordjyske.

Det seneste regnskab viser 6,1 millioner kroner i minus. Det kommer på bagkant af en årrække med underskud, og samlet set har klubben mistet over 17 millioner kroner i de fem seneste regnskaber.

Læs også:Vendsyssel fik tiltrængt point mod FC Fredericia

Forklaringen på det seneste underskud er ifølge Andersen dels manglende indtægter på grund af coronapandemien, dels en dårligere sportslig placering end budgetteret. Vendsyssel havde planlagt med at slutte i top 3 i 1. division, men endte på syvendepladsen.

For at dække underskuddet har ejerkredsen tilført 4,7 millioner kroner til klubkassen. Jacob Andersen og co. er dog klar til at lægge flere penge, hvis holdet igen i denne sæson misser den sportslige målsætning.

Læs også:Aarhus Fremad bankede Vendsyssel FF i pokalen

– Hvis det ikke lykkes at komme i top 6, må vi jo skrive en check igen. Nu er sæsonen ikke slut endnu, men vi må bare sige, at det har været svært at være trænere med de forudsætninger, vi har haft. Vi har været hårdt ramt af skader hos vigtige spillere, så det har ikke været nemme forudsætninger for Lasse og David, siger Andersen til Nordjyske.

Lasse og David er cheftræner og assistenttræner Stensgaard og Olsen. De har dog et stykke arbejde foran sig, hvis holdet skal nå målsætningen om top 6. Vendsyssel har nemlig fået en dårlig start på sæsonen og har aktuelt syv point op.

Jacob Andersen overdrog i september aktiemajoriteten i Vendsyssel FF ApS til schweiziske Core Sports Capital. Han er dog stadig medejer, næstformand i bestyrelsen og midlertidig administrerende direktør. 

Læs også:Officielt: Vendsyssel henter to kantspillere
Læs også:Officielt: Vendsyssel henter tårnhøj canadier




TransferLIVE: Serie A-klubber udviser interesse




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spanien – Saudi-Arabien

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vil smadre transferrekord

Thomas Frank med interessant Danmark-melding