Hollænder tager over for fyret Esbjerg-træner – spanier ny assistent

John Lammers er ny cheftræner i Esbjerg fB. Han er netop blevet præsenteret, efter Lars “Lungi” Sørensen blev fyret tidligere.



Den 53-årige hollænder John Lammers overtager cheftrænerposten i Esbjerg fB, der for kort tid siden fyrede Lars “Lungi” Sørensen. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Han kommer direkte fra en stilling i den hollandske klub Vitesses talentsektor, og han kender sportsdirektør Ted van Leeuwen særdeles godt. De har arbejdet sammen før og har været hinandens bekendte i 25 år.

– Det første mål i Esbjerg er at komme tilbage til det højeste niveau i dansk klubfodbold, og det hænger snævert sammen med at udvikle unge spillere og skabe et godt team. Jeg er overbevist om, at det vil passe mig fint at komme til Esbjerg og arbejde med at skabe kvalitet i en stab, et team og den individuelle spiller, siger John Lammers.

Lammers får sin assistent Gonzalo Garcia Garcia, der netop har afsluttet sin aktive karriere. Spanieren får ansvar for individuel træning af spillere.

Den nye trænerduo får rosende ord med på vejen fra sportsdirektør van Leeuwen.

– John Lammers er kendt og respekteret for sine evner til at udvikle unge spillere, men hans vigtigste opgave på kort sigt er at føre EfB tilbage til Superligaen. Gonzalo Garcia Garcia er et helt andet sted i sin karriere, han har lige afsluttet tiden som aktiv, han var en dygtig fodboldspiller med en meget fin teknik, og han er en vinder. Tilsammen vil de to sammen med nuværende assistenttræner Jens Letort være en rigtig god kombination, siger han. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Usikker på Chido Obi-transfer

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Stort drama: Brasilien er videre!

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer