ØSTERBRO (Tipsbladet): De senere år har man næsten ikke kunnet sige B.93 uden også at sige Nicolaj Thomsen.
Den tidligere Superliga-profil valgte for to år siden at skifte til B.93, der dengang lå i 2. division, selvom han sæsonen forinden havde spillet Superliga i Sønderjyske. Det lyder næsten fjollet, men for Nicolaj Thomsen er det "det bedste skifte i karrieren," forklarer han til Tipsbladet.
Midtbaneprofilen går nemlig sine egne veje.
For eksempel er han lige vendt retur fra barsel – vel at mærke en barsel man som mand har ret til – men alligevel er der ikke mange mandlige elitesportsudøvere, der gør brug af den.
– Det handler ikke så meget om at være rollemodel i forhold til det her. Det handler mere om at mærke efter indeni og gøre det, som man har allermest lyst til. Måske håber jeg, at jeg kan være med til at åbne op for nogle ting i forhold til at være fodboldspiller og samtidig have sig selv med i det og dyrke andre ting ved siden af. Der er det her (barsel, red.) en ud af flere ting, hvor jeg forsøger at skubbe til normerne, siger Nicolaj Thomsen efter tirsdagens træning på Østerbro.
Nicolaj Thomsen gik glip af hele opstarten med B.93 og var først retur inden opgøret mod Vendsyssel FF for to uger siden. Her blev det til ni minutter og i seneste spillerunde var han på banen i hele 2. halvleg.
"B.93 er min sidste klub"
Nicolaj Thomsen skrev i sin tid en toårig kontrakt med B.93, men ikke ret lang tid efter forlængede parterne med yderligere et år, så midtbanespilleren har kontrakt frem til næste sommer.
Men står det til Nicolaj Thomsen, så er det slet ikke hans sidste kontrakt i B.93.
– Hvis de har lyst, vil jeg rigtig gerne forlænge og tage nogle flere år. I den her klub er der en mere overordnet plan med nogle af os, der bidrager med noget i forhold til branding og tingene omkring klubben. Jeg føler også, jeg kan bidrage med flere ting på det her plan.
I sidste ende er det dog lysten, der skal drive værket, og den har han stadig.
– Så længe der er en ild i mig i forhold til B.93, så vil jeg gerne blive ved med at spille fodbold. Det første jeg sagde, da jeg skrev under på kontrakten, var, at B.93 kommer til at være min sidste klub på den ene eller anden måde. Jeg ved ikke, hvornår det bliver, men jeg vil elske at spille længere i B.93, så længe jeg føler, at jeg kan bidrage med noget på banen og udenfor banen.
Fredagsfest og naturvin
Og netop uden for banen er Nicolaj Thomsen også et stort aktiv for B.93. På fredag vil der eksempelvis være musik og DJ både før og efter kampen mod OB.
Det har Nicolaj Thomsen været med til at stable på benene.
– Det lyder lidt mærkeligt, men du er ikke kun fodboldspiller i B.93. Hvis du har lyst til at bidrage med noget kreativt, så må du gerne det. Nu har de taget mig med på råd i forhold til flere kreative projekter, hvor jeg kan få lov til at komme ud med mine skøre ideer. Nogle er gode og andre er dårlige, og det er bare fedt, at jeg kan få lov til det.
De mange "skøre ideer" viser sig til gengæld at bære frugt på lægterne.
– Det er unikt, og så er der hele delen omkring vores fans. Jeg var ude at se en kamp, inden jeg skrev under, hvor der måske var 150 tilskuere. I samme sæson var der en kamp, hvor der var over 2000 på lægterne, så jeg føler hele tiden, vi skubber til overlæggeren i forhold til, hvad vi kan.
Den holdning deles af klubbens cheftræner, Kim Engstrøm, der har været med på rejsen i to år.
– Lige siden jeg startede, er hypen og tilskuertallene kun gået én vej, hvilket er meget positivt. For tre år siden spillede vi for 200-300 tilskuere, og nu spiller vi for 1500-2000. Det er super fedt, og Thomsen er blandt andre en af grundene til, at der er opstået den her hype. Men jeg håber også, at folk ikke kun kommer på grund af naturvinen, men også fordi vi spiller noget ordentlig fodbold.
B.93 har indledt sæsonen med fire point i fire kampe.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Sænker prisen mod Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
David Nielsen har sagt op
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern