Det har været en mildest talt turbulent sæson for Esbjerg fB, og kulminationen på nedturen kom onsdag aften. Her blev nedrykningen til 2. division en realitet for den vestjyske traditionsklub efter et nederlag til Fremad Amager.
For alle, der holder med Esbjerg fB, gør det selvsagt ondt, og det gælder også den 20-årige midtbanespiller Mads Larsen. Han er fan af klubben og har også været mere eller mindre fast mand for mandskabet i denne sæson.
– Det skærer dybt i hjertet at være en del af det her som klub. Nu har jeg været her, siden jeg var 12 år, og det er min første rigtige sæson. Det er forfærdeligt, siger Mads Larsen i et interview med TV3 Sport.
Når han skal pege på årsagen til nedturen, nævner han først og fremmest al den uro, der har været omkring klubben. Ikke mindst uden for banen.
– Det har været en sæson med alt for meget uro. Hvis man vil have en klub til at fungere, skal det også fungere udenom holdet. Der har været alt for mange ting, der har påvirket spillet på banen. Der har været alt for meget uro.
Hvad er det for ting?
– Det er jo det her med, at der kommer så mange spillere ind, og man skal lære hinanden at kende. Der er så mange udskiftninger på holdet hele tiden. Man har ikke en kerne, der spiller hver weekend. Trænere ud hele tiden, og trænere ind. Man kunne blive ved med ting, der har påvirket den her sæson.
Esbjerg fB har haft hele fire forskellige trænere i indeværende sæson: Peter Hyballa, Roland Vrabec, Michael Kryger og Steffen Ernemann. Derudover har sæsonen været præget af, at der har været heftig kritik af den amerikanske ejergruppe, Pacific Media Group.
Se hele interviewet med Mads Larsen i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
