Den offensive midtbanespiller, blev i sommers rykket op som en fast del af Lyngby Boldklubs førsteholdstrup. En beslutning som viste sig at være den helt rigtige. Umiddelbart var det ikke intentionen at Emil Larsen allerede skulle have en afgørende og dominerende rolle for Lyngby Boldklubs hold, men sådan har det udviklet sig. En udvikling som også selv overrasker Emil Larsen:
– Jeg havde ikke rigtig regnet med at det skulle gå så hurtigt for mig, for jeg har tit hørt det sværeste skridt at tage, er fra ungdomsfodbold til senior fodbold, så derfor er det en stor overraskelse for mig, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk
I den tidligere SAS-liga klub, er man meget tilfredse med Emil Larsens debutsæson. Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen, er ikke i tvivl om Emil Larsens betydning for holdet:
– Han har scoret i en del vigtige kampe og har spillet en stor rolle for os. Han er gået fra at være i vandbærerrollen, til nu at være, en af de første jeg skriver på holdkortet. Han har været en afgørende faktor for os, siger Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen til Tipsbladet.dk
Emil Larsens gode præstationer har vagt interesse hos de udenlandske klubber. Juventus har senest vist interesse for den talentfulde midtbanespiller og ophold i udlandet afskrækker ikke. Dog har Emil Larsen et krav og det er spilletid:
-Jeg har en drøm om at komme til udlandet, men det skal være for at spille. Så jeg vil ikke bare skifte, bare for at gøre det. Der skal være perspektiv i det, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk
Emil Larsens kontrakt med Lyngby udløber i 31/12.2011, men den kan blive afbrudt, hvis det rigtige tilbud kommer.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE