FC Hjørring bliver til Vendsyssel FF

1. divisionsklubben FC Hjørring skifter navn til Vendsyssel FF allerede fra den kommende sæson, efter de er gået ind iet samarbejde med Frederikshavn.



Vendsyssel FF (Forenede Fodboldklubber) så i dag dagens lys. DBU har således godkendt FC Hjørring ansøgning om fra næste sæson at spille under navnet Vendsyssel FF i 1. division.

FC Hjørring er gået sammen med Frederikshavn-klubben Ffi om et samarbejde, der skal styrke regionens bedste fodboldhold og holde talenterne længere i Vendsyssel, end det er tilfældet i dag.

– FC Hjørring har i foråret 2013 arbejdet intens med FfI om at lave et bredere samarbejde i Vendsyssel til gavn for både elite og bredde. Vi vil gerne have et hold på seniorsiden, som er en fast bestanddel af toppen af dansk fodbold og ligeledes spiller en stor og væsentlig rolle på ungdomssiden. Første skridt er vores navneskift samt at dele både træninger samt træningskampe ud i hele Vendsyssel. I løbet af efteråret vil FfI samt FC Hjørring tage næste skridt og arbejde hen mod fra 1.1.2014 at præsentere et mere formaliseret samarbejde både på seniorside samt ungdomsside.

– Begge klubber ønsker at give hele Vendsyssel et løft, så vi får et 1.divisionshold som favner endnu bredere. Begge klubber vil i samarbejde med resten af klubberne i Vendsyssel arbejde på at fastholde de bedste spillere i området så længe det er bedst for deres udvikling samt arbejde på, at vi også får bredden med i alle vores klubber i kommunen. Vi er nu gået i gang med næste fase, og der vil snarest blive indkaldt til et pressemøde, hvor vi vil uddybe vores ideer yderligere, skriver klubben i en pressemeddelelse.

FC Hjørring blev tidligere på året tvangsnedrykket, efter DBU havde afvist at give klubben licens til at spille i 1. division. Klubben appellerede imidlertid og bragte sin økonomi så meget i orden, at DBU alligevel gav klubben licens til at spille 1. division.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Nu drømmer de stort i AGF

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– De skal skille sig af med ham!

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Han kommer til at have mareridt i nat

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Kæmpe triumf for Frank

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

AGF kriger sejren hjem

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Her sætter Vingegaard grænsen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

FCN ydmyger Silkeborg

Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland