OB har allerede sagt farvel til nogle spillere efter nedrykningen til 1. division, og Sven Köhler kan meget vel være en af de spillere, der forlader Ådalen.
Som Tipsbladet kunne afsløre i april, har den tyske midtbanekriger nemlig en klausul i sin kontrakt, der gør, at han kan skifte kvit og frit efter nedrykning.
Og det gør ham interessant fra flere klubber.
Tysklands største avis, BILD, erfarer, at den stjernespækkede klub Inter Miami, som blandt andet har Lionel Messi og Sergio Busquets på lønningslisten, er interesseret i Sven Köhler.
Der er også interesse fra tyske og engelske hold.
Ikke første gang
Faktisk har Sven Köhler tidligere været et emne i Inter Miami. Det var han før skiftet til OB, fortalte han i sommer til Tipsbladet.
– Det er rigtig nok, at der var interesse fra Inter Miami, men det var ikke sådan, at de ville købe mig nu. De ville gerne vente til vinter, og jeg var opsat på at tage næste skridt i min karriere denne sommer. Derfor blev det OB, sagde tyskeren dengang.
Svært forår i OB
27-årige Sven Köhler kom til OB forud for den netop overståede sæson for adskillige millioner, og han blev lynhurtigt en profil på fynboernes midtbane.
I januar var Bundesliga-holdet Heidenheim ifølge Tipsbladets oplysninger interesseret, men han fik ikke lov til at skifte.
Og det blev starten på et turbulent forår. For efter Tipsbladets afsløring af Sven Köhlers nedrykningsklausul, opstod der i klubben tvivl om hans engagement i klubben, og derfor blev han holdt ud af cheftræner Søren Kroghs kamptrupper.
Derfor har det i de seneste måneder trukket op til en skilsmisse mellem parterne. Nu er spørgsmålet så, om Sven Köhler ender i Inter Miami, Tyskland, England eller et helt fjerde sted.
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fifa kritiserer transportpriser under