Esbjerg fB snublede mod bundhold i forårspremiere

Trods tilgangen af Kjartan Finnbogason kunne Esbjerg ikke skyde hul på Vendsyssel, der sled sig til et point.



Kjartan Finnbogason er udset som manden, der skal sparke Esbjerg tilbage i Superligaen. Men den islandske veteran er tilsyneladende ankommet til Vestjylland i en let vinterrusten udgave.

I sin debutkamp mod Vendsyssel lørdag eftermiddag misbrugte angriberen flere store måltilbud og var dermed medskyldig i, at de esbjergensiske oprykningsbejlere måtte nøjes med 0-0.

En skuffelse for Esbjerg, som på andenpladsen i 1. Division dog fortsat har et pænt forspring på otte point til Silkeborg uden for oprykningspladserne. Vendsyssel ligger stadig tredjesidst.

Trods de manglende mål viste Finnbogason dog prøver på, hvorfor Esbjerg har hentet ham ind som forstærkning til forårssæsonen.

Den 34-årige islænding forstår at placere sig rigtigt og komme frem til chancerne.

Allerede i kampens første minut slap han fri med Vendsyssel-keeper Fabian Ehrmann, som dog var vågen og fik forpurret muligheden. Og senere i halvlegen måtte Finnbogason se et forsøg fra tæt hold reddet på målstregen.

I mellemtiden ramte Nicklas Strunck stolpen med et langskud for et Esbjerg-hold, der startede som lyn og torden, men løb tør for idéer, som kampen skred frem.

Det kan de nordjyske gæster tage en pæn del af æren for. Holdet har ellers været hårdt ramt af coronasmitte og har derfor slet ikke spillet testkampe hen over vinteren.

Men træner Michael Schjønberg har fået organiseret sit hold godt. Og det formåede at frustrere værterne, som formentlig havde kalkuleret med tre point i forårspremieren.

I slutfasen kunne Vendsyssel endda havde snuppet alle tre point, hvis Muhammed Saracevic ikke havde sendt en flugter direkte på Esbjerg-målmand Mads Kikkenborg.

Et sejrsmål havde næsten også været for meget af det gode for et gæstehold, der primært var kommet for at kæmpe sig til det ene point.

Missionen lykkedes, og Finnbogason og hans nye holdkammerater må ærgre sig over de forspildte muligheder.

/ritzau/





Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring




Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK