Nedslået Viborg-profil: Det var noget lort

Christian Sørensen stod med en rigtig skidt følelse efter Viborgs nederlag til FC Fredericia fredag aften.



Det var to mandskaber, der begge havde brug for tre point, hvis drømmen om oprykning til 3F Superligaen skulle holdes i live, der mødtes fredag aften, men det var FC Fredericia, der til sidst kunne juble.

Gæsterne vandt 2-0 i Viborg, og her stod hjemmeholdets Christian Sørensen efterfølgende med en rigtig dårlig følelse.

– Det er aldrig sjovt at tabe, så man skal passe på med, hvad man siger, når det kommer på TV, men “lortefølelse” er vist et meget godt ord at bruge lige nu, siger han til TV3 Sport.

Han påpeger, at Viborg var for uskarpe på den sidste tredjedel af banen.

– Vores pres sidder der slet ikke, og det løser de godt, Fredericia, det skal de have. Og så er vi ikke helt skarpe nok på den sidste tredjedel, mens de straffer os på vores fejl, og det koster tre point i dag. Desværre.

Sørensen fortæller, at det gjorde ondt på Viborg-spillerne, at Fredericia scorede, mens Viborg var bedst.

Læs også:Verhagens bedragerisag udskydes til august

– Man siger jo, at det i fodbold altid er bedst at score i ens bedste perioder, og det gjorde vi ikke i dag. Så gør det selvfølgelig ekstra ondt, når de så scorer i vores gode periode. Det er aldrig helt rart, og det var som at få en spand isvand lige i hovedet.

– Jeg synes egentlig, at vi kommer godt igen og får lagt et tryk, men så scorer de til 2-0, og det kommer vi os aldrig helt over. Det var noget lort, at vi tabte i dag, men der kommer heldigvis en kamp igen inden længe. Sådan er det jo i de tider her.

FC Fredericia og Viborg FF har henholdsvis seks og syv point op til Vejle, der til gengæld har spillet en kamp mindre end begge de to mandskaber.

Læs også:NordicBet Ligaen domineres af jyske hold: Vi har en stor talentmasse
Læs også:FC Fredericia i problemer: Præsenterer røde tal
Læs også:Skarpe Fredericia tog tre vigtige point i topbrag




VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elfenbenskysten – Ecuador

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Blæst bagover af 18-årig

Saudi-Arabien – Uruguay

Raser over VM-tiltag

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Spanien – Kap Verde

Sverige – Tunesien

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Belgien – Egypten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson