Esbjerg-træner: Der er et stort pres på os

Olafur Kristjansson erkender, at der hviler et stort pres på Esbjerg fB i de sidste kampe.



Som nedrykker fra Superligaen har forventningen været, at Esbjerg ikke skal bruge mere end en enkelt sæson i NordicBet Ligaen.

Men det er langt fra givet, at vestjyderne rykker direkte op i den bedste række , og cheftræner Olafur Kristjansson indrømmer, at der hviler et stort pres på holdet forud for oprykningsspillet i landets næstbedste række.

– Der er et stort pres på os, og det er vi bevidste om. Det har der været siden dag et i sæsonen, og sådan skal det være i en klub af EfB’s størrelse, så det er velkendt, og vi lever godt med det. Vi ser frem til at møde de bedste hold i rækken nu i et intenst program, og vi skal gå ind i det uden frygt for at miste, men i stedet med en stor sult og tro på egne evner. Det kræver mod at angribe, og det er vores indgangsvinkel til resten af sæsonen, siger han til klubbens hjemmeside.

Esbjerg er på tredjepladsen med ti kampe tilbage af sæsonen, men Kristjansson siger, at man ikke fokuserer på tabellen.

– Vi kender naturligvis vores position i rækken i øjeblikket, men det fylder intet i vores forberedelser. Det, vi fokuserer på, og har italesat i hverdagen fra sæsonstart, er, at vi skal jagte. Det er den mentalitet, der skal give os succes på både kort og lang sigt. Vi skal hele tiden ud og forfølge det maksimale, og på mandag handler det igen om tre point, hvilket er målet.

– Jeg vil se en tro på tingene både fra spillertruppen og alle andre i klubben. Alle skal kigge på det her som om, at glasset er halv fyldt i stedet for halv tomt, og den energi og iver skal vi bringe i de kommende kampe med start mod Fredericia.

Esbjerg gæster FC Fredericia mandag klokken 14.00.





Osula til storklub for vildt millionbeløb?




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Viborg FF – Sønderjyske

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Wolfsburg – Bayern

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel lander stort job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Manchester City – Brentford

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’