Transfervindene blæser også over Ådalen denne mandag, men det er nu ikke, fordi OB's sportsdirektør Troels Bech mærker, at det er ved at udvikle sig til en orkan.
Der har været nok at se til i løbet af sommeren, men deadlinedag forventer Troels Bech bliver stille og rolig.
Han har "ingen planer om at have travlt", som han udtrykker det.
– Men jeg er på arbejde for at stå til rådighed, hvis noget måtte melde sig, men det er ikke intentionen, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Der er ikke desto mindre ét navn, sportsdirektøren næppe kan undgå at skulle forholde sig til – Tobias Slotsager. Meget har været sagt og skrevet om den 18-årige midtstopper i dette transfervindue.
– Der er nogle historier, som hele tiden udvikler sig, og nogle gange gør de det også ved misforståelser. Jeg har egentlig ikke lyst til at bruge ret mange ord på det, men Tobias er en spiller, vi gerne vil have i klubben, og vi vil gerne forlænge med ham. Indtil det er blevet muligt, må vi acceptere, at det kan være, der kommer nogle med en anden plan.
Troels Bech forventer, at Tobias Slotsager også er OB-spiller tirsdag.
– Ja, men i forhold til, om han skal skifte nu, er det lidt nemmere, for nej er stærkere end ja, og hvis bare én af parterne siger nej, sker det jo ikke. I forhold til at forlænge skal vi have mange til at sige ja, og det er mere besværligt, siger sportsdirektøren.
Måske en midtstopper ud
Troels Bech formår at gøre status over sommeren uden at lyde forpustet, hvilket er imponerende nok i sig selv.
OB har især skullet forholde sig til flere spillere, som har haft et stort ønske om at komme væk i kølvandet på nedrykningen fra Superligaen. Det tæller blandt andre Rami All Hajj, der er blevet solgt tol Plymouth.
– Vi har haft et langt vindue, hvor 15 har forladt os, men det har ikke været hektisk på den måde. Efter de første otte kampe har vi fået vished om, at vi har et konkurrencedygtigt hold, og vi har fået klart mere fodslag og sammenhold, og det hænger i høj grad sammen med gode resultater, men også godt trænerarbejde, siger han.
– Samtidig har vi fået gjort det mere tydeligt, hvad vi er samlet om. Jeg hører ikke flere, der går rundt med andre tanker om deres fodboldkarriere end at spille i OB.
Sådan har det ikke været hele sommeren, og det har blandt andet kunnet aflæses i, at 15 spillere har forladt klubben.
– Det er ikke ualmindeligt, når en klub underpræsterer, at nogle har mere travlt med egne muligheder end de fælles forpligtelser, og der har vi haft brug for at minde nogle om disse fælles forpligtelser. Det, synes jeg faktisk, er gået rigtig godt.
Hvis der sker noget på sidstedagen af transfervinduet, bliver det formentlig i det centrale forsvar.
– Vi ved godt, at der er seks midtstoppere i vores trup lige nu. Vi har hentet Julius Askou op fra U19-holdet, og vi er nok flere, end der bliver spilletid til i førsteholdsregi. Så det kan måske blive en mulighed. Derudover er vi ret godt tilfredse med de 24 spillere, vi har, siger Troels Bech.
Foruden nævnte Julius Askou består OB's centerback-kavaleri af Bjørn Paulsen, Mihajlo Ivancevic, Yaya Bojang, Tobias Slotsager og James Gomez. Af de seks er det så afgjort Yaya Bojang, der slider mest med minutterne.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Lønnen er et problem
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
OB – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW