Forlader Helsingør for anden gang på under et år

Janus Kyhls rolle som sportsdirektør er der alligevel ikke råd til i Helsingør.



Tilbage i maj 2022 forlod Janus Kyhl 1. divisionsklubben FC Helsingør, hvorefter han i august vendte tilbage til klubben igen. Nu forlader den nu tidligere sportsdirektør klubben igen mindre end et år efter første gang.

Det oplyser klubben på dens hjemmeside.

Her bliver det forklaret, at afgangen skyldes en omstrukturering i klubben i forbindelse med en tilpasning af en ny økonomisk virkelighed. Janus Kyhl slår nu fast, at det handler om at have råd til en i person i den rolle.

– Jeg blev i august måned overtalt til at gå ind og tage en tørn i forbindelse med det nye ejerskab, og det har været en stor tilfredsstillelse at se klubbens ejerskab komme på lokale hænder. Nu er der kommet rigtigt godt gang i transitionen til en ny virkelighed, men vi må også erkende at klubben står overfor nogle økonomiske begrænsninger, siger han og fortsætter:

– Jeg har haft nogle gode samtaler med Bo Bay Hougaard, og det står klart at klubben i dens nuværende situation, ikke har råd til at have en fuldtids sportsdirektør, og derfor giver det også god mening, at min tid i klubben slutter her, lyder det fra Kyhl.

Han slår desuden fast, at det var en fornøjelse at være tilbage i Helsingør, og at han håber på, at FC Helsingør fortsat vil have fokus på at skabe en lokal forankring og et tæt bånd mellem akademi og førstehold.

Kyhl blev i første omgang ansat som direktør, og i december blev han flyttet over som sportsdirektør, som det altså har vist sig, at der ikke var råd til.

Det var der heller ikke i september, da man tog afsked med Ole Nielsen i stillingen. Læs mere om det her.





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Bayern München laver vildt comeback

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Ståle Solbakken overvejede at sige op