Jonas Thorsen er erklæret kræftfri for anden gang

AC Horsens-spilleren har for anden gang overvundet kræftsygdommen.



Jonas Thorsen har overvundet kræftsygdommen for anden gang, og han er nu raskmeldt efter sit kemoforløb. Det skriver AC Horsens på sin egen hjemmeside

Dermed er AC Horsens’ nummer 19 kommet vellykket gennem hele forløbet, hvilket naturligvis har været en stor lettelse for ham. Det var en rutinemæssig undersøgelse, der afslørede, at kræften var vendt tilbage efter en vellykket operation for testikelkræft.

– For et par uger siden var jeg til en samtale med lægen, der har stået for min behandling, og han kunne fortælle mig, at jeg er blevet rask, og at kræften er væk. Det var selvfølgelig en kæmpe lettelse og en stor forløsning, men det var også lidt svært at forholde sig til den besked, så det var ikke øjeblikkelig glæde. Jeg følte mig heller ikke helt rask, da jeg kom ind til lægen pga. bivirkninger, der ikke var gået væk endnu, og det fyldte egentlig lidt mere på det tidspunkt end selve beskeden om, at jeg var blevet rask, fortæller Jonas Thorsen og fortsætter: 

– Der gik en uge eller halvanden, før følelsen af at være rask begyndte at indfinde sig, og det var en kæmpe glæde. Det har været fantastisk at mærke, hvor glad andre har været på mine og familiens vegne, og det var næsten det allerbedste at føle den opbakning. Jeg kan mærke, at jeg har fået en anden måde at tackle hverdagen på, og jeg føler mig glad og overskudsagtig. Jeg er privilegeret og nyder livet, fortæller Thorsen.

Han fortæller også, at kemobehandlingen har været hård, og der er lange udsigter til at nå topformen på banen. 

– Jeg har været vant til at være en af de spillere, der løber bedst, men mit løbeprogram er på to gange 500 meter med indbygget gang, og mine lunger og ben brænder. Jeg øver mig på at acceptere det, men der er virkelig langt fra at løbe 500 meter og til en fuld træning, hvor vi løber seks-otte kilometer med den intensitet, der er i træningen, så der er et stykke vej, men det kriller også i benene for at lave noget med bold.

– Når jeg er i gang, føles det godt og jeg har meget energi, men det rammer virkelig hårdt i dagene efter. Lidt træning føles som om, at jeg har spillet 90 minutter, og dagen efter er jeg træt og uoplagt. På andendagen er jeg stadig megatræt fysisk og mentalt, forklarer Jonas Thorsen.





Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne




LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Cristiano Ronaldo i optur

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Harry Maguire i chok

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

AGF kan ende med millionregning, men…

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FCK og FCM vil have AGF-stjerne