Esbjerg fB vandt den 17.juli med 2-1 i sæsonens sidste kamp i 2.division mod Kolding. Sejren var dog forgæves.
De tre point var ikke nok til at rykke op i NordicBet Ligaen, og det resulterede i fanuroligheder fra de medrejsende vestjyder, der kastede romerlys og pyroteknik ind på banen.
Og det fik konsekvenser.
DBU idømte EfB en straf på 75.000 kroner, vestjyderne blev fratrukket tre point, og man skulle spille for tomme tribuner i næste hjemmekamp mod Fremad Amager.
EfB valgte herefter ad to omgange at anke sagen – men uden held.
De hårdtprøvede vestjyder opgav dog ikke op uden kamp. Derfor tog de sagen videre til Danmarks Idrætsforbund (DIF). Og her fik de endelig medhold.
– DBU havde dømt os efter en paragraf, der ikke gjaldt for 2.division. Man har ikke et objektivt udebaneansvar i 2.division. Så vi har vundet ankesagen i DIF, fortæller administrerende direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen.
Straffen er da også blevet annulleret.
– Vi fik de tre point tilbage og vi skulle ikke betale de 75.000 kroner, forklarear Jens Hammer Sørensen.
Alligevel er der noget, som parterne strides om.
– Vi skulle ikke have haft en dom, der hed, at vi skulle afvikle en fodboldkamp uden tilskuere. Det har vi rettens ord for. Man kan sammenligne det med, at man sætter nogen i fængsel, og så finder man ud af, at det skulle de ikke have været alligevel, forklarer direktørn.
EfB har derfor klaget til DBU, da de ønsker at få en kompensation for de tabte tilskuerindtægter i forbindelse med kampen mod Fremad Amager, der uretmæssigt blev spillet for tomme tribuner den 13.august.
– Vi er i dialog med DBU, hvor vi siger, at vi har afviklet en fodboldkamp uden tilskuere. Hvad gør vi ved det?, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.
Det er altså der, sagen lige nu ligger.
Tipsbladet ville også gerne have hørt DBU, hvordan unionen stiller sig over for Esbjergs krav om kompensation, men kommunikationschef Jakob Høyer fortæller, at man ikke ønsker at udtale sig.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub