Hollænder tager over for fyret Esbjerg-træner – spanier ny assistent

John Lammers er ny cheftræner i Esbjerg fB. Han er netop blevet præsenteret, efter Lars “Lungi” Sørensen blev fyret tidligere.



Den 53-årige hollænder John Lammers overtager cheftrænerposten i Esbjerg fB, der for kort tid siden fyrede Lars “Lungi” Sørensen. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Han kommer direkte fra en stilling i den hollandske klub Vitesses talentsektor, og han kender sportsdirektør Ted van Leeuwen særdeles godt. De har arbejdet sammen før og har været hinandens bekendte i 25 år.

– Det første mål i Esbjerg er at komme tilbage til det højeste niveau i dansk klubfodbold, og det hænger snævert sammen med at udvikle unge spillere og skabe et godt team. Jeg er overbevist om, at det vil passe mig fint at komme til Esbjerg og arbejde med at skabe kvalitet i en stab, et team og den individuelle spiller, siger John Lammers.

Lammers får sin assistent Gonzalo Garcia Garcia, der netop har afsluttet sin aktive karriere. Spanieren får ansvar for individuel træning af spillere.

Den nye trænerduo får rosende ord med på vejen fra sportsdirektør van Leeuwen.

– John Lammers er kendt og respekteret for sine evner til at udvikle unge spillere, men hans vigtigste opgave på kort sigt er at føre EfB tilbage til Superligaen. Gonzalo Garcia Garcia er et helt andet sted i sin karriere, han har lige afsluttet tiden som aktiv, han var en dygtig fodboldspiller med en meget fin teknik, og han er en vinder. Tilsammen vil de to sammen med nuværende assistenttræner Jens Letort være en rigtig god kombination, siger han. 





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Teaser for ny AGF-aftale

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Lewandowski forlader FC Barcelona

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

Dansk stortalents værdi eksploderer

Tæt på aftale med Andreas Christensen

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job