Hollænder tager over for fyret Esbjerg-træner – spanier ny assistent

John Lammers er ny cheftræner i Esbjerg fB. Han er netop blevet præsenteret, efter Lars “Lungi” Sørensen blev fyret tidligere.



Den 53-årige hollænder John Lammers overtager cheftrænerposten i Esbjerg fB, der for kort tid siden fyrede Lars “Lungi” Sørensen. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Han kommer direkte fra en stilling i den hollandske klub Vitesses talentsektor, og han kender sportsdirektør Ted van Leeuwen særdeles godt. De har arbejdet sammen før og har været hinandens bekendte i 25 år.

– Det første mål i Esbjerg er at komme tilbage til det højeste niveau i dansk klubfodbold, og det hænger snævert sammen med at udvikle unge spillere og skabe et godt team. Jeg er overbevist om, at det vil passe mig fint at komme til Esbjerg og arbejde med at skabe kvalitet i en stab, et team og den individuelle spiller, siger John Lammers.

Lammers får sin assistent Gonzalo Garcia Garcia, der netop har afsluttet sin aktive karriere. Spanieren får ansvar for individuel træning af spillere.

Den nye trænerduo får rosende ord med på vejen fra sportsdirektør van Leeuwen.

– John Lammers er kendt og respekteret for sine evner til at udvikle unge spillere, men hans vigtigste opgave på kort sigt er at føre EfB tilbage til Superligaen. Gonzalo Garcia Garcia er et helt andet sted i sin karriere, han har lige afsluttet tiden som aktiv, han var en dygtig fodboldspiller med en meget fin teknik, og han er en vinder. Tilsammen vil de to sammen med nuværende assistenttræner Jens Letort være en rigtig god kombination, siger han. 





Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Fredericia – FC København

FCK lurer på landsholdsspiller

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud