Det har været en mildest talt turbulent sæson for Esbjerg fB, og kulminationen på nedturen kom onsdag aften. Her blev nedrykningen til 2. division en realitet for den vestjyske traditionsklub efter et nederlag til Fremad Amager.
For alle, der holder med Esbjerg fB, gør det selvsagt ondt, og det gælder også den 20-årige midtbanespiller Mads Larsen. Han er fan af klubben og har også været mere eller mindre fast mand for mandskabet i denne sæson.
– Det skærer dybt i hjertet at være en del af det her som klub. Nu har jeg været her, siden jeg var 12 år, og det er min første rigtige sæson. Det er forfærdeligt, siger Mads Larsen i et interview med TV3 Sport.
Når han skal pege på årsagen til nedturen, nævner han først og fremmest al den uro, der har været omkring klubben. Ikke mindst uden for banen.
– Det har været en sæson med alt for meget uro. Hvis man vil have en klub til at fungere, skal det også fungere udenom holdet. Der har været alt for mange ting, der har påvirket spillet på banen. Der har været alt for meget uro.
Hvad er det for ting?
– Det er jo det her med, at der kommer så mange spillere ind, og man skal lære hinanden at kende. Der er så mange udskiftninger på holdet hele tiden. Man har ikke en kerne, der spiller hver weekend. Trænere ud hele tiden, og trænere ind. Man kunne blive ved med ting, der har påvirket den her sæson.
Esbjerg fB har haft hele fire forskellige trænere i indeværende sæson: Peter Hyballa, Roland Vrabec, Michael Kryger og Steffen Ernemann. Derudover har sæsonen været præget af, at der har været heftig kritik af den amerikanske ejergruppe, Pacific Media Group.
Se hele interviewet med Mads Larsen i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
