• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Sylvester Guldberg Røn

'Gaxe' fik fem måneder i Næstved: Jeg kender gamet

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Jacob 'Gaxe' Gregersen blev mandag fyret som administrerende direktør i Næstved. Han accepterer klubbens beslutning efter kun fem måneder i jobbet.

Af Sylvester Guldberg Røn

Den 14. januar havde Jacob 'Gaxe' Gregersen første arbejdsdag som administrerende direktør i NordicBet-Liga klubben Næstved. Den 31. maj blev hans sidste, da det mandag blev meddelt, at 'Gaxe' og træner Michael Hemmingsen var blevet opsagt i klubben. 

Klubbens tyske ejere har vurderet, at der skulle siges farvel til de to herrer efter en sæson, hvor Næstved, efter at have spillet med i toppen langt hen af vejen, ikke kom i top 3. Jacob 'Gaxe' Gregersen er dog ikke bitter over fyringen. 

- Jamen ejerne er i deres gode ret til at fyre mig. De ejer klubben, og så er den ikke så meget længere. Jeg kender gamet, og jeg ved, at sådan noget er en del af branchen, så jeg kommer ikke til at stille mig op og tude over det her, siger Jacob 'Gaxe' Gregersen til sn.dk

Jacob 'Gaxe' Gregersen tilføjer, at han også fik begrundelsen, at ejerne ønskede noget andet. Også teknisk direktør Michael Buchholz er blevet opsagt. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus