Tilbage i maj 2022 forlod Janus Kyhl 1. divisionsklubben FC Helsingør, hvorefter han i august vendte tilbage til klubben igen. Nu forlader den nu tidligere sportsdirektør klubben igen mindre end et år efter første gang.
Det oplyser klubben på dens hjemmeside.
Her bliver det forklaret, at afgangen skyldes en omstrukturering i klubben i forbindelse med en tilpasning af en ny økonomisk virkelighed. Janus Kyhl slår nu fast, at det handler om at have råd til en i person i den rolle.
– Jeg blev i august måned overtalt til at gå ind og tage en tørn i forbindelse med det nye ejerskab, og det har været en stor tilfredsstillelse at se klubbens ejerskab komme på lokale hænder. Nu er der kommet rigtigt godt gang i transitionen til en ny virkelighed, men vi må også erkende at klubben står overfor nogle økonomiske begrænsninger, siger han og fortsætter:
– Jeg har haft nogle gode samtaler med Bo Bay Hougaard, og det står klart at klubben i dens nuværende situation, ikke har råd til at have en fuldtids sportsdirektør, og derfor giver det også god mening, at min tid i klubben slutter her, lyder det fra Kyhl.
Han slår desuden fast, at det var en fornøjelse at være tilbage i Helsingør, og at han håber på, at FC Helsingør fortsat vil have fokus på at skabe en lokal forankring og et tæt bånd mellem akademi og førstehold.
Kyhl blev i første omgang ansat som direktør, og i december blev han flyttet over som sportsdirektør, som det altså har vist sig, at der ikke var råd til.
Det var der heller ikke i september, da man tog afsked med Ole Nielsen i stillingen. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT