FC Hjørring har fået 14 dage til at anke DBUs beslutning om at tvangsnedrykke dem til 2. division som konsekvens af klubbens dårlige økonomi. Og det har tænkt sig at gøre.
Det oplyser FC Hjørring i en pressemeddelelse, hvor de samtidig informerer om, at de forsøger at rejse de penge, der skal til for at fornyet licens. Det kan blive til et samarbejde med Frederikshavn og Hirtshals, der gennem længere tid har pønset på et samarbejde med 1. divisionsklubben omkring navnet FC Vendsyssel.
– DBU anfægter vores økonomiske situation, hvilket vi forholder os til. Vi er pt. i gang med at udvide vores salgsmuligheder via vores Vendsyssel-projekt, samt lancere en masse nye koncepter, der giver den nødvendige økonomi. Det arbejder vi hårdt på at få et positivt afkast af i indeværende regnskabsår. DBU har givet os 14 dage til at anke afgørelsen, hvilket vi vil bruge konstruktivt, så vi også får muligheden for at føre vores sportslige succes videre i næste sæson i Danmarks næstbedste fodboldrække, skriver FC Hjørring i en pressemeddelelse.
FC Hjørring vandt i weekenden 4-0 over HB Køge og har i de seneste uger spillet sig i sikker afstand af nedrykningspladserne i 1. division. De så altså ud til at redde sig på banen, men nu har DBU sendt dem til tælling, og spørgsmålet er, om anken kan redde dem.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
