Medie: Dansk klub betalte ikke 19-årig nigerianer

Ifølge TV3 Sport fik Isiyaku Yussuf Nayara aldrig løn, da han i efteråret sidste år spillede for Jammerbugt.



Den nigerianske fodboldspiller Isiyaku Yussuf Nayara fik aldrig en krone af Jammerbugt FC, selv om han havde en kontrakt med 1.-divisionsklubben, der sikrede ham 13.000 om måneden.

Det kan TV3 Sport fortælle i et indslag i programmet “Onside” søndag.

Her lyder det, at både 19-årige Nayara og Jammerbugt havde underskrevet en officiel kontrakt. Den ville give nigerianeren en grundløn på de føromtalte 13.000 og løb frem til sommeren 2024.

Men Nayara, som stoppede i Jammerbugt i slutningen af 2021, fik ifølge TV3 Sport aldrig en krone af den nordjyske klub. Konfronteret med det siger klubejer Klaus-Dieter Müller i et lydklip, som mediet er kommet i besiddelse af, at Nayaras kontrakt blot var en “test”.

– Så længe du ikke er med på førsteholdet, eller aldrig har spillet på førsteholdet, er det altid bare en test. Så kan vi ikke give dig lønnen, siger tyskeren til Nayara i lydklippet.

Jammerbugt har været i vælten på det seneste, fordi klubben ikke udbetalte løn for marts til tiden til sine spillere.

Det resulterede i, at spillerne blev væk fra en træning. Efter en uges tid endte det med, at spillerne fik deres løn i kontanter.

Klaus-Dieter Müller forklarede efterfølgende til Nordjyske, at han ikke havde anden mulighed end at udbetale lønnen kontant, da flere spillere ikke har dansk bankkonto.

Søndag fortæller tyskeren til Ekstra Bladet, at spillerne har fået deres løn for april til tiden. Men ifølge Spillerforeningen er alt tilsyneladende ikke, som det skal være.

Ifølge vicedirektør Allan Reese har lønnen ikke været ledsaget af en lønseddel.

– Indtil nu har jeg ikke set nogle indikationer på, at der er faldet retmæssigt løn, og da spillerne ikke har fået en lønseddel, kan han (Klaus-Dieter Müller, red.) ikke bevise, at lønnen er indbetalt på en tilstrækkelig måde. Det er bekymrende, siger Reese til Ekstra Bladet.

Klaus-Dieter Müller købte Jammerbugt FC sidste år. Sidenhen er de fleste lokale og danske spillere stoppet i klubben, mens Müller har rekrutteret udenlandske spillere.

Det er sket i så stor stil, at Jammerbugt FC i marts i en kamp mod FC Helsingør stillede med et hold bestående af 11 udlændinge. Samtlige fem indskiftere havde også udenlandsk pas.

Efter kampen var borgmester i Jammerbugt Kommune, Mogens Gade (V), ude at kritisere det manglende lokale islæt på holdet.

Det halter både på og uden for kridtstregerne for Jammerbugt. I 1. division ligger holdet til nedrykning med en placering på sidstepladsen i rækkens nedrykningsspil.

/ritzau/






LIVE: Kæmpe pibekoncert!




LIVE

TransferLIVE: United tæt på ny målmand

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Nedtur for Christian Nørgaard

‘En fantastisk situation’

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

AGF – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Sønderjyske – Brøndby IF

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Drama – chokfyring i Premier League? 

FC Nordsjælland – Viborg FF

FC København udtager German Onugkha

Højbjerg reagerer på skandale

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

FC København – OB

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

‘Sæt ham af!’

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

FC Fredericia – Randers FC

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner