OB-boss giver status på Tobias Slotsager

OB's sportsdirektør Troels Bech fortæller om sine forventninger til sidstedagen af transfervinduet.



Transfervindene blæser også over Ådalen denne mandag, men det er nu ikke, fordi OB's sportsdirektør Troels Bech mærker, at det er ved at udvikle sig til en orkan.

Der har været nok at se til i løbet af sommeren, men deadlinedag forventer Troels Bech bliver stille og rolig.

Han har "ingen planer om at have travlt", som han udtrykker det.

– Men jeg er på arbejde for at stå til rådighed, hvis noget måtte melde sig, men det er ikke intentionen, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Der er ikke desto mindre ét navn, sportsdirektøren næppe kan undgå at skulle forholde sig til – Tobias Slotsager. Meget har været sagt og skrevet om den 18-årige midtstopper i dette transfervindue.

– Der er nogle historier, som hele tiden udvikler sig, og nogle gange gør de det også ved misforståelser. Jeg har egentlig ikke lyst til at bruge ret mange ord på det, men Tobias er en spiller, vi gerne vil have i klubben, og vi vil gerne forlænge med ham. Indtil det er blevet muligt, må vi acceptere, at det kan være, der kommer nogle med en anden plan.

Troels Bech forventer, at Tobias Slotsager også er OB-spiller tirsdag.

– Ja, men i forhold til, om han skal skifte nu, er det lidt nemmere, for nej er stærkere end ja, og hvis bare én af parterne siger nej, sker det jo ikke. I forhold til at forlænge skal vi have mange til at sige ja, og det er mere besværligt, siger sportsdirektøren.

Måske en midtstopper ud
Troels Bech formår at gøre status over sommeren uden at lyde forpustet, hvilket er imponerende nok i sig selv.

OB har især skullet forholde sig til flere spillere, som har haft et stort ønske om at komme væk i kølvandet på nedrykningen fra Superligaen. Det tæller blandt andre Rami All Hajj, der er blevet solgt tol Plymouth. 

– Vi har haft et langt vindue, hvor 15 har forladt os, men det har ikke været hektisk på den måde. Efter de første otte kampe har vi fået vished om, at vi har et konkurrencedygtigt hold, og vi har fået klart mere fodslag og sammenhold, og det hænger i høj grad sammen med gode resultater, men også godt trænerarbejde, siger han. 

– Samtidig har vi fået gjort det mere tydeligt, hvad vi er samlet om. Jeg hører ikke flere, der går rundt med andre tanker om deres fodboldkarriere end at spille i OB.

Sådan har det ikke været hele sommeren, og det har blandt andet kunnet aflæses i, at 15 spillere har forladt klubben.

– Det er ikke ualmindeligt, når en klub underpræsterer, at nogle har mere travlt med egne muligheder end de fælles forpligtelser, og der har vi haft brug for at minde nogle om disse fælles forpligtelser. Det, synes jeg faktisk, er gået rigtig godt. 

Hvis der sker noget på sidstedagen af transfervinduet, bliver det formentlig i det centrale forsvar. 

– Vi ved godt, at der er seks midtstoppere i vores trup lige nu. Vi har hentet Julius Askou op fra U19-holdet, og vi er nok flere, end der bliver spilletid til i førsteholdsregi. Så det kan måske blive en mulighed. Derudover er vi ret godt tilfredse med de 24 spillere, vi har, siger Troels Bech.

Foruden nævnte Julius Askou består OB's centerback-kavaleri af Bjørn Paulsen, Mihajlo Ivancevic, Yaya Bojang, Tobias Slotsager og James Gomez. Af de seks er det så afgjort Yaya Bojang, der slider mest med minutterne. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Dommerekspert: Det giver ingen mening

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

– De skal skille sig af med ham!

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud