Køber dansk træner: Aldrig sket før

FC Roskilde har valgt at købe sin nye cheftræner Kristoffer Johannsen i 2. divisionsklubben Middelfart Boldklub, og sportschef Anders Theil indrømmer over for Tipsbladet, at klubben aldrig har betalt så meget for en træner. Faktisk er det første gang, at det sker.



FC Roskilde har haft pengepungen oppe. 

NordicBet Liga-klubben har nemlig valgt at betale penge for at købe Middelfart Boldklub-cheftræner Kristoffer Johannsen fri af kontrakten før tid. 

Det er ganske uhørt i FC Roskilde, men sportschef Anders Theil er ikke meget for at fortælle om prisen. 

– Vi kommer ikke til at snakke om størrelsesorden af prisen, men det er rigtigt, at vi ikke er kendt for at købe hverken spillere eller trænere, siger han i et interview med Tipsbladet. 

Hvis jeg siger 100.000 kroner. Er det over eller under? 

– Nej, jeg kommer ikke ind på noget angående beløbet.

Men har I så nogensinde betalt så meget for en træner?

– Nej, fordi vi har ikke rigtig betalt noget for nogen, så der skal ikke så meget til.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses den nye FC Roskilde-cheftræner Kristoffer Johannsen. Foto: FC Roskilde

‘Nu kender du jo historien i Roskilde’
Kristoffer Johannsen har en fortid som træner i flere fynske divisionsklubber, og som spiller var han blandt andet aktiv i FCK. FC Roskilde har valgt Johannsen, da han har nogle gode værdier og en tydelig ledelsesstil. Derudover er han et godt menneske.

– Vi synes, at det er en meget sjov historie, at Kristoffer er fra Roskilde, og han har spillet fra barnsben i klubben. Han er jo lokalt kendt og kommer fra Roskilde. Vi har haft et godt øje til Kristoffer i noget tid, og vi synes, at han har leveret nogle gode resultater, først i Næsby og derefter i Middelfart.

– Der er jo altid nogle rygter, og vi har hørt, at i de klubber, som Kristoffer har været i, har der været en tydelig plan i forhold til, hvordan man vil spille.

Har I haft mange kandidater inde i billedet?

– Nu kender du jo historien i Roskilde, ellers har mange travlt med at fortælle om vores historik med trænere – blandt andet jer og andre medier. Det er helt fair, at man står til ansvar for det, som sker. Noget, som man måske glemmer, er, at der har været tre forskellige ejere siden 2019.

– Når der kommer ejerskifte, sker der også ting og sager. Vi har været lidt i gang i noget tid. Vi har haft Thygesen, og inden da var vi også i en proces, inden vi ansatte Jesper Håkansson for en kortvarig periode, hvor Thygesen så kom til efterfølgende.

– Vi har været i processen i noget tid, og vi har derfor haft en del samtaler med forskellige trænere, rådgivere og agenter gennem det seneste år til halvandet. Jeg synes også, at vi har været grundige de andre gange, men der er bare nogle ting, der ikke er gået, som man havde håbet på.

– Jeg synes også, at vi har været grundige den her gang. Det føles som en rigtig god beslutning, og det ser vi frem til, fortæller Anders Theil til Tipsbladet. 

Der venter 47-årige Kristoffer Johannsen noget af en opgave. FC Roskilde er nemlig sidst i NordicBet Ligaen med blot syv point efter 17 runder. Johannsen tiltræder fra årsskiftet. 

FC Roskilde har været på udkig efter en cheftræner, siden Mikkel Thygesen sagde op i oktober.



Godt nyt for FCK – får grønt lys

Legende med chokmelding

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– De lignede lort!

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Bekræfter FC København-historie

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’