Mensah skriver kontrakt med Viborg frem til 2022

Jeff Mensah er kommet på en ny kontrakt i Viborg, og det glæder både ham selv og sportschef Jesper Fredberg.



Siden sommeren 2018 kom Jeff Mensah hjem til Viborg, og nu har de fået papir på, at de har ham frem til sommeren 2022. Det har den midtjyske 1. divisionsklub bekræftet, og det er noget, som glæder sportschef Jesper Fredberg.

Det fortæller han til Viborgs officielle hjemmeside.

Læs også:Hjemvendt stopper vil være en leder i Viborg

-Vi er rigtig glade for Jeff, som er en vellidt person af alle i klubben. Han er en dygtig spiller, som arbejder hårdt og kan dække flere positioner, og så er han samtidig også et stort aktiv for det sociale i truppen. Han er en rigtig Viborg-dreng med en vigtig rolle både på og udenfor banen, og vi glæder os til at fortsætte samarbejdet, lyder det fra Jesper Fredberg.

For Jeff Mensah selv har det mere eller mindre givet sig selv, at der skulle flere år kontrakten med Viborg.

– Det har ikke været nogen ret svær beslutning for mig at forlænge her. Der er altid nogle overvejelser omkring fremtiden, når man er tæt på kontraktudløb, men jeg er glad for at være her, og har det godt både på og udenfor banen, siger han og fortsætter:

– Jeg kender klubben ud og ind, og har fået en god rolle her både på banen, men også udenfor, hvor jeg også skal tage noget ansvar i forhold til de unge spillere i truppen. Jeg synes, vi har gang i noget godt, og det vil jeg selvfølgelig også gerne være en del af fremover, hvor vi forhåbentlig også kommer til at spille Superliga igen, fortæller Jeff Mensah.

Mensah havde sin første kamp for Viborg tilbage i 2010 som 17-årig, og det er blevet til 163 kampe siden.





TransferLIVE: AC Milan tæt på rekordhandel




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Norge – Frankrig

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Supercomputer: Her er VM-finalen

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Egypten – Iran

FC København-boss i fremskredne forhandlinger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage