Kjartan Finnbogason er udset som manden, der skal sparke Esbjerg tilbage i Superligaen. Men den islandske veteran er tilsyneladende ankommet til Vestjylland i en let vinterrusten udgave.
I sin debutkamp mod Vendsyssel lørdag eftermiddag misbrugte angriberen flere store måltilbud og var dermed medskyldig i, at de esbjergensiske oprykningsbejlere måtte nøjes med 0-0.
En skuffelse for Esbjerg, som på andenpladsen i 1. Division dog fortsat har et pænt forspring på otte point til Silkeborg uden for oprykningspladserne. Vendsyssel ligger stadig tredjesidst.
Trods de manglende mål viste Finnbogason dog prøver på, hvorfor Esbjerg har hentet ham ind som forstærkning til forårssæsonen.
Den 34-årige islænding forstår at placere sig rigtigt og komme frem til chancerne.
Allerede i kampens første minut slap han fri med Vendsyssel-keeper Fabian Ehrmann, som dog var vågen og fik forpurret muligheden. Og senere i halvlegen måtte Finnbogason se et forsøg fra tæt hold reddet på målstregen.
I mellemtiden ramte Nicklas Strunck stolpen med et langskud for et Esbjerg-hold, der startede som lyn og torden, men løb tør for idéer, som kampen skred frem.
Det kan de nordjyske gæster tage en pæn del af æren for. Holdet har ellers været hårdt ramt af coronasmitte og har derfor slet ikke spillet testkampe hen over vinteren.
Men træner Michael Schjønberg har fået organiseret sit hold godt. Og det formåede at frustrere værterne, som formentlig havde kalkuleret med tre point i forårspremieren.
I slutfasen kunne Vendsyssel endda havde snuppet alle tre point, hvis Muhammed Saracevic ikke havde sendt en flugter direkte på Esbjerg-målmand Mads Kikkenborg.
Et sejrsmål havde næsten også været for meget af det gode for et gæstehold, der primært var kommet for at kæmpe sig til det ene point.
Missionen lykkedes, og Finnbogason og hans nye holdkammerater må ærgre sig over de forspildte muligheder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
