Video : Tipsbladet
1. division

Fyret i Horsens: Jeg har haft en mavefornemmelse

Niels Erik Søndergård blev onsdag fyret i AC Horsens, men det var ikke noget stort chok, fortæller han i et interview med Tipsbladet.

Der har været gang i svingdøren i AC Horsens denne vinter.

Flere prominente spillere som Anders K. Jacobsen, Aron Sigurdarson og Jacob Buus har forladt klubben, og onsdag fulgte sportschef Niels Erik Søndergård dem ud af døren. Han er blevet opsagt grundet klubbens dårlige resultater i 1. division, meddelte AC Horsens.

En nyhed, der dog ikke helt kom som et lyn fra en klar himmel for Niels Erik Søndergård selv. Det fortæller han til Tipsbladet. 

- Det er klart, at man aldrig er forberedt på den slags, men det er jo ikke et stort chok for mig. Man kan godt sige, at jeg har haft en mavefornemmelse, men jeg er da overrasket over beslutningen, og jeg er da også ærgerlig over det. Jeg synes jo, at det var en fed klub at være en del af. Og jeg føler jo, at jeg havde mere at bidrage med i forhold til den rolle, jeg besad i klubben, siger han.

AC Horsens’ direktør, Kristian Nielsen, fortalte i forbindelse med fyringen, at der ligger flere ugers overvejelser bag. Alt imens har Niels Erik Søndergårds rolle ændret sig, så han ikke har udtalt sig i forbindelse med transfers og des lignende.

Det til trods havde den nu tidligere sportschef ikke nogen idé om, at klubben gik med overvejelser om at afskedige ham.

- Nej, det havde jeg ikke. Klokken 8.15 i dag fik jeg beskeden. Jeg har ikke anet noget som helst. I går aftes blev jeg kaldt ind til et møde, og så har man lidt på fornemmelsen, hvad temaet kan være, men nej, jeg har ikke overhovedet vidst noget.

- Men når du siger det, som du gør (om de manglende udtalelser, red.), er det jo også der, at mavefornemmelsen spiller ind, siger Søndergård og tilføjer:

- Jeg har også respekt for, at klubben vil i en lidt anden retning på nogle områder, men derfor er jeg ikke enig i, at der nødvendigvis er andre personer, der er bedre til at udføre det job. Det ville også være forkert af mig at sige, for jeg synes jo selv, at jeg har nogle kvaliteter at byde ind med i forhold til rollen som sportschef i AC Horsens.

“Min rolle har været anderledes”
Niels Erik Søndergårds afgang er den første store ændring i klubbens sportslige ledelse, siden AC Horsens i november blev opkøbt af en amerikansk familie. I hvert fald hvad angår personalia. 

For amerikanernes indtog i Horsens ændrede Søndergårds rolle på visse punkter. 

- Min rolle har bare været anderledes. Det er sådan set det eneste, jeg vil sige til det. Det har været en anderledes sportschefsrolle. Det er ikke nødvendigvis negativt, for det er klart, at når der er et nyt ejerskab, vil de være med til at beslutte nogle ting. Det er jo en naturlig del af processen. Mine arbejdsopgaver har da været lidt anderledes, men det er ikke sådan, at jeg ikke har mødt glad ind på arbejde for at passe mit job, men der har været nogle ændringer.

Hvilke ændringer?

- Det er jo i forhold til beslutningskompetencer og også udtalelser til medier, altså at tegne butikken udadtil. Det har været ændret, og det er jo en strategisk beslutning, der er truffet. Den respekterer jeg. Du får mig ikke til at sige, at jeg ikke kan bakke op om den. Jeg respekterer, at der træffes beslutninger på det punkt.

Hvor meget af klubbens ageren i det her transfervindue bærer dit fingeraftryk, og hvor meget bærer ejernes fingeraftryk?

- Det vil jeg helst ikke udtale mig om lige nu. Det har jeg ingen kommentarer til. Og så kan du ligge i det, hvad du vil, jo. 

Der har også været historien i sidste uge om, at du havde fået mundkurv på. Hvordan oplevede du det?

- Det er jo ikke sådan, at jeg har følt, at jeg har haft mundkurv på, men der blev truffet en strategisk beslutning om, at Kristian Nielsen skal udtale sig og tegne butikken udadtil. Det har været meldt ud internt i organisation, så det har jeg kendt til. Jeg tror, at når det kommer op, er det måske, fordi nogle har forsøgt at komme i kontakt med mig, og så har jeg sagt, at det er Kristian, der udtaler sig, siger Niels Erik Søndergård.

Direktør Kristian Nielsen afløser Niels Erik Søndergård midlertidigt, mens AC Horsens leder efter en permanent sportschef.