Som nedrykker fra Superligaen har forventningen været, at Esbjerg ikke skal bruge mere end en enkelt sæson i NordicBet Ligaen.
Men det er langt fra givet, at vestjyderne rykker direkte op i den bedste række , og cheftræner Olafur Kristjansson indrømmer, at der hviler et stort pres på holdet forud for oprykningsspillet i landets næstbedste række.
– Der er et stort pres på os, og det er vi bevidste om. Det har der været siden dag et i sæsonen, og sådan skal det være i en klub af EfB’s størrelse, så det er velkendt, og vi lever godt med det. Vi ser frem til at møde de bedste hold i rækken nu i et intenst program, og vi skal gå ind i det uden frygt for at miste, men i stedet med en stor sult og tro på egne evner. Det kræver mod at angribe, og det er vores indgangsvinkel til resten af sæsonen, siger han til klubbens hjemmeside.
Esbjerg er på tredjepladsen med ti kampe tilbage af sæsonen, men Kristjansson siger, at man ikke fokuserer på tabellen.
– Vi kender naturligvis vores position i rækken i øjeblikket, men det fylder intet i vores forberedelser. Det, vi fokuserer på, og har italesat i hverdagen fra sæsonstart, er, at vi skal jagte. Det er den mentalitet, der skal give os succes på både kort og lang sigt. Vi skal hele tiden ud og forfølge det maksimale, og på mandag handler det igen om tre point, hvilket er målet.
– Jeg vil se en tro på tingene både fra spillertruppen og alle andre i klubben. Alle skal kigge på det her som om, at glasset er halv fyldt i stedet for halv tomt, og den energi og iver skal vi bringe i de kommende kampe med start mod Fredericia.
Esbjerg gæster FC Fredericia mandag klokken 14.00.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TOPNYHED
