Hollænder tager over for fyret Esbjerg-træner – spanier ny assistent

John Lammers er ny cheftræner i Esbjerg fB. Han er netop blevet præsenteret, efter Lars “Lungi” Sørensen blev fyret tidligere.



Den 53-årige hollænder John Lammers overtager cheftrænerposten i Esbjerg fB, der for kort tid siden fyrede Lars “Lungi” Sørensen. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Han kommer direkte fra en stilling i den hollandske klub Vitesses talentsektor, og han kender sportsdirektør Ted van Leeuwen særdeles godt. De har arbejdet sammen før og har været hinandens bekendte i 25 år.

– Det første mål i Esbjerg er at komme tilbage til det højeste niveau i dansk klubfodbold, og det hænger snævert sammen med at udvikle unge spillere og skabe et godt team. Jeg er overbevist om, at det vil passe mig fint at komme til Esbjerg og arbejde med at skabe kvalitet i en stab, et team og den individuelle spiller, siger John Lammers.

Lammers får sin assistent Gonzalo Garcia Garcia, der netop har afsluttet sin aktive karriere. Spanieren får ansvar for individuel træning af spillere.

Den nye trænerduo får rosende ord med på vejen fra sportsdirektør van Leeuwen.

– John Lammers er kendt og respekteret for sine evner til at udvikle unge spillere, men hans vigtigste opgave på kort sigt er at føre EfB tilbage til Superligaen. Gonzalo Garcia Garcia er et helt andet sted i sin karriere, han har lige afsluttet tiden som aktiv, han var en dygtig fodboldspiller med en meget fin teknik, og han er en vinder. Tilsammen vil de to sammen med nuværende assistenttræner Jens Letort være en rigtig god kombination, siger han. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Melder dansk stortalent transferklar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Et skridt tættere Englands største stadion

Norge – Senegal

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frankrig – Irak

Historisk Messi rykker forbi Klose

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

VM-vækkeuret: Slutrundens vildeste redning?

Storklubber kæmper om danskers underskrift

I dialog med Steve Cooper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Rekord-Messi sparker Argentina videre