Jonas Thorsen har overvundet kræftsygdommen for anden gang, og han er nu raskmeldt efter sit kemoforløb. Det skriver AC Horsens på sin egen hjemmeside.
Dermed er AC Horsens’ nummer 19 kommet vellykket gennem hele forløbet, hvilket naturligvis har været en stor lettelse for ham. Det var en rutinemæssig undersøgelse, der afslørede, at kræften var vendt tilbage efter en vellykket operation for testikelkræft.
– For et par uger siden var jeg til en samtale med lægen, der har stået for min behandling, og han kunne fortælle mig, at jeg er blevet rask, og at kræften er væk. Det var selvfølgelig en kæmpe lettelse og en stor forløsning, men det var også lidt svært at forholde sig til den besked, så det var ikke øjeblikkelig glæde. Jeg følte mig heller ikke helt rask, da jeg kom ind til lægen pga. bivirkninger, der ikke var gået væk endnu, og det fyldte egentlig lidt mere på det tidspunkt end selve beskeden om, at jeg var blevet rask, fortæller Jonas Thorsen og fortsætter:
– Der gik en uge eller halvanden, før følelsen af at være rask begyndte at indfinde sig, og det var en kæmpe glæde. Det har været fantastisk at mærke, hvor glad andre har været på mine og familiens vegne, og det var næsten det allerbedste at føle den opbakning. Jeg kan mærke, at jeg har fået en anden måde at tackle hverdagen på, og jeg føler mig glad og overskudsagtig. Jeg er privilegeret og nyder livet, fortæller Thorsen.
Han fortæller også, at kemobehandlingen har været hård, og der er lange udsigter til at nå topformen på banen.
– Jeg har været vant til at være en af de spillere, der løber bedst, men mit løbeprogram er på to gange 500 meter med indbygget gang, og mine lunger og ben brænder. Jeg øver mig på at acceptere det, men der er virkelig langt fra at løbe 500 meter og til en fuld træning, hvor vi løber seks-otte kilometer med den intensitet, der er i træningen, så der er et stykke vej, men det kriller også i benene for at lave noget med bold.
– Når jeg er i gang, føles det godt og jeg har meget energi, men det rammer virkelig hårdt i dagene efter. Lidt træning føles som om, at jeg har spillet 90 minutter, og dagen efter er jeg træt og uoplagt. På andendagen er jeg stadig megatræt fysisk og mentalt, forklarer Jonas Thorsen.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Ekspert: Det mest positive for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Thomas Frank fyret
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
