Klager til DBU: EfB kræver kompensation

Esbjerg fB blev på falsk grundlag idømt en straf på blandt andet 75.000 kroner og et tilskuerforbud i forbindelse med en kamp mod Fremad Amager tilbage i august. Nu har de fået medhold fra DIF i sagen, men kræver en økonomisk kompensation af DBU.



Esbjerg fB vandt den 17.juli med 2-1 i sæsonens sidste kamp i 2.division mod Kolding. Sejren var dog forgæves. 

De tre point var ikke nok til at rykke op i NordicBet Ligaen, og det resulterede i fanuroligheder fra de medrejsende vestjyder, der kastede romerlys og pyroteknik ind på banen. 

Og det fik konsekvenser.

DBU idømte EfB en straf på 75.000 kroner, vestjyderne blev fratrukket tre point, og man skulle spille for tomme tribuner i næste hjemmekamp mod Fremad Amager. 

EfB valgte herefter ad to omgange at anke sagen – men uden held. 

De hårdtprøvede vestjyder opgav dog ikke op uden kamp. Derfor tog de sagen videre til Danmarks Idrætsforbund (DIF). Og her fik de endelig medhold.  

– DBU havde dømt os efter en paragraf, der ikke gjaldt for 2.division. Man har ikke et objektivt udebaneansvar i 2.division. Så vi har vundet ankesagen i DIF, fortæller administrerende direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen.

Straffen er da også blevet annulleret.

–  Vi fik de tre point tilbage og vi skulle ikke betale de 75.000 kroner, forklarear Jens Hammer Sørensen.

Alligevel er der noget, som parterne strides om.

– Vi skulle ikke have haft en dom, der hed, at vi skulle afvikle en fodboldkamp uden tilskuere. Det har vi rettens ord for. Man kan sammenligne det med, at man sætter nogen i fængsel, og så finder man ud af, at det skulle de ikke have været alligevel, forklarer direktørn. 

EfB har derfor klaget til DBU, da de ønsker at få en kompensation for de tabte tilskuerindtægter i forbindelse med kampen mod Fremad Amager, der uretmæssigt blev spillet for tomme tribuner den 13.august. 

– Vi er i dialog med DBU, hvor vi siger, at vi har afviklet en fodboldkamp uden tilskuere. Hvad gør vi ved det?, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.

Det er altså der, sagen lige nu ligger. 

Tipsbladet ville også gerne have hørt DBU, hvordan unionen stiller sig over for Esbjergs krav om kompensation, men kommunikationschef Jakob Høyer fortæller, at man ikke ønsker at udtale sig.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Kæmpebud på 16-årig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC København i forhandlinger med svensk klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Paraguay – Frankrig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Australien – Egypten

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’