Lyngby holdt sig fredag aften til i kampen om oprykning til Superligaen, i en kamp der i høj grad var præget af hændelser uden for fodboldbanen.
Før udekampen i 1. division mod Fremad Amager, som Lyngby vandt 3-0, holdt holdets spillere et banner op til minde om anfører Marcel Rømers kone, der mistede livet mandag i denne uge.
På Lyngbys hjemmeside havde cheftræner Freyr Alexandersson forinden forholdt sig til dødsfaldet og de særlige omstændigheder omkring kampen.
– Ingen kan sætte sig i Marcels position lige nu, og de sidste par dage har været surrealistiske.
– Alle vores tanker er selvfølgelig hos Marcel, børnene og familien, men vi finder styrke i at mærke, hvor meget Marcel betyder for os, og hvor meget truppen, staben og klubben betyder for Marcel, sagde han.
På modsatte side af banen havde ugen været turbulent for Fremad Amager, der var truet af konkurs på grund af manglende lønudbetalinger.
Lønnen kom dog torsdag, meddelte klubben, som dermed foreløbig har undgået en konkursbegæring og nu arbejder på at finde nye ejere.
Der var solgt ekstra dyre støttebilletter til 250 og 500 kroner til fredagens kamp, som forblev målløs i første halvleg.
Scoringen blev åbnet efter en lille time af Magnus Kaastrup, som markerede 1-0-målet ved at holde Marcel Rømers trøje i vejret på sidelinjen.
Siden udbyggede Sævar Magnússon til 2-0 efter en tilfældig frispilning fra modstanderholdets Michael Lumb, som dermed fik en uheldig hovedrolle.
Kaastrup lukkede kampen fem minutter før tid efter en flot solotur.
Lyngby tog de tre point, der betyder, at holdet som nummer to i ligaen kravler op på 40 point. De to bedste hold efter oprykningsspillet senere på foråret tager turen op i Superligaen.
På førstepladsen ligger FC Helsingør fortsat. Nordsjællænderne gjorde deres for at lægge pres på de øvrige oprykningskandidater med en sejr på 1-0 hjemme over AC Horsens. Sejrsmålet blev scoret af Callum McCowatt efter otte minutter. Helsingør har skrabet 45 point sammen.
Fremad Amager befinder sig i den anden ende af landets næstbedste fodboldrække på 11.-pladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
