Det kan gå stærkt i fodbold, bare spørg Søren Reese.
Den rutinerede midtstopper, der har et hav af kampe på højeste niveau, er for første gang i sin professionelle fodboldkarriere ledig på markedet.
For nyligt meldte AC Horsens ud, at man har ophævet kontrakten med Søren Reese. Den løb ellers 22 måneder endnu. Derfor står han lige nu i en komplet uvant situation, men det tager den 31-årige forsvarsspiller roligt, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
Jeg tror også, at det er grunden til, at vi blev enige, at jeg ville kunne se mig selv i øjnene, når jeg tog derfra. At jeg havde været mig selv hele vejen.
Søren ReeseTidligere AC Horsens-spiller
Det er dejligt at holde lidt barsel, eller hvad man nu skal kalde det, indleder han, inden snakken stille og roligt falder mod den sidste tid i AC Horsens, der pegede lidt i øst og vest i forhold til de meldinger, som han fik fra klubben.
– Jeg er stadig selv ved at finde hoved og hale i det. Et eller andet sted har det været et vildt år for alle, der har tilknytning til Horsens, på både godt og ondt, siger han og fortsætter:
– Jeg fik indikationer, inden vi gik på ferie, at jeg godt måtte kigge efter noget andet. Samtidig slog Retov fast første dag, at alle var på prøve. Jeg havde en god opstart, fik meget ros og fik så lov til at spille første kamp. Jeg fik derefter at vide, at jeg skulle finde noget andet.
– Det er sådan, det er. De ville noget andet. Klubben går i en ny retning, og jeg har været længe nok i gamet til at vide, at sådan er det nogle gange. For min egen skyld har jeg også brug for at være et sted, hvor jeg har en rolle, er værdsat og kan bidrage på og udenfor banen, og det skulle ikke længere være i Horsens.
Søren Reese bekriver indledningen på sæsonen som en rutsjebanetur, og at perioden gjorde, at han havde det en smule ambivalent. På den ene side følte Søren Reese, at han havde haft sin bedste opstart i meget lang tid, og at han havde – og stadig har – meget at bidrage med.
Selv lægger han vægt på, at parterne nu har sagt farvel til hinanden, og at det for ham er blevet gjort på den rigtige måde.
– Vi har fået mange nye ind, som man gerne vil tage godt imod, og man har forsøgt at være loyal i det og fået et omklædningsrum til at fungere. Samtidig vidste man med de beskeder, man selv gik og fik…
Han holder en tænkepause og fortsætter:
– Jeg tror også, at det er grunden til, at vi blev enige, at jeg ville kunne se mig selv i øjnene, når jeg tog derfra. At jeg havde været mig selv hele vejen.
– Det er svært at sige, hvis jeg havde taget hele efteråret på de præmisser, der var præsenteret foran mig, om man kunne have haft sig selv med og set sig selv i øjnene. Der er folk, som har været i Horsens i lang tid, og dem ville jeg også kunne se i øjnene.
– Jeg tror, den bedste måde at skilles på var, at det skulle være nu, inden vi var blevet sure på hinanden, og man havde mistet sig selv i det.
Løsningen er en aftale, som begge parter kan være tjent med, og som også har gjort, at Søren Reese med sine egne ord ikke går i "fuld panik".
Åben for alt
Hvad så med nu? Som beskrevet står Reese i en komplet ny situation, og spørgsmålet er, hvad der fremover skal ske for en spiller med mere end 100 Superligakampe på CV'et.
Selv er han rolig og afklaret omkring situationen.
– Jeg har været fuldtids i 12 år og aldrig været i nærheden af at være fri. Det er også sjovt at prøve. Jeg går med en masse tanker, og heldigvis ringer telefonen med jævne mellemrum med forskellige muligheder. Det er spændende, og nu kan jeg virkelig mærke efter i maven, hvor det næste skridt, skal være.
Hvad er planen?
– Jeg føler stadig, at jeg har meget at give på banen, og med den type person, jeg er, også udenfor banen. Samtidig er jeg uddannet jurist og kan glæde mig til den del.
– Lige nu er det alt fra at fortsætte med at spille fuldtidsfodbold, og samtidig måske begynde at drosle lidt ned. Jeg kommer nok ikke til at kunne slippe det helt. Det kan jeg mærke, at jeg ikke er klar til, men en kombination. På den måde er der mange ting i spil og mange overvejelser, slutter han.
Der er i hvert fald gang i telefonen, og så må tiden vise, om det er et farvel til topfodbold for 31-årige Reese, eller om han tager en tørn mere.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT