Lyngby-spiller debuterede for Pakistan: Fik opkald tre timer før flyafgang

Adnan Mohammad spillede i sidste uge sin første landskamp for Pakistan. Han sad derhjemme, da han fik et opkald om at skynde sig i lufthavnen, for hans visum var endelig blevet godkendt. Forude ventede over 24 timer på farten, men også en stor fodboldoplevelse.



I begyndelsen af sidste uge sad Adnan Mohammad derhjemme og så en film. Så ringede telefonen. Det var en af hans holdkammerater på det pakistanske landshold, der sagde, at Mohammad skulle skynde sig i lufthavnen. De ville flyve tre timer senere.

Lyngby-spilleren pakkede sine ting og strøg af sted. Endestationen var Ramallah på Vestbredden i Palæstina, hvor Adnan Mohammad skulle have sin debut for det pakistanske landshold.

– Jeg tror først, det gik op for mig, da nationalsangen var der. Man tog sin hånd op på brystet og hørte sangen. Det var der, det gik op for én, at det ikke bare var en eller anden træningskamp; det var faktisk for landsholdet, man spillede, fortæller Adnan Mohammad til tipsbladet.dk.

Han er født og opvokset i Danmark, men har pakistansk pas og pakistanske forældre.

– Det betyder rigtig meget. Jeg kan også godt mærke det på min familie. Nu spiller jeg faktisk for Pakistans landshold. Det er kæmpestort og betyder meget for dem. Også for mange pakistanere, der spiller i Danmark. Det skal også være et eksempel for dem: at man skal gøre det, man skal ikke være bange for at tage chancen.

Mohammad lagde op til Pakistans føringsmål, som Hassan Bashir, der normalt spiller for Greve IF i danmarksserien, satte ind. Han blev skiftet ud i begyndelsen af anden halvleg efter aftale med landstræneren og kunne ikke forhindre, at Palæstina vandt 2-1. 

En hård tur
Forud var gået et både hektisk og langtrukket forløb, som begyndte med en pludselig tur i lufthavnen. For Adnan Mohammad vidste godt, han skulle af sted, men ikke hvornår. Han ventede og ventede i tre-fire dage på, at han ville få godkendt sit visum, og da han endelig fik det, gjaldt det om at komme ud af vagten.

Han og de fire andre dansk-pakistanske spillere brugte over 24 timer på at komme fra København til Ramallah. Først fly til Dubai, så otte timers ventetid, fly til Jordan og så bus gennem Israel.

– Det var en hård tur, vi blev tjekket mange gange, og der var meget sikkerhed. Vi skulle vente på grænsen til Israel i fire-fem timer, fordi de skulle tjekke vores pas. Det tog virkelig lang tid, den proces der. Så skulle de se, hvor vi kom fra. Men så har man også prøvet det, siger Adnan Mohammad.

Fremme i Ramallah fejlede forholdene dog ikke noget: Pakistan trænede på et glimrende kunstgræsbane og boede på et godt hotel. Visumproblemerne havde dog udskudt kampen fra torsdag til fredag den 16. november, så i stedet brugte de gæstede spillere noget af dagen på at se de lokale seværdigheder.

– Vi tog til Jerusalem. Det er et meget helligt sted, hvor den trejdemest hellige moské i hele verden ligger. Så vi var derovre at bede, og det var en fed oplevelse, siger Mohammad, der dog nær havde måttet efterlade en holdkammerat i døren.

– Vi har en spiller, der spiller i Hongkong. Han er lidt lys i hovedet, så de troede ikke, han var muslim, så vi skulle stå og forklare, at det var han. Vi blev nødt til at vise billeder af, at han spiller på det pakistanske landshold. Så troede de på det. Ellers måtte han ikke komme ind.

– Alle på holdet er muslimer, men landstræneren er fra Brasilien, og de ville gerne med over i moskeen, men det kunne de ikke, for der stod vagter. Hvis de så en hvid person, spurgte de folk: Er du muslim? Hvis man sagde ja, så sagde de: Så sig noget fra Koranen, og så kunne de godt fornemme, om man var muslim eller ikke.

Adnan Mohammad med den blå Lyngby-viking på bukserne poserer med sine holdkammerater foran Al-Aqsa-moskéen i Jerusalem.

Pakistan er først for nylig vendt tilbage til landsholdsfodbolden, efter fodboldforbundet i 2015 blev udelukket af FIFA på grund af politisk indblanding. Derfor er landsholdet nede som nummer 199 på verdensranglisten og har flere spillere fra de danske divisioner i truppen.

Adnan Mohammad er ifølge egen vurdering den spiller, der spiller på det højeste niveau, og det gik trods nederlaget godt rent sportsligt.

– Jeg fik meget ros af landstræneren. Han er brasilianer og sagde, at jeg havde kæmpe potentiale, og så sagde han det, jeg altid har fået at vide: Jeg skal træne min overkrop, fortæller Lyngby-spilleren.

– Pakistan havde virkelig hypet mig op på de sociale medier, fordi jeg har spillet Superliga og sådan nogle ting. De havde glædet sig, og spillerne havde også meget respekt for mig. Det var fedt – og fedt, at man kan hjælpe sit land.

Nu håber Adnan Mohammad, at han kan være med til at bygge en ny æra op for pakistansk landsholdsfodbold efter tre et halvt år uden landskampe. Det første mål er playoffkampene om at nå gruppespillet i den asiatiske VM-kvalifikation, som spilles til sommer.





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton