Esbjerg-træner: Der er et stort pres på os

Olafur Kristjansson erkender, at der hviler et stort pres på Esbjerg fB i de sidste kampe.



Som nedrykker fra Superligaen har forventningen været, at Esbjerg ikke skal bruge mere end en enkelt sæson i NordicBet Ligaen.

Men det er langt fra givet, at vestjyderne rykker direkte op i den bedste række , og cheftræner Olafur Kristjansson indrømmer, at der hviler et stort pres på holdet forud for oprykningsspillet i landets næstbedste række.

– Der er et stort pres på os, og det er vi bevidste om. Det har der været siden dag et i sæsonen, og sådan skal det være i en klub af EfB’s størrelse, så det er velkendt, og vi lever godt med det. Vi ser frem til at møde de bedste hold i rækken nu i et intenst program, og vi skal gå ind i det uden frygt for at miste, men i stedet med en stor sult og tro på egne evner. Det kræver mod at angribe, og det er vores indgangsvinkel til resten af sæsonen, siger han til klubbens hjemmeside.

Esbjerg er på tredjepladsen med ti kampe tilbage af sæsonen, men Kristjansson siger, at man ikke fokuserer på tabellen.

– Vi kender naturligvis vores position i rækken i øjeblikket, men det fylder intet i vores forberedelser. Det, vi fokuserer på, og har italesat i hverdagen fra sæsonstart, er, at vi skal jagte. Det er den mentalitet, der skal give os succes på både kort og lang sigt. Vi skal hele tiden ud og forfølge det maksimale, og på mandag handler det igen om tre point, hvilket er målet.

– Jeg vil se en tro på tingene både fra spillertruppen og alle andre i klubben. Alle skal kigge på det her som om, at glasset er halv fyldt i stedet for halv tomt, og den energi og iver skal vi bringe i de kommende kampe med start mod Fredericia.

Esbjerg gæster FC Fredericia mandag klokken 14.00.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Arsenal vinder Premier League

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Thomas Delaney teaser

Afsløring: De er færdige i Randers

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fortryder FC Barcelona-transfer

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Godt nyt for Jess Thorup

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Kovending? Han kan blive i Brøndby