Spillet blev afbrudt to gange på grund af affyring af kanonslag, da Esbjerg fB i marts tabte med 0-3 til Lyngby Boldklub i 1. division.
Det er den kriseramte vestjyske klub blevet straffet for.
I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at Esbjerg er blevet tildelt en bøde på 27.500 kroner på grund af balladen.
Det var nemlig Esbjergs fans, der kastede kanonslag mod banen. En enkelt gang landede et kanonslag tæt på kampens ene linjedommer.
Balladen på tilskuerpladserne skabte røre blandt de to klubbers spillere, som altså to gange blev beordret af banen af kampens dommer.
Rafael van der Vaart, Esbjergs assistenttræner, henvendte sig til fansene og sparkede sågar en bold op mod dem.
Da spillet for anden gang blev genoptaget i slutningen af opgøret, protesterede spillerne ved blot at lade minutterne gå, mens de passivt spillede bolden frem og tilbage mellem hinanden.
Det var ganske dramatisk og skabte scener, man sjældent ser i topfodbold. I Fodboldens Disciplinærinstans har man vurderet, at bøden er passende.
– Det, man skal huske på, er, at vi har et princip om, at vi i 1. division kører med halv takst i forhold til Superligaen, siger instansens formand, Jens Hjortskov.
– Så hvis man studser over bødestørrelsen, skal man lige have i mente, at der er en helt anden økonomi i 1. division, og det er vi nødt til at tage hensyn til, når vi sanktionerer.
– Det er cirka i samme leje, som hvis vi havde haft en lignende sag i Superligaen. Det er det, vi har vurderet, siger han.
At straffen ikke er hårdere skal samtidig ses i lyset af, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke tidligere har modtaget indberetninger af lignende karakter om Esbjergs fans, siger Jens Hjortskov.
Om straffen bliver hårdere, hvis det sker igen, vil han ikke spå om.
– Det kan jeg ikke sige noget om. Det kommer helt an på, hvad der så er tale om af overtrædelser, siger Jens Hjortskov, som ser en uheldig tendens.
– Vi ser desværre flere og flere indberetninger i 1. division, siger han.
Han fortæller, at man i Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at det ikke har været aktuelt at lukke hele eller dele af Esbjergs stadion for fans i en periode.
Esbjerg, som er i gevaldig sportslig krise, valgte dog selv at lukke sit fanafsnit i den efterfølgende hjemmekamp. Afsnittet er siden genåbnet.
Klubben har mulighed for at appellere dommen, men det kommer ikke til at ske, fastslår direktør Jens Hammer Sørensen, som ikke vil kommentere bødens størrelse.
– Vi vil selvfølgelig helst bruge vores penge på at drive et fodboldhold og ikke betale bøder, men vi tager dommen til efterretning. Vi har haft en god dialog med vores fans og kan igen gå trygt og roligt til fodbold, siger han
/ritzau/

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Så fik han hul på bylden

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Blæst bagover af Thomas Frank

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Højbjerg reagerer på skandale

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

FC København har taget kontakt

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Agent til møde med kæmpeklub

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Brøndby må undvære skadet profil

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Afslører millionløn og særlig aftale

Åben for at forlænge med FC København

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os