Køber dansk træner: Aldrig sket før

FC Roskilde har valgt at købe sin nye cheftræner Kristoffer Johannsen i 2. divisionsklubben Middelfart Boldklub, og sportschef Anders Theil indrømmer over for Tipsbladet, at klubben aldrig har betalt så meget for en træner. Faktisk er det første gang, at det sker.



FC Roskilde har haft pengepungen oppe. 

NordicBet Liga-klubben har nemlig valgt at betale penge for at købe Middelfart Boldklub-cheftræner Kristoffer Johannsen fri af kontrakten før tid. 

Det er ganske uhørt i FC Roskilde, men sportschef Anders Theil er ikke meget for at fortælle om prisen. 

– Vi kommer ikke til at snakke om størrelsesorden af prisen, men det er rigtigt, at vi ikke er kendt for at købe hverken spillere eller trænere, siger han i et interview med Tipsbladet. 

Hvis jeg siger 100.000 kroner. Er det over eller under? 

– Nej, jeg kommer ikke ind på noget angående beløbet.

Men har I så nogensinde betalt så meget for en træner?

– Nej, fordi vi har ikke rigtig betalt noget for nogen, så der skal ikke så meget til.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses den nye FC Roskilde-cheftræner Kristoffer Johannsen. Foto: FC Roskilde

‘Nu kender du jo historien i Roskilde’
Kristoffer Johannsen har en fortid som træner i flere fynske divisionsklubber, og som spiller var han blandt andet aktiv i FCK. FC Roskilde har valgt Johannsen, da han har nogle gode værdier og en tydelig ledelsesstil. Derudover er han et godt menneske.

– Vi synes, at det er en meget sjov historie, at Kristoffer er fra Roskilde, og han har spillet fra barnsben i klubben. Han er jo lokalt kendt og kommer fra Roskilde. Vi har haft et godt øje til Kristoffer i noget tid, og vi synes, at han har leveret nogle gode resultater, først i Næsby og derefter i Middelfart.

– Der er jo altid nogle rygter, og vi har hørt, at i de klubber, som Kristoffer har været i, har der været en tydelig plan i forhold til, hvordan man vil spille.

Har I haft mange kandidater inde i billedet?

– Nu kender du jo historien i Roskilde, ellers har mange travlt med at fortælle om vores historik med trænere – blandt andet jer og andre medier. Det er helt fair, at man står til ansvar for det, som sker. Noget, som man måske glemmer, er, at der har været tre forskellige ejere siden 2019.

– Når der kommer ejerskifte, sker der også ting og sager. Vi har været lidt i gang i noget tid. Vi har haft Thygesen, og inden da var vi også i en proces, inden vi ansatte Jesper Håkansson for en kortvarig periode, hvor Thygesen så kom til efterfølgende.

– Vi har været i processen i noget tid, og vi har derfor haft en del samtaler med forskellige trænere, rådgivere og agenter gennem det seneste år til halvandet. Jeg synes også, at vi har været grundige de andre gange, men der er bare nogle ting, der ikke er gået, som man havde håbet på.

– Jeg synes også, at vi har været grundige den her gang. Det føles som en rigtig god beslutning, og det ser vi frem til, fortæller Anders Theil til Tipsbladet. 

Der venter 47-årige Kristoffer Johannsen noget af en opgave. FC Roskilde er nemlig sidst i NordicBet Ligaen med blot syv point efter 17 runder. Johannsen tiltræder fra årsskiftet. 

FC Roskilde har været på udkig efter en cheftræner, siden Mikkel Thygesen sagde op i oktober.





TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Topscorer færdig

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Sur over Brøndby-transfer’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Legende med chokmelding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort medie fremhæver FCM-flop

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

– Jeg var stiktosset

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Her er Tausons vej i Australian Open

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Her er prisen på Skov Olsen

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber