Køber dansk træner: Aldrig sket før

FC Roskilde har valgt at købe sin nye cheftræner Kristoffer Johannsen i 2. divisionsklubben Middelfart Boldklub, og sportschef Anders Theil indrømmer over for Tipsbladet, at klubben aldrig har betalt så meget for en træner. Faktisk er det første gang, at det sker.



FC Roskilde har haft pengepungen oppe. 

NordicBet Liga-klubben har nemlig valgt at betale penge for at købe Middelfart Boldklub-cheftræner Kristoffer Johannsen fri af kontrakten før tid. 

Det er ganske uhørt i FC Roskilde, men sportschef Anders Theil er ikke meget for at fortælle om prisen. 

– Vi kommer ikke til at snakke om størrelsesorden af prisen, men det er rigtigt, at vi ikke er kendt for at købe hverken spillere eller trænere, siger han i et interview med Tipsbladet. 

Hvis jeg siger 100.000 kroner. Er det over eller under? 

– Nej, jeg kommer ikke ind på noget angående beløbet.

Men har I så nogensinde betalt så meget for en træner?

– Nej, fordi vi har ikke rigtig betalt noget for nogen, så der skal ikke så meget til.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses den nye FC Roskilde-cheftræner Kristoffer Johannsen. Foto: FC Roskilde

‘Nu kender du jo historien i Roskilde’
Kristoffer Johannsen har en fortid som træner i flere fynske divisionsklubber, og som spiller var han blandt andet aktiv i FCK. FC Roskilde har valgt Johannsen, da han har nogle gode værdier og en tydelig ledelsesstil. Derudover er han et godt menneske.

– Vi synes, at det er en meget sjov historie, at Kristoffer er fra Roskilde, og han har spillet fra barnsben i klubben. Han er jo lokalt kendt og kommer fra Roskilde. Vi har haft et godt øje til Kristoffer i noget tid, og vi synes, at han har leveret nogle gode resultater, først i Næsby og derefter i Middelfart.

– Der er jo altid nogle rygter, og vi har hørt, at i de klubber, som Kristoffer har været i, har der været en tydelig plan i forhold til, hvordan man vil spille.

Har I haft mange kandidater inde i billedet?

– Nu kender du jo historien i Roskilde, ellers har mange travlt med at fortælle om vores historik med trænere – blandt andet jer og andre medier. Det er helt fair, at man står til ansvar for det, som sker. Noget, som man måske glemmer, er, at der har været tre forskellige ejere siden 2019.

– Når der kommer ejerskifte, sker der også ting og sager. Vi har været lidt i gang i noget tid. Vi har haft Thygesen, og inden da var vi også i en proces, inden vi ansatte Jesper Håkansson for en kortvarig periode, hvor Thygesen så kom til efterfølgende.

– Vi har været i processen i noget tid, og vi har derfor haft en del samtaler med forskellige trænere, rådgivere og agenter gennem det seneste år til halvandet. Jeg synes også, at vi har været grundige de andre gange, men der er bare nogle ting, der ikke er gået, som man havde håbet på.

– Jeg synes også, at vi har været grundige den her gang. Det føles som en rigtig god beslutning, og det ser vi frem til, fortæller Anders Theil til Tipsbladet. 

Der venter 47-årige Kristoffer Johannsen noget af en opgave. FC Roskilde er nemlig sidst i NordicBet Ligaen med blot syv point efter 17 runder. Johannsen tiltræder fra årsskiftet. 

FC Roskilde har været på udkig efter en cheftræner, siden Mikkel Thygesen sagde op i oktober.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Det kommer til at trække ud

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Store navne kan forlade Brøndby IF

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

To danskere færdige i norsk klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Er dette Oliver Christensens næste klub?

‘Han skal ingen steder’

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte