Jacob Friis er tilbage: Ansat i 1. divisionsklub

Jacob Friis og Anders Egholm har fået job som assistenttrænere sæsonen ud.



Superliga-nedrykkerne fra Hobro IK har haft en svær sæson i 1. division, og tidligere i foråret valgte træner Peter Sørensen at stoppe i klubben.

Derfor har Hobro IK ledt efter gode folk til trænerstaben rundt om den midlertidige træner Michael Kryger, og de folk har man nu fundet.

Anders Egholm, der har en fortid som en stærk og kompetent forsvarsspiller, er netop blevet præsenteret som ny assistenttræner resten af indeværende sæson, hvor der mangler otte runder af 1. division.

Den tidligere stopper er dog ikke den eneste, Michael Kryger får hjælp af, for også tidligere AaB-træner Jacob Friis er blevet ansat i rollen som assistent frem til afslutningen af denne sæson.

Friis stoppede i efteråret som cheftræner for AaB for at være sammen med sin familie, hvor datteren efter et kræftforløb var ved at komme sig efter en knoglemarvstransplantation. 

– Timingen for mig var rigtig god. Der er kommet ro på i mit privatliv og jeg følte, at jeg nu er klar til at komme tilbage på træningsbanen. Hobro IK har tidligere charmeret hele Fodbolddanmark og jeg har den største sympati for klubben. Jeg synes Hobro IK-projektet er rigtig spændende med en masse dygtige spillere og jeg har et oprigtigt ønske, om at hjælpe klubben resten af sæsonen.

– Jeg ser frem til at kunne bidrage med et nyt syn på tingene og med kvalificeret sparring i dagligdagen, til træning og til kamp og jeg er sikker på at Michael, Anders og jeg kommer til at komplimentere hinanden godt, siger Jacob Friis til klubbens hjemmeside.

Hobro IK er seks point foran nedrykningsstregen.

– Vi har i en længere periode ledt efter kompetencer til at styrke vores trænerteam og at vi nu kan præsentere Jacob Friis og Anders Egholm som assistenttrænere i Hobro IK gør mig utroligt stolt. Vi har været igennem en god proces og det er et enigt sportsligt udvalg, der nu med stor glæde kan præsentere to så prominente navne til at styrke klubben. Det er to forskellige trænertyper, der kommer med kompetencer på forskellige områder og vi er sikre på at de kommer til at bidrage til vores fodboldklub, siger sportschef Jens Hammer Sørensen.

Anders Egholm siger:

– Det var vigtigt for mig at Michael Kryger kunne se en idé i at jeg indtræder i trænerteamet for resten af sæsonen og det kunne han heldigvis godt. Jeg håber at kunne bidrage med sparring omkring træningspas og kampe og dele mit syn på fodbold med Michael og Jacob og jeg glæder mig rigtig meget til at komme i gang.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Mexico – Ecuador

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker