‘Jeg vil slutte min karriere her’

Simon Makienok er i forrygende form for Hvidovre, men med et nært forestående kontraktudløb er det et godt spørgsmål, hvornår støvlerne skal stilles på hylden.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Hvis man slår begrebet ‘supersub’ op, er det ikke utænkeligt, at der dukker et billede op af Simon Makienok.

Den høje angriber har i foråret været brandvarm for Hvidovre IF, når han er blevet sendt i aktion fra bænken, hvor han har scoret i de to seneste kampe for 1. divisionsklubben.

– Det er selvfølgelig dejligt. Det har været nogle vigtige mål, der også har sikret os point, så det er dejligt, at jeg to gange i streg kan blive matchvinder. Det betyder også meget for mig personligt, fordi jeg kun havde scoret i pokalen, så det er rart at være i gang i ligaen også.

– Selvfølgelig er der noget omtale af mig. Med min baggrund i Brøndby, udlandet og på landsholdet har det en betydning, men jeg tror også, at det handler om vigtigheden af scoringerne. Jeg tror, at enhver indskifter, der bliver matchvinder to gange, vil blive omtalt, fortæller han til Tipsbladet.

Smurt ind i mudder fra top til tå fortæller to-metermanden efter en hård træning, at han på grund af sin målform håber at starte i topkampen fredag, hvor Hvidovre møder topholdet fra OB.

– Jeg er klar til at starte. Det er ren taktik, der har gjort, at jeg ikke har spillet fra start, så det handler ikke om, at jeg kun kan spille 30 minutter. Det er noget, vi snakker om, mig og trænerteamet, fortæller han imens han afviser, at han skulle ‘banke i bordet’ for en startplads.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

En sæson ad gangen
Simon Makienok har prøvet lidt af hvert i sin karriere, og med en alder på 34 kombineret med en vis skadeshistorik er det svært for ham at vurdere, om kontrakten med Hvidovre, der udløber til sommer, bliver forlænget.

– Jeg synes, at det er svært at svare på. Jeg tager en sæson ad gangen. Det gjorde vi også sidste år, hvor vi blev enige om at forlænge med et år, og det gør vi igen, når vi kommer dertil. Jeg er oppe i alderen, så det handler også om fysikken. Den har det rigtig godt lige nu.

– Vi har også en gentlemen’s agreement om, at det ikke er sådan, at jeg lige pludselig kommer og vil til en anden klub. Jeg har sagt, at jeg gerne vil slutte min karriere i Hvidovre. Hvornår det bliver, er så spørgsmålet, siger Simon Makienok smilende.

Det er netop fysikken, der er alfa og omega for angriberen, der altid har været en stor mundfuld for sine modspillere. Men den har også været et problem, der har sat sine begrænsninger på grund af de mange skader gennem årene. Derfor kan den 34-årige krop blive afgørende for, hvornår en flot karriere skal indstilles.

– Jeg har været fit i de sidste mange måneder, hvor jeg slet ikke har døjet med nogle skader, og det er gået fremragende med en opstart uden problemer. Så lige nu har min krop det godt. Af bitter erfaring ved jeg også godt, at det kan gå meget op og ned hurtigt.

– I min karriere har jeg været ramt af en del skader, også på uheldige tidspunkter, så jeg ved også, at det handler om at nyde det, når jeg har det som nu, afslutter Simon Makienok.

Angriberen har spillet 37 kampe for Hvidovre IF indtil nu, hvor det er blevet til syv scoringer for klubben.






Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Klar besked til danske debutanter

Riemer melder stjerne klar



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Av, FCK! Her er de værst af alle

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Divisionsforeningen med markant udmelding

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

I chok over Steve Cooper-historie

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud