FC Helsingør var på afgrundens rand tidligere på ugen, hvor Tipsbladet kunne fortælle, at klubben ikke havde udbetalt løn til sine spillere.
Siden blev der sendt et påkrav fra Spillerforeningen, som nu er blevet indfriet.
Det oplyser FC Helsingør i en pressemeddelelse.
– Det er ikke bare spillerne og staben, men hele kollektivet omkring klubben, som har været på pinebænken. Fans, akademiet, erhvervspartnere, kommunen. Der er så mange tandhjul i vores lokalsamfund, som risikerede at gå i stå, siger en lettet ejer og direktør, Bo Bay Hougaard.
I pressemeddelelsen fremgår det, at lokale kræfter er trådt til for at redde klubbens økonomi. Derfor er lønnen nu sendt til udbetaling, og derfor vil en konkurs ikke true i denne omgang.
Men selvom man for nu har reddet sig, så kan man ikke for alvor tørre sveden af panden. Økonomien halter fortsat, og derfor er man på udkig efter investorer.
– Vi er ikke i mål og det er indtil videre aftalt, at vi arbejder i et fortroligt rum. Professionel fodbold er et uhyre komplekst forretningsområde endda med en masse følelser involveret. Men nu er der igen arbejdsro til, at spillerne kan fokusere 100 % på deres opgave. Allerede på søndag bliver den at vinde over AC Horsens, der kommer på besøg. Jeg håber på mange tilskuere. Spillerne og staben fortjener fuld opbakning fra hele byen, så de kan komme videre oven på chokket, siger Bo Bay Hougaard.
FC Helsingør indtager sidstepladsen i NordicBet Ligaen, hvor der skal et større mirakel til, hvis ikke det skal hedde 2. division efter sommerferien.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Snart sker det
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Nu vender han tilbage
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Fortryder FC Barcelona-transfer
Neymar er tilbage
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
OPTAKT