Horsens og Lyngby tog onsdag begge et kæmpe skridt mod oprykning til Superligaen i fodbold og kan lade champagnepropperne springe med en sejr i næste kamp, selv om der resterer to spillerunder.
I 1. divisions oprykningsspil vandt Horsens således 1-0 ude over Nykøbing FC, mens Lyngby cementerede andenpladsen med 2-1 ude over oprykningsrivalen Helsingør.
Med to spillerunder tilbage har Horsens således 60 point, Lyngby har 59 point, og Helsingør er tæt på at trække sorteper med 55.
Helsingør havde inden topbraget tabt fem af de hidtil syv kampe i oprykningsspillet, men først en sejr i Fredericia og siden uafgjort i Horsens gav nyt liv til håbet om oprykning, før Lyngby kom på besøg.
Håbet blev dog fladt igen efter blot to minutter på Helsingør Stadion.
En bolderobring midt på banen sendte gæsterne i angreb, og et skarpt indlæg fra højresiden fandt Rasmus Thellufsen omkring straffesparkpletten, hvorfra han afsluttede sikkert.
Efter en halv times spil kunne Emil Nielsen havde gjort det endnu værre for Helsingør, men Lyngby-angriberen brændte på en friløber.
Det kostede dyrt, for kort før første halvlegs afslutning stangede den tidligere lyngbyspiller Nicolai Geertsen Helsingør på 1-1, efter forsvareren var blevet fremme i forbindelse med en dødbold, som gæsternes forsvar ikke fik clearet.
Også i anden halvleg stod Emil Nielsen bag en kæmpe afbrænder, før Thellufsen igen placerede sig på rette sted og efter 66 minutter prikkede Lyngby på 2-1 med skinnebenet efter et hjørnespark.
For Horsens blev Malte Kiilerich helten med kampens enlige mål efter 22 minutter.
Lyngby og Horsens kan dermed sikre sig oprykning til Superligaen i næste kamp, hvor de på udebane møder henholdsvis Nykøbing FC og Fredericia.
Hvidovre vandt i aftenens sidste kamp med 3-1 hjemme over Fredericia og har 53 point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
USA – Australien
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
