Klager til DBU: EfB kræver kompensation

Esbjerg fB blev på falsk grundlag idømt en straf på blandt andet 75.000 kroner og et tilskuerforbud i forbindelse med en kamp mod Fremad Amager tilbage i august. Nu har de fået medhold fra DIF i sagen, men kræver en økonomisk kompensation af DBU.



Esbjerg fB vandt den 17.juli med 2-1 i sæsonens sidste kamp i 2.division mod Kolding. Sejren var dog forgæves. 

De tre point var ikke nok til at rykke op i NordicBet Ligaen, og det resulterede i fanuroligheder fra de medrejsende vestjyder, der kastede romerlys og pyroteknik ind på banen. 

Og det fik konsekvenser.

DBU idømte EfB en straf på 75.000 kroner, vestjyderne blev fratrukket tre point, og man skulle spille for tomme tribuner i næste hjemmekamp mod Fremad Amager. 

EfB valgte herefter ad to omgange at anke sagen – men uden held. 

De hårdtprøvede vestjyder opgav dog ikke op uden kamp. Derfor tog de sagen videre til Danmarks Idrætsforbund (DIF). Og her fik de endelig medhold.  

– DBU havde dømt os efter en paragraf, der ikke gjaldt for 2.division. Man har ikke et objektivt udebaneansvar i 2.division. Så vi har vundet ankesagen i DIF, fortæller administrerende direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen.

Straffen er da også blevet annulleret.

–  Vi fik de tre point tilbage og vi skulle ikke betale de 75.000 kroner, forklarear Jens Hammer Sørensen.

Alligevel er der noget, som parterne strides om.

– Vi skulle ikke have haft en dom, der hed, at vi skulle afvikle en fodboldkamp uden tilskuere. Det har vi rettens ord for. Man kan sammenligne det med, at man sætter nogen i fængsel, og så finder man ud af, at det skulle de ikke have været alligevel, forklarer direktørn. 

EfB har derfor klaget til DBU, da de ønsker at få en kompensation for de tabte tilskuerindtægter i forbindelse med kampen mod Fremad Amager, der uretmæssigt blev spillet for tomme tribuner den 13.august. 

– Vi er i dialog med DBU, hvor vi siger, at vi har afviklet en fodboldkamp uden tilskuere. Hvad gør vi ved det?, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.

Det er altså der, sagen lige nu ligger. 

Tipsbladet ville også gerne have hørt DBU, hvordan unionen stiller sig over for Esbjergs krav om kompensation, men kommunikationschef Jakob Høyer fortæller, at man ikke ønsker at udtale sig.



Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Medier fælder dom over Dorgu

Falske Brøndby-rygter i omløb

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Trist melding om Emil Højlund

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Her er Superligaens bedste stadion

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering