Transfervindene blæser også over Ådalen denne mandag, men det er nu ikke, fordi OB's sportsdirektør Troels Bech mærker, at det er ved at udvikle sig til en orkan.
Der har været nok at se til i løbet af sommeren, men deadlinedag forventer Troels Bech bliver stille og rolig.
Han har "ingen planer om at have travlt", som han udtrykker det.
– Men jeg er på arbejde for at stå til rådighed, hvis noget måtte melde sig, men det er ikke intentionen, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Der er ikke desto mindre ét navn, sportsdirektøren næppe kan undgå at skulle forholde sig til – Tobias Slotsager. Meget har været sagt og skrevet om den 18-årige midtstopper i dette transfervindue.
– Der er nogle historier, som hele tiden udvikler sig, og nogle gange gør de det også ved misforståelser. Jeg har egentlig ikke lyst til at bruge ret mange ord på det, men Tobias er en spiller, vi gerne vil have i klubben, og vi vil gerne forlænge med ham. Indtil det er blevet muligt, må vi acceptere, at det kan være, der kommer nogle med en anden plan.
Troels Bech forventer, at Tobias Slotsager også er OB-spiller tirsdag.
– Ja, men i forhold til, om han skal skifte nu, er det lidt nemmere, for nej er stærkere end ja, og hvis bare én af parterne siger nej, sker det jo ikke. I forhold til at forlænge skal vi have mange til at sige ja, og det er mere besværligt, siger sportsdirektøren.
Måske en midtstopper ud
Troels Bech formår at gøre status over sommeren uden at lyde forpustet, hvilket er imponerende nok i sig selv.
OB har især skullet forholde sig til flere spillere, som har haft et stort ønske om at komme væk i kølvandet på nedrykningen fra Superligaen. Det tæller blandt andre Rami All Hajj, der er blevet solgt tol Plymouth.
– Vi har haft et langt vindue, hvor 15 har forladt os, men det har ikke været hektisk på den måde. Efter de første otte kampe har vi fået vished om, at vi har et konkurrencedygtigt hold, og vi har fået klart mere fodslag og sammenhold, og det hænger i høj grad sammen med gode resultater, men også godt trænerarbejde, siger han.
– Samtidig har vi fået gjort det mere tydeligt, hvad vi er samlet om. Jeg hører ikke flere, der går rundt med andre tanker om deres fodboldkarriere end at spille i OB.
Sådan har det ikke været hele sommeren, og det har blandt andet kunnet aflæses i, at 15 spillere har forladt klubben.
– Det er ikke ualmindeligt, når en klub underpræsterer, at nogle har mere travlt med egne muligheder end de fælles forpligtelser, og der har vi haft brug for at minde nogle om disse fælles forpligtelser. Det, synes jeg faktisk, er gået rigtig godt.
Hvis der sker noget på sidstedagen af transfervinduet, bliver det formentlig i det centrale forsvar.
– Vi ved godt, at der er seks midtstoppere i vores trup lige nu. Vi har hentet Julius Askou op fra U19-holdet, og vi er nok flere, end der bliver spilletid til i førsteholdsregi. Så det kan måske blive en mulighed. Derudover er vi ret godt tilfredse med de 24 spillere, vi har, siger Troels Bech.
Foruden nævnte Julius Askou består OB's centerback-kavaleri af Bjørn Paulsen, Mihajlo Ivancevic, Yaya Bojang, Tobias Slotsager og James Gomez. Af de seks er det så afgjort Yaya Bojang, der slider mest med minutterne.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København