Han har ikke spillet i mere end et år, men Viborg FF har ikke mistet troen på keepertalentet Lucas Lund.
Torsdag har 1. divisonsklubben forlænget aftalen med den 20-årige keeper, så han nu er på kontrakt i Viborg FF indtil sommeren 2023. Det oplyser Viborg FF på sin hjemmeside.
Og det er altså et signal om, at klubben stadig har en stor tro på Lucas Lund. Det siger sportschef Jesper Fredberg ifølge klubbens hjemmeside.
– Vi er rigtig glade for at have lavet en ny aftale med Lucas, som vi stadig tror rigtig meget på. Han har store kvaliteter som målmand, en stærk udstråling og samtidig er han en person med alle de rigtige værdier. Det seneste år har været udfordrende for ham, men vi har set en person, der er vokset som menneske, og nu begynder han også så småt at være tilbage på fodboldbanen igen.
– Vi er bevidste om risikoen ved sådan en skade, men det er en kalkuleret risiko og en chance, vi gerne vil tage, for vi har hele tiden holdt fast i tanken om, at Lucas er vores målmand, og det er også derfor, at vi kun har hentet erstatninger ind på korte lejeaftaler. Lige nu handler det for Lucas om at fortsætte arbejdet, så han kan komme tilbage på banen og præstere for VFF. Vi har stor tillid til Lucas, og vi glæder os alle til at fortsætte samarbejdet, lyder det fra sportschefen.
Lucas Lund har hidtil spillet fire kampe i 1. division for Viborg FF, hvor han i alle fire har holdt målet rent.
Ifølge Viborg vil den unge keeper være tilbage i træning i løbet af oktober. Til den tid skal han kæmpe med Can Dursun og Patrik Gunnarsson, der er lejet i Brentford, om spilletid i 1. division.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-spiller får fem karantænedage
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
