Kjartan Finnbogason er udset som manden, der skal sparke Esbjerg tilbage i Superligaen. Men den islandske veteran er tilsyneladende ankommet til Vestjylland i en let vinterrusten udgave.
I sin debutkamp mod Vendsyssel lørdag eftermiddag misbrugte angriberen flere store måltilbud og var dermed medskyldig i, at de esbjergensiske oprykningsbejlere måtte nøjes med 0-0.
En skuffelse for Esbjerg, som på andenpladsen i 1. Division dog fortsat har et pænt forspring på otte point til Silkeborg uden for oprykningspladserne. Vendsyssel ligger stadig tredjesidst.
Trods de manglende mål viste Finnbogason dog prøver på, hvorfor Esbjerg har hentet ham ind som forstærkning til forårssæsonen.
Den 34-årige islænding forstår at placere sig rigtigt og komme frem til chancerne.
Allerede i kampens første minut slap han fri med Vendsyssel-keeper Fabian Ehrmann, som dog var vågen og fik forpurret muligheden. Og senere i halvlegen måtte Finnbogason se et forsøg fra tæt hold reddet på målstregen.
I mellemtiden ramte Nicklas Strunck stolpen med et langskud for et Esbjerg-hold, der startede som lyn og torden, men løb tør for idéer, som kampen skred frem.
Det kan de nordjyske gæster tage en pæn del af æren for. Holdet har ellers været hårdt ramt af coronasmitte og har derfor slet ikke spillet testkampe hen over vinteren.
Men træner Michael Schjønberg har fået organiseret sit hold godt. Og det formåede at frustrere værterne, som formentlig havde kalkuleret med tre point i forårspremieren.
I slutfasen kunne Vendsyssel endda havde snuppet alle tre point, hvis Muhammed Saracevic ikke havde sendt en flugter direkte på Esbjerg-målmand Mads Kikkenborg.
Et sejrsmål havde næsten også været for meget af det gode for et gæstehold, der primært var kommet for at kæmpe sig til det ene point.
Missionen lykkedes, og Finnbogason og hans nye holdkammerater må ærgre sig over de forspildte muligheder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT
