Har ikke spillet i et år: Viborg forlænger med keepertalent

Skadede Lucas Lund har fået en ny længerevarende aftale i Viborg FF.



Han har ikke spillet i mere end et år, men Viborg FF har ikke mistet troen på keepertalentet Lucas Lund.

Torsdag har 1. divisonsklubben forlænget aftalen med den 20-årige keeper, så han nu er på kontrakt i Viborg FF indtil sommeren 2023. Det oplyser Viborg FF på sin hjemmeside.

Og det er altså et signal om, at klubben stadig har en stor tro på Lucas Lund. Det siger sportschef Jesper Fredberg ifølge klubbens hjemmeside.

– Vi er rigtig glade for at have lavet en ny aftale med Lucas, som vi stadig tror rigtig meget på. Han har store kvaliteter som målmand, en stærk udstråling og samtidig er han en person med alle de rigtige værdier. Det seneste år har været udfordrende for ham, men vi har set en person, der er vokset som menneske, og nu begynder han også så småt at være tilbage på fodboldbanen igen.

– Vi er bevidste om risikoen ved sådan en skade, men det er en kalkuleret risiko og en chance, vi gerne vil tage, for vi har hele tiden holdt fast i tanken om, at Lucas er vores målmand, og det er også derfor, at vi kun har hentet erstatninger ind på korte lejeaftaler. Lige nu handler det for Lucas om at fortsætte arbejdet, så han kan komme tilbage på banen og præstere for VFF. Vi har stor tillid til Lucas, og vi glæder os alle til at fortsætte samarbejdet, lyder det fra sportschefen.

Lucas Lund har hidtil spillet fire kampe i 1. division for Viborg FF, hvor han i alle fire har holdt målet rent.

Ifølge Viborg vil den unge keeper være tilbage i træning i løbet af oktober. Til den tid skal han kæmpe med Can Dursun og Patrik Gunnarsson, der er lejet i Brentford, om spilletid i 1. division.  





‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘FC København er Danmarks gigant’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Osula får stor rolle i Newcastle

Her kan du se de danske hold i Europa

Viborg FF – OB

Brøndby-flop: De henter Carl Björk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

AGF – Brøndby IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Sønderjyske – FC Midtjylland