Mensah skriver kontrakt med Viborg frem til 2022

Jeff Mensah er kommet på en ny kontrakt i Viborg, og det glæder både ham selv og sportschef Jesper Fredberg.



Siden sommeren 2018 kom Jeff Mensah hjem til Viborg, og nu har de fået papir på, at de har ham frem til sommeren 2022. Det har den midtjyske 1. divisionsklub bekræftet, og det er noget, som glæder sportschef Jesper Fredberg.

Det fortæller han til Viborgs officielle hjemmeside.

Læs også:Hjemvendt stopper vil være en leder i Viborg

-Vi er rigtig glade for Jeff, som er en vellidt person af alle i klubben. Han er en dygtig spiller, som arbejder hårdt og kan dække flere positioner, og så er han samtidig også et stort aktiv for det sociale i truppen. Han er en rigtig Viborg-dreng med en vigtig rolle både på og udenfor banen, og vi glæder os til at fortsætte samarbejdet, lyder det fra Jesper Fredberg.

For Jeff Mensah selv har det mere eller mindre givet sig selv, at der skulle flere år kontrakten med Viborg.

– Det har ikke været nogen ret svær beslutning for mig at forlænge her. Der er altid nogle overvejelser omkring fremtiden, når man er tæt på kontraktudløb, men jeg er glad for at være her, og har det godt både på og udenfor banen, siger han og fortsætter:

– Jeg kender klubben ud og ind, og har fået en god rolle her både på banen, men også udenfor, hvor jeg også skal tage noget ansvar i forhold til de unge spillere i truppen. Jeg synes, vi har gang i noget godt, og det vil jeg selvfølgelig også gerne være en del af fremover, hvor vi forhåbentlig også kommer til at spille Superliga igen, fortæller Jeff Mensah.

Mensah havde sin første kamp for Viborg tilbage i 2010 som 17-årig, og det er blevet til 163 kampe siden.





Poulsen er Årets Træner – her er top 3




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Vil klage over VM-forhold

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest