Klager til DBU: EfB kræver kompensation

Esbjerg fB blev på falsk grundlag idømt en straf på blandt andet 75.000 kroner og et tilskuerforbud i forbindelse med en kamp mod Fremad Amager tilbage i august. Nu har de fået medhold fra DIF i sagen, men kræver en økonomisk kompensation af DBU.



Esbjerg fB vandt den 17.juli med 2-1 i sæsonens sidste kamp i 2.division mod Kolding. Sejren var dog forgæves. 

De tre point var ikke nok til at rykke op i NordicBet Ligaen, og det resulterede i fanuroligheder fra de medrejsende vestjyder, der kastede romerlys og pyroteknik ind på banen. 

Og det fik konsekvenser.

DBU idømte EfB en straf på 75.000 kroner, vestjyderne blev fratrukket tre point, og man skulle spille for tomme tribuner i næste hjemmekamp mod Fremad Amager. 

EfB valgte herefter ad to omgange at anke sagen – men uden held. 

De hårdtprøvede vestjyder opgav dog ikke op uden kamp. Derfor tog de sagen videre til Danmarks Idrætsforbund (DIF). Og her fik de endelig medhold.  

– DBU havde dømt os efter en paragraf, der ikke gjaldt for 2.division. Man har ikke et objektivt udebaneansvar i 2.division. Så vi har vundet ankesagen i DIF, fortæller administrerende direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen.

Straffen er da også blevet annulleret.

–  Vi fik de tre point tilbage og vi skulle ikke betale de 75.000 kroner, forklarear Jens Hammer Sørensen.

Alligevel er der noget, som parterne strides om.

– Vi skulle ikke have haft en dom, der hed, at vi skulle afvikle en fodboldkamp uden tilskuere. Det har vi rettens ord for. Man kan sammenligne det med, at man sætter nogen i fængsel, og så finder man ud af, at det skulle de ikke have været alligevel, forklarer direktørn. 

EfB har derfor klaget til DBU, da de ønsker at få en kompensation for de tabte tilskuerindtægter i forbindelse med kampen mod Fremad Amager, der uretmæssigt blev spillet for tomme tribuner den 13.august. 

– Vi er i dialog med DBU, hvor vi siger, at vi har afviklet en fodboldkamp uden tilskuere. Hvad gør vi ved det?, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.

Det er altså der, sagen lige nu ligger. 

Tipsbladet ville også gerne have hørt DBU, hvordan unionen stiller sig over for Esbjergs krav om kompensation, men kommunikationschef Jakob Høyer fortæller, at man ikke ønsker at udtale sig.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC Nordsjælland – AGF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil