Mads Kikkenborg har spillet i Esbjerg fB, siden han var barn. Nu bytter han dog blå og hvid ud med… blå og hvid.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger skifter målmanden til Lyngby Boldklub. Det sker på en fri transfer, efter Kikkenborg fik ophævet sin kontrakt med Esbjerg fB i seneste uge. Dermed var han ikke med, da netop Lyngby ydmygede EfB med 5-0 i den forgangne spillerunde.
Efter Kikkenborg pludselig stod uden kontrakt, flokkedes klubberne om ham. Som tipsbladet.dk kunne fortælle fredag, var der interesse fra både Superligaen og udlandet, men valget er altså faldet på Lyngby, som i sommer rykkede ned i 1. division, og som er udset til at kæmpe med blandt andre Esbjerg om oprykning.
Spillerens agent, Danny Olsen, bekræfter, at Kikkenborg har mange bejlere, men vil ikke udtale sig om Lyngby.
– Der er ingen tvivl om, at der er stor interesse for Mads, for han er en talentfuld keeper, og han har gjort det godt i Esbjerg. Der går ikke så mange dage, før der er styr på, hvor Mads skal være. Men konkrete klubber kan jeg ikke komme ind på, siger han.
Mads Kikkenborg slog igennem på Esbjergs førstehold i seneste sæson i en sådan grad, at han blev kåret til Sæsonens Spiller. Med sine 21 år og en kontrakt til 2024 lignede han et af klubbens mest oplagte salgsemner.
Den pludselige kontraktophævelse kom, efter Kikkenborg var én af 21 Esbjerg-spillere, der skrev under på et åbent brev, der udtrykte mistillid til cheftræner Peter Hyballa. Det fik bestyrelsesmedlem og talsmand for de nye ejere, Paul Conway, til at sige, at utilfredse spillere var velkommen til at smutte.
Det har i alt tre EfB-spillere benyttet sig af. Først Kasper Pedersen, der gjorde det inden Conways udmelding, men som selv slog fast, at han ville væk på grund af Hyballa.
Den tredje er Patrick Egelund, der ligesom Kikkenborg er en af klubbens egenudviklede talenter, som kunne have indbragt en transfersum.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
