Han har ikke spillet i mere end et år, men Viborg FF har ikke mistet troen på keepertalentet Lucas Lund.
Torsdag har 1. divisonsklubben forlænget aftalen med den 20-årige keeper, så han nu er på kontrakt i Viborg FF indtil sommeren 2023. Det oplyser Viborg FF på sin hjemmeside.
Og det er altså et signal om, at klubben stadig har en stor tro på Lucas Lund. Det siger sportschef Jesper Fredberg ifølge klubbens hjemmeside.
– Vi er rigtig glade for at have lavet en ny aftale med Lucas, som vi stadig tror rigtig meget på. Han har store kvaliteter som målmand, en stærk udstråling og samtidig er han en person med alle de rigtige værdier. Det seneste år har været udfordrende for ham, men vi har set en person, der er vokset som menneske, og nu begynder han også så småt at være tilbage på fodboldbanen igen.
– Vi er bevidste om risikoen ved sådan en skade, men det er en kalkuleret risiko og en chance, vi gerne vil tage, for vi har hele tiden holdt fast i tanken om, at Lucas er vores målmand, og det er også derfor, at vi kun har hentet erstatninger ind på korte lejeaftaler. Lige nu handler det for Lucas om at fortsætte arbejdet, så han kan komme tilbage på banen og præstere for VFF. Vi har stor tillid til Lucas, og vi glæder os alle til at fortsætte samarbejdet, lyder det fra sportschefen.
Lucas Lund har hidtil spillet fire kampe i 1. division for Viborg FF, hvor han i alle fire har holdt målet rent.
Ifølge Viborg vil den unge keeper være tilbage i træning i løbet af oktober. Til den tid skal han kæmpe med Can Dursun og Patrik Gunnarsson, der er lejet i Brentford, om spilletid i 1. division.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Monsterbud på vej
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
