Køber dansk træner: Aldrig sket før

FC Roskilde har valgt at købe sin nye cheftræner Kristoffer Johannsen i 2. divisionsklubben Middelfart Boldklub, og sportschef Anders Theil indrømmer over for Tipsbladet, at klubben aldrig har betalt så meget for en træner. Faktisk er det første gang, at det sker.



FC Roskilde har haft pengepungen oppe. 

NordicBet Liga-klubben har nemlig valgt at betale penge for at købe Middelfart Boldklub-cheftræner Kristoffer Johannsen fri af kontrakten før tid. 

Det er ganske uhørt i FC Roskilde, men sportschef Anders Theil er ikke meget for at fortælle om prisen. 

– Vi kommer ikke til at snakke om størrelsesorden af prisen, men det er rigtigt, at vi ikke er kendt for at købe hverken spillere eller trænere, siger han i et interview med Tipsbladet. 

Hvis jeg siger 100.000 kroner. Er det over eller under? 

– Nej, jeg kommer ikke ind på noget angående beløbet.

Men har I så nogensinde betalt så meget for en træner?

– Nej, fordi vi har ikke rigtig betalt noget for nogen, så der skal ikke så meget til.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses den nye FC Roskilde-cheftræner Kristoffer Johannsen. Foto: FC Roskilde

‘Nu kender du jo historien i Roskilde’
Kristoffer Johannsen har en fortid som træner i flere fynske divisionsklubber, og som spiller var han blandt andet aktiv i FCK. FC Roskilde har valgt Johannsen, da han har nogle gode værdier og en tydelig ledelsesstil. Derudover er han et godt menneske.

– Vi synes, at det er en meget sjov historie, at Kristoffer er fra Roskilde, og han har spillet fra barnsben i klubben. Han er jo lokalt kendt og kommer fra Roskilde. Vi har haft et godt øje til Kristoffer i noget tid, og vi synes, at han har leveret nogle gode resultater, først i Næsby og derefter i Middelfart.

– Der er jo altid nogle rygter, og vi har hørt, at i de klubber, som Kristoffer har været i, har der været en tydelig plan i forhold til, hvordan man vil spille.

Har I haft mange kandidater inde i billedet?

– Nu kender du jo historien i Roskilde, ellers har mange travlt med at fortælle om vores historik med trænere – blandt andet jer og andre medier. Det er helt fair, at man står til ansvar for det, som sker. Noget, som man måske glemmer, er, at der har været tre forskellige ejere siden 2019.

– Når der kommer ejerskifte, sker der også ting og sager. Vi har været lidt i gang i noget tid. Vi har haft Thygesen, og inden da var vi også i en proces, inden vi ansatte Jesper Håkansson for en kortvarig periode, hvor Thygesen så kom til efterfølgende.

– Vi har været i processen i noget tid, og vi har derfor haft en del samtaler med forskellige trænere, rådgivere og agenter gennem det seneste år til halvandet. Jeg synes også, at vi har været grundige de andre gange, men der er bare nogle ting, der ikke er gået, som man havde håbet på.

– Jeg synes også, at vi har været grundige den her gang. Det føles som en rigtig god beslutning, og det ser vi frem til, fortæller Anders Theil til Tipsbladet. 

Der venter 47-årige Kristoffer Johannsen noget af en opgave. FC Roskilde er nemlig sidst i NordicBet Ligaen med blot syv point efter 17 runder. Johannsen tiltræder fra årsskiftet. 

FC Roskilde har været på udkig efter en cheftræner, siden Mikkel Thygesen sagde op i oktober.



Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

I dialog med Brøndby

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

En kæmpe sejr

Opløftende melding for ‘AC’

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rangerer Eriksen over superstjerner

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

‘Har lukket munden på kritikerne’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter