Joshua Wallace, Fremad Amagers ene nye medejer, har ikke kun medvirket til kriminalitet to gange, som det tidligere har været fremme.
Tipsbladet kan afsløre, at han så sent som i 2020 blev dømt for en tredje lovovertrædelse. For den modtog han en betinget straf, hvis betingelser stadig gælder i dag, og som kan påvirke hans relation til Fremad Amager.
For at forstå dommen skal man forstå Wallace’ rolle i en stor bedragerisag for én milliard dollar. Her spillede Wallace en birolle, men var med til ”svigagtigt at gøre krav på skattefradrag for vedvarende energi,” som det hedder i dommen fra dengang.
Da det amerikanske skattevæsen IRS i 2018 efterforskede den store bedragerisag, blev Joshua Wallace også afhørt. Her hævdede han, at en overførsel på 48.744 dollar fra de hovedmistænkte i sagen var betaling for at sælge en lille mængde biobrændsel til et andet firma. I virkeligheden var det hans resterende andel af ulovligt opnåede skatterefusioner.
I 2020 tilstod Wallace, at han ”i et forsøg på at forhindre den igangværende undersøgelse af hans og hans medsammensvornes tidligere lovovertrædelser” og for at undgå straf for de overtrædelser ”bevidst og forsætligt fremsatte en væsentligt falsk, fiktiv og svigagtig erklæring” over for skattevæsnets efterforskere.
Efterforskerne er føderale agenter, og at lyve for dem regnes på linje med at lyve for FBI.
Det takserede retten i oktober 2020 til en dom på fem års såkaldt probation eller prøvetid på dansk. Det er en betinget straf, hvor man samtidig skal underkaste sig skarpt opsyn fra myndighederne.
– Det amerikanske system er lidt forskelligt fra det danske. Her er sanktionen ikke udmålt, men den vil blive udmålt, hvis han i den her femårsperiode laver noget nyt. Så vil det være sådan, at det her indgår i strafudmålingen, forklarer Nikolaj Linneballe, partner i Knop & Co Advokater og medlem af Advokatrådet.
Skal spørge myndighederne om lov
Udover at Joshua Wallace altså blev dømt skyldig i en forbrydelse for 15 måneder siden og fortsat er midt i sin prøvetid, kan de betingelser, som han er underlagt, have betydning for hans virke i Fremad Amager.
En af betingelserne er, at han ikke må rejse ud af det retsdistrikt, hvor han bor, uden godkendelse fra sin tilsynsførende. Der er 98 retsdistrikter i USA, så Wallace må som udgangspunkt ikke besøge sin klub i Danmark uden at få lov fra de amerikanske myndigheder.
En anden betingelse lyder, at han ikke må kommunikere med en person, som er dømt for en felony (en betegnelse for alvorlig kriminalitet) uden grønt lys fra sin tilsynsførende. Sådan en er hans medejer i Fremad Amager, Richard Finger, dømt for.
Finger mangler desuden fortsat at betale knap 50 millioner kroner tilbage til ofrene for sit bedrageri – til trods for at han altså for halvanden måned siden overtog halvdelen af aktierne i Fremad Amager.
Wallace må heller ikke sælge noget til en værdi af mere end 500 dollar uden at få lov fra US Probation Office. Hvis han en dag vil sælge sine aktier i Fremad Amager, skal myndighederne altså godkende det.
Den slags godkendelser får man som regel, med mindre myndighederne mistænker, at man eksempelvis vil bruge sin rejse til at flygte.
– Hvordan de i praksis gør det i US Probation Office, det har jeg ikke nok information til at sige noget om. Men det er sådan generelt set i USA, at det skal forbi hans probation officer, hvis han involverer sig i noget af det her. Men det er meget standard. Det foregår stille og roligt, siger Nikolaj Linneballe.
Det hører som udgangspunkt til sjældenhederne, at man slipper for fængsel, når man har løjet for en føderal agent. Af domsudskriften fremgår det, at Joshua Wallace efter sin løgn var som forvandlet og i stedet var efterforskerne meget hjælpsom med at optrevle den store svindelsag. Derfor anbefalede både forsvarer og anklager, at han ikke skulle bag tremmer igen.
Tipsbladet kontaktede Fremad Amager tirsdag i sidste uge for at spørge Joshua Wallace, hvordan han prøvetid påvirker hans virke som ejer af Fremad Amager, herunder kommunikationen med Richard Finger.
Da det ikke lykkedes at lave en interviewaftale med ejerne, inden journalisten fredag gik på orlov, er Finger og Wallace blevet tilbudt at svare på spørgsmål skriftligt. Det har de endnu ikke gjort.
Fremad Amager-direktør Allan Ravn har ikke nogen kommentar til historien, udover at der i hans øjne er tale om en privatsag.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
