FC Hjørring bliver til Vendsyssel FF

1. divisionsklubben FC Hjørring skifter navn til Vendsyssel FF allerede fra den kommende sæson, efter de er gået ind iet samarbejde med Frederikshavn.



Vendsyssel FF (Forenede Fodboldklubber) så i dag dagens lys. DBU har således godkendt FC Hjørring ansøgning om fra næste sæson at spille under navnet Vendsyssel FF i 1. division.

FC Hjørring er gået sammen med Frederikshavn-klubben Ffi om et samarbejde, der skal styrke regionens bedste fodboldhold og holde talenterne længere i Vendsyssel, end det er tilfældet i dag.

– FC Hjørring har i foråret 2013 arbejdet intens med FfI om at lave et bredere samarbejde i Vendsyssel til gavn for både elite og bredde. Vi vil gerne have et hold på seniorsiden, som er en fast bestanddel af toppen af dansk fodbold og ligeledes spiller en stor og væsentlig rolle på ungdomssiden. Første skridt er vores navneskift samt at dele både træninger samt træningskampe ud i hele Vendsyssel. I løbet af efteråret vil FfI samt FC Hjørring tage næste skridt og arbejde hen mod fra 1.1.2014 at præsentere et mere formaliseret samarbejde både på seniorside samt ungdomsside.

– Begge klubber ønsker at give hele Vendsyssel et løft, så vi får et 1.divisionshold som favner endnu bredere. Begge klubber vil i samarbejde med resten af klubberne i Vendsyssel arbejde på at fastholde de bedste spillere i området så længe det er bedst for deres udvikling samt arbejde på, at vi også får bredden med i alle vores klubber i kommunen. Vi er nu gået i gang med næste fase, og der vil snarest blive indkaldt til et pressemøde, hvor vi vil uddybe vores ideer yderligere, skriver klubben i en pressemeddelelse.

FC Hjørring blev tidligere på året tvangsnedrykket, efter DBU havde afvist at give klubben licens til at spille i 1. division. Klubben appellerede imidlertid og bragte sin økonomi så meget i orden, at DBU alligevel gav klubben licens til at spille 1. division.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

‘Den værste transfer nogensinde’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Det er til dumpekarakter

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Benhård transfermelding

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Klart ønske fra Ruben Amorim

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

– Alle taler om dem!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Henter dansker – får god pakke

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt